Angela Merkelová se opět nemýlila

Angela Merkelová se opět nemýlila

Příliš důvodů k radosti, vzhledem k mnoha mrtvým a těžce nemocným, Angela Merkelová nemá. Ale možná jí bude příště v otázce pandemie ten nebo onen více naslouchat. A možná bude naslouchat i vědě.

Mnoho let na nejvyšší politické úrovni má za následek, že veřejnost zná i několik útržkovitých informací ze soukromého života Angely Merkelové. Není toho však mnoho, kancléřka o sobě příliš často nemluví. Publikum je pro ni, obzvlášť pokud se jedná o soukromí, pouze doprovodným jevem jejího úřadu. Nic víc.

O to překvapivější bylo, když minulou středu ve Spolkovém sněmu poskytla krátký pohled na jedno osobní rozhodnutí, které vyvolává otázky až k samotným politickým základům její osobnosti. V pasáži jejího projevu během debaty o protikoronavirových opatřeních, která pojednávala o hodnotě vědy a osvěty, Merkelová připomněla, že se v NDR pro studium fyziky rozhodla, protože věci jako přitažlivost nebo rychlost světla nemohl nikdo zpochybnit. Že tím myslela ovlivňování ze strany SED, nebylo třeba zdůrazňovat. To není žádnou novinkou. Daleko zajímavější byla malá vsuvka: „Tak bych se ve (…) Spolkové republice zřejmě nerozhodla.“ Šanci, že by si v západním Německu vybrala jiný studijní obor, by měla jen, kdyby se její rodina bezprostředně po jejím narození  v r. 1954 nepřestěhovala z Hamburku do NDR.

Celý projev Angely Merkelové k rozpočtové debatě a opatřením v boji s koronavirem  můžete zhlédnout ve videu (německý Bundestag, 9. prosince 2020, 35 min.):

Právě její střízlivý pohled a schopnost analyzovat problémy, se skutečným zájmem naslouchat myšlenkám odborníků a následně z nich vyvozovat politická rozhodnutí jsou často vysvětlovány tím, že je Merkelová svou podstatou přírodovědkyní. Možná není tato představa tak jednoznačná.

Přesto ale vedly schopnosti a ochota se na zvládání pandemie napřed podívat vědeckým pohledem, nyní, kdy jsou v důsledku rostoucích počtů infikovaných opět zostřována omezení veřejného života, ke smutnému potvrzení jejích slov. Merkelová udělala pro vylíčení fenoménu exponenciálního nárůstu počtu infekcí vše. Se střídavým úspěchem.

Vzhledem k vysokému počtu mrtvých a těžce nemocných se Merkelová nemůže radovat, že měla pravdu – bez ohledu na to, že hlasité naparování beztak nemá v povaze. Možná by na ni a na vědu ale mohl více dát ten nebo onen zemský předseda vlády, který podle názoru kancléřky v první vlně příliš tlačil na rozvolňování (nezapomenutelné je její jarní prohlášení, že se jedná o „diskuzní orgie o otevíracích dobách“). A to nejen nyní, uprostřed druhé vlny, ale i během doufejme už ne příliš dlouhé pandemické budoucnosti. Protože mít jenom pravdu, je málo. Pravda musí mít i možnost se prosadit.

Všechny články o pandemii SARS-CoV-2 najdete v rubrice Koronakrize, článkům o Německu je rovněž věnována zvláštní rubrika, všechny příspěvky o Angele Merkelové najdete jednoduše pomocí vyhledávání.