Inscenace ukrajinské rozvědky: ruský novinář Babčenko žije

Inscenace ukrajinské rozvědky: ruský novinář Babčenko žije

V Kyjevě údajně zastřelený ruský novinář Babčenko vystoupil den po zprávách o jeho smrti na tiskové konferenci. Jeho smrt zinscenovala ukrajinská kontrarozvědka, vysvětlil její ředitel Vasili Grizak. Cílem bylo vlákat do pasti osoby, které vraždu kritika Kremlu připravovaly.

V Kyjevě údajně zavražděný novinář Arkadij Babčenko žije. Ve středu vystoupil na živě přenášené tiskové konferenci. Ve svém vystoupení se omluvil za zprávy o své údajné smrti.

Ukrajinská tajná služba SBU Babčenkovu smrt předstírala, vysvětlil její ředitel Vasili Grizak. Údajná vražda byla měsíce připravována a sloužila k odhalení atentátu ruských tajných služeb, uvedl dále Grizak. Kontrarozvědka získala poznatky o chystané vraždě a zabránila jí. Údajný atentátník je zatčen.

Zatím se vycházelo ze sdělení ukrajinských úřadů, že byl Babčenko v úterý večer v Kyjevě zastřelen. Jeho žena ho našla zkrvaveného na chodbě jejich domu. Policie uvedla, že mohl být zastřelen v souvislosti se svou prací a dokonce zveřejnila ze svědeckých výpovědí vycházející popis údajného pachatele. Podezřelý atentátník měl být starý mezi 40 až 50 lety, měl mít šedivé vousy a kšiltovku. Ukrajinská vláda z vraždy obvinila Moskvu, což Rusko odmítlo.

Přátelé a rodina o fingované vraždě nevěděli

Grizak na úvod tiskové konference prohlásil, že ukrajinská kontrarozvědka a policie vraždu vyšetřila. Potom do místnosti pozval 41letého Babčenka. Za potlesku se novinář přátelům a členům rodiny omluvil, že nebyli do plánu zasvěceni. „Jsem ještě naživu“, řekl. Ředitel rozvědky Grizak uvedl, že se jim podařilo identifikovat Ukrajince, kterému ruská tajná služba vyplatila 40.000 dolarů (zhruba 34.500 euro, asi 863.000 korun) aby zorganizoval a provedl Babčenkovu vraždu. Ukrajinec poté najal nájemného vraha, který bojoval na východní Ukrajině.

Rusko Babčenkovu fingovanou vraždu kritizovalo a označilo ji za propagandisticku akci a maškarádu. Kreml se napřed odmítal k celé situaci vyjádřit.

Bačenko opustil Rusko před 2 roky, neboť byl jako nelítostný kritik Kremlu vystaven represím. V Moskvě pracoval pro opoziční deník Novaja Gazeta a pro liberální rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Naposledy byl činný pro krymskotatarskou ukrajinskou stanici ATR a provozoval velmi aktivní internetový blog.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: