Úřady roky před berlínskou vraždou věděly, že Putin oběť pronásledoval

Úřady roky před berlínskou vraždou věděly, že Putin oběť pronásledoval

Německé úřady věděly už od r. 2017 o smrtelném ohrožení bývalého gruzínského vůdce rebelů Zelimchana Changošviliho (40), který byl před dvěma týdny zastřelen v berlínském parku Kleiner Tiergarten.

Podle informací zpravodajského portálu Focus je zatčený vrah Vadim S. člen ruského zločineckého syndikátu, který pro ruské tajné služby FSB a GRU pátrá po celém světě po disidentech a údajných teroristech a na zakázku je zabíjí.

Parlamentní kontrolní grémium Spolkového sněmu bude chtít příští týden od bezpečnostních složek vědět, jaké konkrétní informace o ohrožení Gruzínce měly a jak na ně reagovaly.

Oběť bojovala v rusko-gruzínské válce

Zelimchan Changošvili bojoval jako velitel dobrovolnické skupiny v rusko-gruzínské válce proti jednotkám Moskvy. Po dvou neúspěšných atentátech proti jeho osobě přicestoval v r. 2016 do Německa, kde podal žádost o politický azyl. V Berlíně byl v péči Německo-kavkazské společnosti.

Její předseda Ekkehard Maaß se podle magazínu Focus 13. ledna 2017 obrátil v urgentním psaní na předsedkyni úseku mezinárodních záležitostí Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF). V dopise se doslova uvádí: „Ohrožení pana K. považuji za natolik relevantní, že pro něj naléhavě žádám zvláštní ochranu a aby nebyl přemístěn tam, kde by byl pro Putina dosažitelný.“ Podle rešerší Focusu k žádným bezpečnostním opatřením pro pana K. nedošlo, místo toho byla jeho žádost o azyl zamítnuta.

Podezřelý pachatel je členem ruské zločinecké bandy

Podezřelý vrah Vadim K., který svou oběť zabil třemi střelami do hlavy a ramene, patří do zřejmě také politicky vlivné ruské zločinecké bandy, která se nazývá „vor v zákoně“.

První indicie poskytla tři tetování na těle podezřelého: ne levém nadloktí se honosí korunou a panterem, na pravém předloktí hadem. Koruna symbolizuje absolutní loajalitu vůči klanu, panter sílu a vytrvalost. Had svědčí o pobytu ve vězení kvůli obchodování s drogami. Členové ruské mafie tato tetování nosí jako vyznamenání.

Putin chce teroristy „pronásledovat až na latrínu“

K. je podle poznatků západních zpravodajských služeb šestým velitelem, který byl v zahraničí, zřejmě kvůli svému působení v rusko-gruzínské válce, zavražděn. Na základě rozhodnutí ruské Dumy mohou být zrádci a teroristé hledáni a zabíjeni po celém světě. Prezident Putin veřejně poukázal na to, že bude teroristy „pronásledovat až na latrínu, kde je oddělá“.

Spolkové státní zastupitelstvo, které mimo jiné zodpovídá za boj s terorismem, zatím ještě neví, zda vyšetřování v případu vraždy Zelimchana Changošviliho převezme. Trestní řízení může vést k diplomatické krizi a k vypovězení ruských diplomatů.

Ruské velvyslanectví v Berlíně na dotazy magazínu Focus o možných osobách v pozadí atentátu neodpovědělo.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: