Martin Jaroš ke zprávě OLAFu o Čapím hnízdě

Komentář Martina Jaroše
Komentář Martina Jaroše | magazín POLITIQ

Přátelé, k tomu OLAFu a Čapímu hnízdu. Podívejte, mně je ten Babišův designový prasečák a lemurárium celkem ukradené. Už jsem tady psal, že svědkům Babišovým ta tisíckrát omletá kauza nevadí a že těch 50 mega toho chlapa nesestřelí. To už neřeším.

Ale řeknu vám, co je podle mě horší. Jasně, Babiš a jeho finanční poradci to nějak šikovně narafičili, aby na papíře splnili podmínky a ty milióny z Bruselu vytáhli. To asi chápeme všichni a vnitřně si to podle mě připouštějí i Babišovi voliči. Jestli to bylo legální nebo ne, to já fakt nedovedu posoudit. Klidně to mohlo být i právně čisté, jen takzvaně neetické, na což u nás většinou kaká pes. Nechám to na soudu a mlčím.

ALE. Jestli mi něco opravdu vadí, ba přímo naplňuje děsem, tak je to přístup našich slovutných úřadů, zejména ministerstva financí. Nejdřív Schillerová dělá Zagorku, že si musí na to zveřejnění zpracovat právní analýzu, že se musí zeptat OLAFu atd. atd. Pak městské státní zastupitelství přijde s tím, že oni to nezveřejní, že to jen zařadí do spisu. Přátelé, jestli se aspoň závěry té zprávy nedostanou do měsíce na veřejnost a jestli s tím ministerstvo bude dělat cavyky, tak je to pro vývoj naší demokracie horší zpráva než odkloněných 50 mega.

Pro srovnání. Víte, že hodně sleduju Maďarsko, dokonce umím i ten jejich jazyk, protože každý večer doma prožívám takový malý Visegrád. A tak vím, že před necelým rokem Maďarsko řešilo přesně takovou kauzu s OLAFem. Abyste věděli, Maďarsko hraje v korupci úplně jinou ligu než my, ta země, i když ji miluju, tak je opravdu morálně dost v hajzlu a politicky úplně balkanizovaná. Ale i to Orbánovo „zlé“ Maďarsko dokázalo svou OLAF zprávu cca po měsíci trapných scén zveřejnit. Měli strašný průšvih s výstavbou čtvrté linky metra v Budapešti – totální rozkrádačka, obrovské cinklé zakázky pro velké firmy jako Alstom, zřejmě budou muset Unii vrátit 7,6 miliardy korun, bylo to citlivé pro Orbánovu vládu i pro jeho socialistické předchůdce a pro několik starostů Budapešti, prostě mnohem větší a nepříjemnější záležitost než nějaká blbá farma.

OLAF tehdy maďarským poslancům napsal, že on o zveřejnění nerozhoduje, že případná publikace je zcela v rukou národních orgánů. (OLAF konkrétně říká: „In response to your question, since the OLAF final report has now reached its intended recipients, the Office is not in a position to decide on the possible release of the report. Such a decision belongs in the first place to the national authorities to which the report was addressed.“) Tohle vyjádření OLAFu se dá bez problémů vygooglovat za pět minut i v angličtině, viz zde. Schillerová a její banda poskoků o tom musí vědět, takže srdceryvné prohlášení MF z minulého týdne (že ministerstvo „o povolení zveřejnit zprávu požádalo i OLAF“) je prostě trapná klička.

Attila Péterfalvi, šéf maďarského úřadu pro ochranu informací, tehdy prohlásil, že zpráva by se zveřejnit měla, protože je to „veřejná informace od prvního do posledního písmene,“ neboť se jedná o veřejné peníze ze státního rozpočtu a z EU.

No a konečně 5. února 2017 maďarská vláda zveřejnila kompletní report v angličtině a o pět dní později i v maďarštině. Samozřejmě to protlačil Orbán, protože cítil, že politicky na tom vydělá, ale lidi dostali to, co chtěli – tedy plný text zprávy bez začerněných míst.

Když tohle dokázali zkažení Maďaři, tak od našich úřadů očekávám totéž. Máme přece v čele vlády velikého bojovníka proti korupci a za transparentní stát, ne? Takže MF jistě jen hoří touhou zprávu zveřejnit a aktivně hledá cesty, jak toho i přes překážky dosáhnout. Nebo se pletu? Všimněte si mimochodem, že ono zamítavé stanovisko státního zastupitelství je jen doporučení. Zastupitelství samo zprávu nezveřejní, ale ministerstvo pořád může. A když ne celý text, tak alespoň výcuc, jakési hlavní závěry. Na ty máme jako občani – a poškození – absolutní právo. Soukromě si navíc myslím, že obavy pražského zastupitelství jsou absurdní – vyšetřování nezmaří ani tak to, že detaily zprávy bude znát veřejnost, ale to, že už je jistě dávno zná Babišův tým z ministerstva. Ale dobrá, kdo jsem já, abych vyslovoval takové názory, nechme státnímu zastupitelství jeho nezávislost.

Jedna věc je ale jasná. Pokud zveřejnění závěrů brzy neprotlačí náš pan premiér, tak budeme všichni vědět, že je to opravdu křivák non plus ultra. A že naše úřady a demokracie jsou v horším stavu, než jsem čekal. A možná i média. Všimli jste si, že tenhle tajný dokument nějak ne a ne uniknout? Něco mi říká, že kdyby ta zpráva byla o OKD, tak už je třetí den na titulní stránce Lidovek. Ale třeba se pletu.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář:
ZDROJFacebook
Je mi 41 let, zrovna jako ženě, ale rozdíl je v tom, že u sebe to můžu prozradit. Jsem buran z Benešova u Prahy a jsem na to hrdý. Momentálně žijeme s rodinou v Kataru, což je takové vyhřívané pískoviště kousek vlevo od Dubaje. Dělám tam pro operátora jménem Ooredoo, který funguje v 15 zemích – od Tuniska po Indonésii. Před Ooredoo jsem pracoval pro T-Mobile, což bylo taky fajn, a ještě předtím pro Vodafone a pro Oskara. Moje práce je pořád to samý – komunikace a marketing. Dělal jsem třeba časopis ČILICHILI, reklamy s falešnými soby, Chuckem Norrisem, Bolkem Polívkou nebo Lukášem Pavláskem a Vojtou Kotkem. Mám rád Českou republiku a kvůli ženě i Maďarsko – rád bych, aby moje děti jednou byly hrdými Středoevropany, aby perfektně znaly historii toho našeho koutu světa a aby v sobě měly všechen ten českej humor a nadhled a k tomu maďarskou kuráž a sílu. Furt něco smolím – kdysi jsem psal Vosu na jazyku, vydal jsem Černého Petra, místy překládám a za dob nerozumného mládí jsem i programoval (Turbo Karel).