Hans-Jörg Schmidt: Pat na Vltavě

Komentář německého korespondenta v ČR Hanse-Jörga Schmidta o českém "teflonovém premiérovi"

Hans-Jörg Schmidt pro POLITIQ

Po volbách mají být voliči milostivě čtyři roky zticha a nechat si vládnout. To si myslí kontroverzní český premiér Andrej Babiš, zatímco proti němu sílí protesty ulice. V neděli se na Letenské pláni sešlo 250.000 Čechů, kteří již „nechtějí přihlížet, jak premiér utápí zemi v morálním bahně“. Vyčítali Babišovi především podvody při získávání evropských dotací a ustavičné popírání této kauzy. Česká občanská společnost se učí pokojnému vzdoru.

Ten ale zatím po pražském „teflonovém premiérovi“ bez následků stéká. Navíc, na středu opozicí v parlamentu plánované vyslovení nedůvěry skončí kvůli komunistům a sociálním demokratům a jejich strachu z předčasných voleb neúspěchem. Ty by navíc opět vyhrál Babiš. Množství jeho příznivců na venkově zřetelně převyšuje počet demonstrantů. Není divu: Čechům se vede tak dobře jako nikdy, i díky Babišovi. Přesto s ním ale země upadá směrem k Maďarsku, kde se korupce a nepotismus už dávno staly státní politikou.

Nyní je na tahu Brusel, který Babiše viní ze střetu zájmů. Pokud chce nadále pobírat peníze pro své firmy, pak je jako politik, který tyto peníze (rád) přidělí i sám sobě, nadále neudržitelný. Uslyší Evropská unie tento výstřel?Zanechte nám svou korekturu nebo komentář:
Hans Jörg Schmidt je nezávislým německým korespondentem, žijicím od r. 1990 v České republice. Píše pro deníky Die Welt, Sächsische Zeitung, Neuer Tag Weiden, LandesEcho Prag, eurotopics.net, katolickou zpravodajskou agenturu KNA, Die Presse, Kleine Zeitung a Weserkurier. Jako hostující komentátor psal i pro Newsweek Česko, Respekt, Lidové noviny, Aktuálně.cz, Hospodařške noviny, Mladou frontu Dnes nebo vystupoval v České televizi, Českém a Slovenském rozhlasu a na Seznam-TV. Je také autorem několika knih o České republice, v němčině mu vyšly "Tschechien - eine Nachbarschaftskunde für Deutsche" (Chr. Links Verlag Berlin 2006, 2008, 2010), od 4. vydání pod titulem "Tschechien - ein Länderporträt" (2016) a v r. 2013 vydal vlastním nákladem knihu "Tschechien - wieder Zeman / Kein Frühling in Prag" (2013).