Dohoda o přerozdělování uprchlíků více migrantů nepřilákala

Dohoda o přerozdělování uprchlíků více migrantů nepřilákala

V září se německý ministr vnitra Horst Seehofer s některými zeměmi EU dohodl na záchraně uprchlíků ve Středozemním moři. Kritikové mu vyčítali, že přijatá opatření budou motivovat další uprchlíky k cestě do Evropy. To se nepotvrdilo.

Mezi Německem a dalšími zeměmi nalezená dohoda o záchraně trosečníků nevede podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) k tomu, aby se na cestu do Evropy vydalo více uprchlíků. „Neexistují pro to žádné důkazy“, sdělil Vincent Cochetel, pověřenec UNHCR pro situaci uprchlíků na centrální středomořské uprchlické trase. Z počtu vyplouvajících uprchlíků od břehů občanskou válkou zmítané Libye nelze usuzovat, že by došlo tzv. pull-efektu.

V září se spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) se svými kolegy z Francie, Itálie a Malty dohodl na postupu při záchraně uprchlíků v centrálním Středomoří. Na jeho základě by záchranářské lodě neziskových organizací měly mít přístup do italských a maltských přístavů. Lidé by se pak během čtyř týdnu rozdělili mezi dalších země Evropské unie. Seehofer slíbil, že Německo přijme až čtvrtinu migrantů.

50.000 pokusů o útěk z Libye

Politika CSU kritizovali především jeho vlastní unijní kolegové. Argumentovali tím, že se v důsledku dohody na cestu do Evropy vydá více osob. Expert UNHCR Cochetel však nyní zdůraznil, že taková situace nastává spíš tehdy, když je klidné moře a plavba je tudíž bezpečnější.

Podle jeho údajů se v r. 2019 zatím pokusilo po centrální středomořské trase směrem do Evropy opustit Libyi kolem 50.000 migrantů. 56 % z nich bylo odchyceno libyjskou pobřežní hlídkou a dopraveno zpět. Zhruba polovina z nich skončila v táborech, jejichž stav Cochetel popsal jako „špatný až hrozný“. Zbytek byl poslán pryč a zřejmě se skrývá.

Více míst pro přesídlení uprchlíků

V uplynulých dvou až třech měsících se migranti několikrát snažili dostat do některého z těchto táborů, protože je v nich bezpečněji. „Mimo záchytné tábory hrozí některým národnostem velké nebezpeční“, uvedl Cochetel na adresu uprchlíků se Středního východu.

Libye je pro uprchlíky z Afriky, snažících se dostat do Evropy, jednou z hlavních tranzitních zemí. EU Libyjce v úsilí o navracení uprchlíků do občanskou válkou zmítané země podporuje. V táborech jim podle údajů UNHCR hrozí mučení, otroctví a zneužívání. I proto vyzval Cochetel země Evropské unie, aby nabídly více míst pro přesídlení uprchlíků.

Více o uprchlické najedete ve zvláštní rubrice.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: