Kooperující tajné služby a ostražití uprchlíci

Michael Götschenberg, expert na terorizmus veřejnoprávní televizní stanice ARD vytvořil analýzu případu včera zadrženého teroristy al Bakra v Chemnitzu (Saská Kamenice, bývalý Karl-Marx Stadt). Plány al Bakra byly již v pokročilém stadiu přípravy, za to, že nedošlo k větší katastrofě, vděčíme jednak fungující výměně informací mezinárodních tajných služeb ale i ostražitosti uprchlíků.

500 gramů vysoce výbušné látky (dle poslední zpráv 1,5 kg TATP – pozn. překl.) v jednom sasko-kamenickém bytě – mnoho nechybělo a došlo by ke katastrofě. Údajný plán k teroristickému útoku 22letého Syřana ukazuje, až jak konkrétních obrysů může i v Německu nabýt ohrožení islamisticky motivovaným terorizmem.

Jaber al Bakr měl téměř vše, co potřeboval k provedení útoku nedozírných rozměrů. Tak blízko ke katastrofě Německo v uplynulých letech zřejmě ještě nebylo. To vše ukazuje na to, jak brizantní tento případ je.

Mezinárodní spolupráce funguje

Al Bakr se ve svých přípravách dostal výrazně dál, než všichni předchozí podezřelí z terorizmu, kteří byli letos bezpečnostními složkami identifikováni a zatčeni. Přitom jsou bezpečnostní složky v odhalování potenciálních ohrožení velmi úspěšné. Ústřední roli při tom hrají tajné služby. To by si měli uvědomit všichni, kdo si myslí, že nejsme na jejich služby a poznatky odkázáni.

I v tomto případě měly existovat indicie od zahraničních zpravodajských služeb, které přivedly Spolkový úřad pro ochranu ústavy na al Bakrovu stopu. Mezinárodní spolupráce tajných služeb, jejíž úroveň je neustále kritizována v boji proti terorizmu, zas tak špatná nebude.

A u nás? Úřad na ochranu ústavy odvedl při identifikaci a lokalizaci al Bakra profesionální práci. V posuzování boje proti terorizmu od zeleného stolu bychom měli být zdrženliví.

Uprchlíci jsou velmi ostražití

Přesto saská policie mnoho potlesku za své marné pokusy o zadržení al Bakra nesklidila. Že byl nakonec dopaden, vděčíme ostražitosti a odvaze syrských krajanů. To by si měli uvědomit všichni, kdo tento případ vidí jako příležitost považovat každého uprchlíka za potencionálního teroristu.

Ano, mezi uprchlíky jsou podezřelí z terorizmu, ale je jich hodně, hodně málo. A zatčení al Bakra ukazuje, jaký je postoj samotných uprchlíků k teroru. Jsou hodně bdělí, když jde o to, kdo všechno s nimi uprchl.

Z uprchlických ubytoven i z mešit získaly bezpečnostní složky v uplynulých měsících stovky upozornění na podezřelé osoby. Ve většině případů se ukázaly jako bezpředmětné, jsou ale důkazem toho, že uprchlíci nechtějí mít s těmito lidmi nic společného.Zanechte nám svou korekturu nebo komentář: