6 poznávacích znaků sociopatů

"Sociopata může být těžší odhalit než psychopata", říká psychoterapeut

6 poznávacích znaků sociopatů

Jako psychoterapeut jsem velkou část své kariéry strávil studiem mezilidských vztahů a poruch osobnosti a školil jsem v tom pracovníky americké armády, FBI a CIA. Příspěvek Davida J. Liebermana pro CNBC

Nejzajímavějším tématem je pro mě sociopatie, což je termín označující antisociální poruchu osobnosti. Sociopati mohou ve vašem životě způsobit spoušť a může být těžší je odhalit než psychopaty.

Obvyklé poznávací znaky sociopatů

Psychopati mají tendenci více manipulovat a minimalizovat riziko při trestné činnosti. Sociopati jsou naopak typičtější a náchylnější k zuřivosti – a následně i nebezpečnější. Zde jsou některé z nejčastějších příznaků, na které je třeba se zaměřit:

1. Sociopati vědí, co je správné a co ne, ale je jim to ukradené

Pokud jde o vymezení dobra a zla, pro sociopata je správné to, co je v jeho nejlepším zájmu. Pokud z toho bude mít prospěch, věří, že jejich jednání je zcela oprávněné.

Proč válka? Einsteinův a Freudův pokus o odpověď

To znamená, že sociopati necítí žádné výčitky svědomí bez ohledu na to, komu při tom ublíží, a nepociťují velkou úzkost, protože žijí beze strachu z odloučení.

2. Jejich osobnost je formována tak, aby zaujala a okouzlila, aby mohli snáze navazovat vztahy a manipulovat

Někteří sociopati neovládají své impulsy a trpí řadou návykových a sebedestruktivních chování a návyků. Ale ti, kteří jsou schopni odložit uspokojení a hrát dlouhodobou hru, jsou nejškodlivější, protože jsou pečliví a zkušení. Obvykle dělají výjimečně dobrý první dojem a působí vřele, empaticky, a dokonce altruisticky.

3. Ne vždy budí zdání upřímnosti

Sociopati nemají skutečné sebevědomí, takže se snaží udržet dojem, který si vytvořil a který předvádí světu. Vždy se přetvařují a nepoctivost je jen další z nich.

To znamená, že když lžou, mohou působit spíše jako karikatura poctivého člověka než jako skutečně poctivý člověk.

Narcismus: „Vše co se počítá, jsem já“

Sociopat může například mluvit jako přeskakující deska a používat absolutistické fráze (např. „jsem stoprocentně nevinný“ nebo „slibuji, že jsem to nikdy neudělal“) ve snaze přesvědčit.

4. Sociopati vám umí rozproudit krev v žilách

Sociopati vědí, jak zmáčknout správná psychologická tlačítka, aby získali ve vztahu kontrolu. Jakmile dosáhnou určité míry poddajnosti, snaží se podkopat emocionální stabilitu svého cíle.

Kdo bije své děti, tomu se to vrátí

Proto jsou rádi nepředvídatelní (to je společné pro většinu poruch osobnosti). Někdy je jejich chování – jako střídání tepla a chladu – způsobeno konkrétní poruchou. Jindy je čistě taktické.

5. Jejich nejhorší sklony rychle vyplavou na povrch, jakmile mají pocit, že nad vámi ztrácejí kontrolu

Když sociopat zjistí, že nejste „poslušní“, přejde do útočného režimu.

Zapomeňte na zdání zdvořilost. Sociopat na vás bude házet jakákoliv obvinění a to před každým, kdo ho bude ochoten poslouchat – před přáteli, sousedy, rodinnými příslušníky, spolupracovníky.

6. Sociopati projevují falešnou pokoru

Dalším poznávacím znamením je falešná zranitelnost. Sociopati mohou projevovat „velkou pokoru“ tím, že se tváří krotce a skromně.

Sexuální identita: kdo ví, kým je, nikdy nedospěl

Nezkušený pozorovatel se může domnívat, že se jedná o demaskovaného sociopata. Přesto je to jen další maska. Opět je příznačné, že svou přetvářku přehánějí, protože mají problém s kalibrací svých zdánlivých emocí.

Odhalování poruch osobnosti je složité

Výše uvedené indikátory mohou být užitečné, ale sotva definitivní. Pokud se z jakéhokoli důvodu ocitnete ve vztahu se sociopatem, mějte na paměti tyto rady:

  • Vyhněte se veřejnému nesouhlasu s ním. Může to vést k ponížení a každé slovo nebo čin, který u sociopata vyvolá pocit zahanbení, zasáhne velmi hluboko a může vyvolat závažné reakce.
  • Neříkejte mu, že je sociopat. Pomalu se snažte od vztahu odpoutat.
  • Mít v životě sociopata může být velmi náročné a vést k izolaci, proto zvažte návštěvu terapeuta nebo vstup do podpůrné skupiny. Mít někoho, s kým si můžete promluvit, může být velmi pomoci.

Ne vždy můžeme změnit něčí chování, ale můžeme nalézt způsoby, jak nastavit hranice a jak se s tím vyrovnat.

Konec konců, bez ohledu na osobnost nebo doprovodnou poruchu, je naše emocionální pohoda neoddělitelně spojena s kvalitou našich vztahů.


David J. LiebermanDavid J. Lieberman je psychoterapeut a autor knihy „Mindreader: The New Science of Deciphering What People Really Think, What They Really Want, and Who They Really Are“ (česky: „Čtenář myslí: nový vědecký přístup k rozluštění toho, co si lidé skutečně myslí, co skutečně chtějí a kdo skutečně jsou“). David Lieberman se dlouhá léta věnoval výzkumu lidského chování a mezilidských vztahů, školil pracovníky americké armády, FBI, CIA a NSA.