Německý ministr hospodářství Altmaier kritizuje účtenkovou povinnost

Německý ministr hospodářství Altmaier kritizuje účtenkovou povinnost

Maloobchodníci v Německu musí od r. 2020 vytisknout při každém nákupu účtenku – ať už ji zákazník chce nebo ne. Ministr hospodářství Altmaier varuje před následky a apeluje na ministra financí Scholze.

Jedno téma doutná již týdny: účtenková povinnost. Je součástí zákona, který má zabránit podvodům v obchodech a restauracích. Tímto způsobem totiž dochází každoročně k daňovému úniku ve výši deseti miliard eur. Aspoň podle odhadů Spolkového kontrolního úřadu. Německý maloobchod je na barikádách. Nyní se přidal spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU), který poslal dopis svému kolegovi, ministru financí Olafu Scholzovi (SPD).

„Významný nárůst byrokracie“

Altmaier v dopise, který má redakce ARD k dispozici, varuje svého „velmi váženého pana kolegu, milého Olafa“:

„Následky této regulace jsou obrovské. Pro každý sebemenší nákup nebo obchodní transakci musí být vytištěna účtenka – i když ji zákazník výslovně nepožaduje. To povede k významnému nárůstu byrokracie.“

Regulace o účtenkové povinnost vychází z nařízení z r. 2016. V původním návrhu zákona ale vůbec nebyla obsažena, uvádí ministerstvo hospodářství. Altmaier v dopise argumentuje:

„V celém obchodním odvětví budou vytištěny miliardy účtenek, které ve většině případů skončí okamžitě v koši. Protože jsou tyto doklady nejčastěji tištěny na termopapír, který musí být likvidován ve směsném odpadu, je zatěžováno životní prostředí. I z ekologických důvodů bychom tomuto odpadu měli zabránit.“

Ministerstvo hospodářství se jasně staví na stranu maloobchodu. Povinnost vystavení účtenky, neboli „povinnost vydání dokladu“ (Belegausgabepflicht), jak je nazývána v úředním žargonu, by měla být odstraněna.

Zdržovací taktika ministerstva financí?

Co na to říká Olaf Scholz? Zatím ne mnoho. Ve středu se na spolkové tiskové konferenci vyjádřila mluvčí ministerstva financí. Uvedla, že povinnost vystavování účtenek je pevnou součástí pokladního zákona, který má vstoupit v platnost 1. ledna. „Ke změně, tedy ke zrušení povinnosti vydávání dokladů, případně k dalším možným výjimkám, je třeba změnit daňový řád. A to v tuto chvíli – pokud vím – nezamýšlíme.“

Zní to jako zdržovací taktika. Mnohé nasvědčuje tomu, že Peter Altmaier nyní chce využít tlaku veřejnosti, aby celou záležitost dále posunul. Za Scholzem a ministerstvem financí stojí v každém případě nové vedení SPD. Ve čtvrtek hájil novou povinnost proti námitkám kritiků Norbert Walter-Borjans (spolu se Saskiou Eskenovou nový předseda SPD, pozn. red.). Aby se zabránilo miliardovým podvodům, potřebujeme nemanipulovatelné poklady a účtenkovou povinnost, sdělil.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: