Skandál na jednání EU: mluvčí maďarské vlády tweetoval z neveřejného zasedání

Skandál na jednání EU: mluvčí maďarské vlády tweetoval z neveřejného zasedání

Jednání EU o omezování zásad právního státu v Maďarsku skončilo skandálem. Posun nenastal ani ve věci samotné. Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová označila probíhající sankční řízení za „hon na čarodějnice“. 

Finské předsednictvo Rady EU obvinilo mluvčího maďarského předsedy vlády Viktora Orbána kvůli jeho vyjádřením na Twitteru z antisemitismu.

Sankční řízení proti Maďarsku

Pravicově konzervativní vládě v Maďarsku je už léta vyčítána demontáž základních hodnot EU. Kromě řady řízení za porušení nejrůznějších smluv je proti Maďarsku vedeno sankční řízení, které může vést až k odebrání hlasovacích práv na úrovni EU.

Během setkání ministrů EU se nyní uskutečnilo druhé slyšení, na kterém zastupovala Maďarsko ministryně spravedlnosti Judit Vargová. Ta trvala na tom, že se Evropským parlamentem zahájené stíhání zakládá na „křivých obviněních“ a musí být ukončeno.

Jourová: „Mám dojem, že ještě existují pochybnosti“

Příslušná místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová po setkání uvedla, že rozhovory týkající se řízení podle článku 7 Smlouvy o EU musí pokračovat. „Maďarská strana se nás pokoušela přesvědčit, že je vše v pořádku. Mám dojem, že ještě existují pochybnosti.“

Evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders dokonce hovořil o „zhoršení“ situace. I německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth (SPD) před začátkem jednání prohlásil, že současné maďarské zákonné iniciativy svědčí „spíš o tom, že dochází ke krokům zpět“.

Nevládní organizace a Evropská komise Budapešti vyčítají, že systematicky podkopává nezávislost justice, svobodu tisku a práva uprchlíků i menšin. Maďarská vláda kritiku s odkazem na spiknutí amerického židovského miliardáře George Sorose odmítá. Orbán viní v Maďarsku narozeného obchodníka z podpory ilegální migrace prostřednictvím jím financovaných nevládních organizací.

Orbánův mluvčí tweetoval z neveřejného zasedání

Rozruch způsobilo jednání maďarského mluvčího vlády Zoltana Kovacse, který během jednání za zavřenými dveřmi na Twitteru zveřejnil řadu zpráv, ve kterých komentoval vyjádření zástupců členských zemí. Maďarsko bylo za porušení důvěrnosti rokování Radou EU oficiálně pokáráno.

Již před začátkem jednání sdílel Kovacs na Twitteru fotografii budovy Rady s textem: „Sorosův orchestr nastupuje na jeviště.“ Později následoval tweet, ve kterém „Sorosovu orchestru“ složeném z ministrů pro evropské záležitosti vyčítal, že zatahuje EU do „ideologicky vedeného politického boje“.

„To je pobuřující“

„To je pobuřující“, prohlásila finská ministryně Tytti Tuppurainenová, jejíž země v současné době EU předsedá. „Každé antisemitské jednání musí být co nejostřeji odsouzeno.“ I porušení důvěrnosti je „vážnou záležitostí“.

V úterý mezitím maďarský parlament schválil řadu kontroverzních návrhů zákonů. 200 stránkový balíček zákonů o správních postupech obsahuje mimo jiné reformu soudnictví, která podle kritiků omezuje nezávislost justice. Další zákony se týkají obcí a politických institucí v Maďarsku.

„Náhubkový zákon“ umožňuje vyloučení z jednání i pokuty

Opozicí jako „náhubkový zákon“ kritizovaná novela umožní do budoucna předsedovi parlamentu, aby poslancům udělil vysoké pokuty nebo je vyloučil z jednání, pokud by protestovali v budově parlamentu. Opoziční poslanci mají také mít těžší přístup do veřejných zařízení, jako jsou např. ministerstva.

Další změny zákonů jsou podle kritiků reakcí premiéra Viktora Orbána na nedávné volební porážky jeho strany. Další novela omezuje možnost stran zakládat předvolební aliance. Kromě toho bude omezena svoboda obcí při nakládání s daňovými výnosy.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: