Apple (zatím) obhajuje své programy na podporu diverzity

Apple obhajuje své programy na podporu diverzity
Jako "kolektivní pád na kolena před Donaldem Trumpem" označují přední média chování koncernů a oligarchů ještě před jeho lednovou inaugurací.

Akcionáři koncernu Apple považují iniciativy na podporu diverzity za prezidentství Donalda Trumpa za příliš riskantní. Šéf společnosti Meta Zuckerberg je ve své společnosti již ukončil.

Společnost Apple se brání požadavku akcionářů, aby se vzdala svých programů na podporu diverzity. Společnost vyrábějící iPhony vyzvala akcionáře, aby na výroční valné hromadě koncem února hlasovali proti příslušnému návrhu. Různé americké společnosti v posledních měsících zrušily nebo omezily své programy rozmanitosti, rovnosti a inkluze pro své zaměstnance – například skupina Meta, provozují sociální síť Facebook.

Akcionáři společnosti Apple svůj návrh odůvodnili tím, že by pravidla na podporu diverzity mohly vést k diskriminaci zaměstnanců a k soudním sporům. Odvolávají se při tom na dva rozsudky Nejvyššího soudu USA. Společnost Apple oponovala, že návrh představuje neoprávněný zásah do každodenní činnosti společnosti. Pokud jde o právní rizika, společnost má zavedené postupy, které je minimalizují.

Německý magazín Spiegel ve svém příspěvku „Kolektivní pád na kolena“ mj. píše: „Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se kdysi rád stýkal s tehdejším americkým prezidentem Barackem Obamou a vedl kampaně na podporu progresivních cílů. Po bouři v americkém Kapitolu v roce 2021 Facebook pozastavil Trumpovi přístup na své platformy. Nyní byl jedním z prvních, kdo s vítězem voleb povečeřel v Palm Beach. Na Trumpovu inauguraci pak věnoval jeden milion dolarů. Z republikána udělal globálního politického šéfa své skupiny Meta Group a do správní rady naverboval promotéra bojových umění Danu Whitea, Trumpova blízkého přítele. Nakonec v úterý oznámil úplný obrat: jeho koncern, do které patří Facebook a také Instagram, WhatsApp a Threads, už nebude provádět kontrolu faktů. V budoucnu bude například dovoleno označovat členy LGBTQ komunity za duševně choré.

Bezos a spol. klečí před Trumpem
Majitel deníku Washington Post, miliardář a vlastník společnosti Amazon Jeff Bezos, koncem loňského roku listu zakázal, aby noviny podpořily Kamalu Harrisovou. Toto doporučení při tom má u velkých amerických deníků dlouhou tradici. Tím ale jeho zásahy do svobody tisku zdaleka neskončily: na začátku ledna zabránil zveřejnění karikatury nositelky Pulitzerovy ceny Ann Telnaesové. Zobrazovala Bezose, Zuckerberga, Altmana a vydavatele Los Angeles Times Patricka Soon-Shionga, jak klečí před Trumpem a nabízejí mu pytle peněz. To se jí ještě nikdy nestalo, protestovala Telnaesová – a podala okamžitě výpověď.

Členové Republikánské strany znovu zvoleného prezidenta Donalda Trumpa již několik let kritizují iniciativy za větší rozmanitost ve firmách. Hlasitým odpůrcem je také technologický miliardář a současný Trumpův důvěrník Elon Musk. Teprve v pátek bylo oznámeno, že skupina Meta na Facebooku omezuje své programy pro diverzitu. Generální ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg již dříve oznámil, že ukončí programy ověřování faktů pro Facebook a Instagram – stejně jako to již dělá Musk na své platformě X (ex Twitter, pozn. PQ).

Magazín Watson ve svém instagramovém příspěvku uvádí další výčet firem, které už před Donaldem Trumpem padly na kolena: McDonalds, Citi Bank, Bank of America, J. P. Morgan, Goldman Sachs, Wells Fargo… Více v článku „Dary na Trumpovu inauguraci překonaly všechny rekordy – toto jsou dárci„. I společnost Apple přispěla darem jednoho milionu dolarů na Trumpovu inauguraci, která proběhne v pondělí 20. ledna ve Washingtonu.

 

Servilita někdy dosahuje až absurdních rozměrů. Nejen že koncerny vystupují z iniciativy OSN pro ochranu klimatu, ale např. Pixar z na únor plánovaného animovaného filmu „Win or Lose“ vyškrtl dialog o transgender osobě. Správce aktiv Azoria Partners zase vydal EF fondy, které jsou zaměřeny na firmy, které nejsou „woke“, uvádí ve svém příspěvku „Proč už americké korporace nechtějí být ‚woke‘“ německý ekonomický list Handelsblatt.

Z dokumentů týkajících se výroční valné hromady také vyplývá, že odměna generálního ředitele společnosti Apple Tima Cooka se v loňském roce zvýšila o 18 % na 74,6 milionu dolarů. Většinu z toho tvoří akcie. Cookův základní plat činí tři miliony dolarů.