Německo: zákaz vycházení není na pořadu dne

Německo: zákaz vycházení není na pořadu dne

Pět zemí EU již vyhlásilo celostátní zákazy vycházení. Německá vláda však ještě nechce zajít tak daleko. Existují ale i politikové, kteří takový krok nevylučují. Pod jednou podmínkou.

Navzdory výrazně rostoucímu počtu infikovaných koronavirem německá spolková vláda neuvažuje o vyhlášení zákazu vycházení a prozatím tak jde jinou cestou, než evropské země Itálie, Francie, Španělsko, Rakousko a Belgie.

Ministr kancléřského úřadu Helge Braun v úterý večer na televizní stanici ZDF řekl, že kabinet v současné době takový krok nezvažuje. V Německu přijatá opatření jsou ale podobná. Možná bude již za dva týdny jasné, zda jsou opatření účinná a počet nových onemocnění bude stoupat pomaleji.

Zodpovědnost jednotlivců

Předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet se tak jasně od vyhlášení zákazu vycházení nedistancoval. V současné době však takový okamžik ještě nenastal, prohlásil v ZDF. „Otázkou je: pomohlo by to v současné situaci?“ Zatím má každý šanci, zákazu vycházení zabránit tím, že zůstane doma a bude dodržovat odstup od jiných osob.

Politička SPD a europoslankyně Katarina Barleyová uvedla, že by zákaz vycházení měl být až posledním prostředkem. Nejdůležitější nyní je, omezit sociální kontakty, zdůraznila v Bavorském rozhlase (BR). „Když se toho budou lidé držet, pak nepotřebujeme zákaz vycházení. Pokud se ale budou někteří jedinci na úkor těch, kteří jsou obzvlášť zranitelní, tedy starších a chronicky nemocných osob, nadále chovat nezodpovědně, pak se bez toho neobejdeme ani v Německu“, dodala místopředsedkyně Evropského parlamentu.

„Akt politické bezmoci“

Předseda Světového lékařského sdružení WMA, Frank Ulrich Montgomery, oproti tomu nepovažuje zákaz vycházení za vhodný nástroj pro boj s koronavirem. „Nejsem přítelem lockdownu. Kdo něco takového navrhuje, ten také musí říct, kdy a jak takový zákaz zruší“, řekl Montgomery deníku Rheinische Post. Navíc se v Itálii ukázalo, že takové opatření nefunguje.

Itálie vyhlásila zákaz vycházení a požadovaného efektu vůbec nedocílila, uvedl bývalý předseda německého sdružení lékařů Marburger Bund. „Velice rychle se dostali na hranici své kapacity, během zákazu vycházení však vůbec nedokázali šíření viru zpomalit.“ Vyhlášení zákazu vycházení je spíš „aktem politického zoufalství“.

Montgomery kromě toho vyjádřil i své pochybnosti na opatřeních, prováděných spolkovou vládou. Jelikož bude očkovací látka dostupná nejdříve ke konci roku, je otázkou, kdy dojde k návratu k normalitě. Školky a školy nelze tak dlouho držet pod zámkem. Také stále rozšířenější uzavírání hranic považuje Montgomery za pouhý „politický akcionismus“. Mnoho cestujících prostě uhne na vedlejší venkovské silnice a přejede hranice tam.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: