18.2 C
Prague
Čtvrtek, 16. července 2020, 15:26

Internetový magazín POLITIQ reaguje na zvýšenou poptávku po kvalitních informacích ze seriózních zdrojů, které neklouzají pouze po povrchu. Je určen pro zvídavého čtenáře, kterého zajímá víc, než jen křiklavý titulek.

Krátce k obsahu

V některých článcích reflektuji aktuální události, jiné mají trvalejší charakter. Zejména ty, které se na dění kolem nás dívají z pohledu vědy, ať už historie, filosofie, sociologie nebo psychologie. Podstatná část obsahu je převzatá z renomovaných zahraničních médií, převážně německojazyčných. Proč?

  1. Německo je náš nejvýznamnější soused, se kterým jsem byli od nepaměti úzce provázáni a i dnes je naším nejdůležitějším obchodním partnerem.
  2. Z tohoto důvodu je nám také kulturně nejblíže. Česká a německá kulturu se vždy ovlivňovaly, důkazem toho jsou např. slova, o kterých to často ani netušíme.
  3. Třetí důvod je ryze praktický: na rozdíl od angličtiny, kterou se dnes každý učí ve škole, mezi námi a Němci během totality vyrostla jazyková bariéra. Magazín POLITIQ ji pomáhá překonat.
  4. A čtvrtý důvod je osobní: měl jsem to štěstí, že jsem vyrůstal v bilingvální rodině. Za totality mi to přinášelo alespoň částečnou svobodu a dodnes nesrovnatelně větší informační šíři, kterou si uvědomím pokaždé, když zapnu německé rádio, televizi nebo se začtu do nějakého média. Rád bych vám něco z toho předal.

Co je a co není POLITIQ?

Magazínem POLITIQ nechci a kapacitně samozřejmě ani nemůžu konkurovat velkým zpravodajským serverům. Nepřináším tedy informace o všem, co se kde šustne. Snažím se soustředit hlavně na témata, která podle mého názoru hýbou společností a jsou u nás nedostatečně reflektována nebo je o nich informováno jednostranně či dokonce zaujatě. Druhým důležitým kritériem je, že se snažím vybírat články, které jdou do hloubky. Proč se události dějí, jak k nim došlo, jaké mohou mít důsledky a jaká se nabízejí řešení? POLITIQ ale zároveň není odborný web, nabízí informace, určené široké veřejnosti.

Naše životy skončí v okamžiku, kdy začneme mlčet o důležitých věcech. Martin Luther King

Primárně se také nesoustředím na českou politickou scénu. Tu dostatečně a z různých úhlů pohledu pokrývají domácí média. POLITIQ se snaží vidět věci v kontextu. Jsme součástí této planety, ležíme uprostřed Evropy, jsme členy Evropské unie a severoatlantického obranného společenství NATO. Byť se někteří snaží ze všech sil z této reality uniknout, víme, že to jsou snahy odsouzené ke ztroskotání a jejich prostřednictvím lze dosáhnout jen velmi krátkodobých a sobeckých „úspěchů“.

Vývoj naštěstí zastavit nelze

I když někdy udělá krůček dozadu. Přesně takový okamžik nastal koncem léta 2015, kdy naplno propukla uprchlická krize. Mnoho lidí, které jsem do té doby považoval za rozumné, začalo být vláčeno nejnižšími pudy, iracionalitou a nenávistí, které by se ze klidnějších okolností nejspíš nikdy neprojevily. Založení blogu, ze kterého se po dvou a půl letech vyklubal tento magazín, je mým skromným příspěvkem v boji proti společenským náladám, o kterých jsem osobně doufal, že je budu znát už jen z vyprávění. Považuji za hodně důležité, že POLITIQ zprostředkovává pohledy i zkušenosti zvenčí. A to z demokracie, která si také prožila své a před naší má pár desítek let náskok. Hlavní myšlenka, která by měla všechny články spojovat, jsou popperovské ideje liberální demokracie a otevření společnosti, ze kterých vychází celá poválečná západní civilizace. Doufám, že se mi to alespoň částečně daří. Aby tomu tak bylo, potřebuji to nejdůležitější: vás – čtenáře. Přemýšlejte o tom co si přečtete, posílejte mi vaše podněty, návrhy i připomínky. A pokud se vám magazín POLITIQ líbí, sdílejte ho mezi vaše přátele, kolegy a známé a neváhejte magazín POLITIQ podpořit! Díky za vaši přízeň

 

Honza Martínek
šéfredaktor, editor a překladatel v jedné osobě 😉

SLEDUJTE NÁS

6,011FansLike
877FollowersFollow
1,470FollowersFollow

POLITIQ je nezávislý magazín, který svým čtenářům nabízí kvalitní obsah s těžištěm na zahraniční, především německá média. Abychom vám takový obsah mohli přinášet i nadále, jsme odkázáni na vaši pomoc.

Chci přispět

Objednejte si newsletter magazínu POLITIQ!Potvrďte prosím odběr novinek v doručeném e-mailu. Pokud vám nedorazil, zkontrolujte také schránku spamu.