Německá pomoc ekonomice: „bezpříkladná“ ale „nutná“

Podpora hospodářství v časech koronakrize

Německá pomoc ekonomice:

Od živnostníka po světový koncern – záchranný program německé vlády má pomoci všem, které postihla koronakrize. Jen krizoví spekulanti by neměli dostat nic, sdělil ministr hospodářství Altmaier.

Největší státní hospodářský záchranný program v dějinách Spolkové republiky Německo – ministr financí Olaf Scholz musel použít obě ruce, aby ho mohl novinářům prezentovat. „Pro všechny, které to zajímá: toto je balíček zákonů, které jsme schválili“, ohlásil.

Státní podpora dosahuje celkového objemu 750 miliard euro. Aby ji bylo možno financovat, schválil vládní kabinet dodatečný rozpočet s novým zadlužením ve výši 156 miliard euro.

To je vlastně o 100 miliard více, než dovoluje ústavní dluhová brzda, proto byla po přechodnou dobu zrušena.

Vyrovnaný rozpočet je v krizi minulostí

Tváří v tvář koronakrizi je vyrovnaný rozpočet minulostí. Přesto považuje Scholz rozhodnutí za „správné a nezbytné“: „Uděláme vše, co bude nutné, abychom ubránili pracovní místa, firmy, zaměstnanost a zdraví.“

Koronakrize změnila celý náš život, zdůraznil Scholz. A na rozdíl od finanční krize před jedenácti lety jsou nyní postiženy téměř všechny firmy. Spolková vláda chce pomoci co největšímu počtu postižených – od živnostníka až po velké světové koncerny.

Především pro malé firmy a jednotlivé živnostníky jako jsou umělci, terapeuti a ošetřovatelé, má být zavedena rychlá a nebyrokratická pomoc, oznámil spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier: „Ochranný deštník pro malé a střední podnikatele nemá v německých poválečných dějinách obdoby.“

Konkrétně mohou obdržet firmy do pěti zaměstnanců pro nastávající tři měsíce jednorázovou částku ve výší 9.000 euro. Pro podniky zaměstnávající do 10 zaměstnanců je připraveno 15.000 euro. O jednorázovou finanční injekci lze zažádat elektronicky a bude vyplácena od dubna.

Obrana státní spoluúčasti

Velké společnosti, jako například Lufthansa, mohou být – podobně jako banky během finanční krize – posíleny prostřednictvím stabilizačního fondu.

Pokud by jim dokonce hrozilo převzetí, je myslitelné i přechodné částečné zestátnění, oznámil Altmaier: „To říkám všem, kteří se v hedgeových fondech nebo jinde již těší na výhodné nákupy. Jsme odhodláni stát v této situaci na straně našich firem.“

Výhodné úvěry státní rozvojové banky KfW budou dosažitelné pro všechny podniky. Jinak než dosud plánováno převezme KfW 90 % úvěrového rizika a ne pouze 80 %. K tomu přibudou podpůrné programy pro osoby s částečnými úvazky, pro nájemníky, rodiny a nemocnice.

Scholzův vzkaz „pohrdačům státu“

To vše je potřeba, aby se utlumily hospodářské následky koronakrize, vysvětlil Scholz a dodal, že se nyní mnozí mohou radovat „ze síly Spolkové republiky Německo, i v ekonomické oblasti“. „Všichni ti, kdo pohrdali státem, kteří se občas stále ozývají, nyní zjišťují: ještě dobře, že ten stát máme!“

Tuto narážku si Scholz nedokázal odpustit. Přesto letos počítá s hospodářským propadem ve výši 5 %.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: