„Temná tetráda“ a konspirační teorie

Narcisté a psychopati věří snáze spikleneckým teoriím

„Temná tetráda“ a konspirační teorie
U lidí, vykazujících ve vyšší míře znaky tzv. "temné tetrády", tedy machiavelismu, narcismu, psychopatie a sadismu, je i vyšší pravděpodobnost, že budou věřit konspiračním teoriím, zjistil psycholog Cameron Kay z Oregonské univerzity

Lidé s osobnostními rysy „temné tetrády“, tj. nepřátelští, vykořisťovatelští a obecně nesympatičtí, jsou také náchylnější k víře v konspirační teorie, uvádějí psychologové z Oregonské univerzity.

Cameron Kay z katedry psychologie Oregonské univerzity zjistil, že lidé s osobnostními rysy takzvané „temné tetrády“ častěji věří například tomu, že smrt princezny Diany byla zinscenována britskou královskou rodinou, že přistání na Měsíci bylo pouze fingované a že v Oblasti 51 (Area 51) jsou uschovány mimozemské létající talíře – kromě dalších konspiračních teorií. Kayova studie byla publikována v magazínu Personality and Individual Differences.

Charakteristické znaky temné tetrády

Charakteristickými znaky temné tetrády jsou machiavelismus (manipulativnost a cynismus), narcismus (ješitnost a posedlost sebou samým), psychopatie (impulzivita a bezcitnost) a sadismus (krutost a potěšení z týrání). Většina lidí má prvky některých z těchto rysů, říká Kay.

Psychologie bohatství a vliv peněz na duševní zdraví

Podle Kaye to zjednodušeně řečeno znamená, že u nesympatických lidí, vykazujících ve vysoké míře tyto vlastnosti, je i vyšší pravděpodobnost, že uvěří konspiračním teoriím. Mají sklon k podivným přesvědčením. Mají pocit, že nemají svůj život pod kontrolou. Cítí se nesvéprávní a mají vrozenou nedůvěru k ostatním lidem a organizacím, jako jsou například vlády.

Je mediální obraz úspěšných narcistů a psychopatů chybný?

Studie naznačují, že lidé s výraznými temnými osobnostními rysy se častěji dostávají do vedoucích pozic. Není však prokázáno, že by tam také dosahovali lepších výsledků. Žádný pozitivní vliv nebyl zjištěn ani v metaanalýzách, pokud jde o globální profesní a vůdčí úspěchy. Psychopatie a machiavelismus jsou dokonce spojeny s nižšími profesními výkony a negativnějším, destruktivním chováním ve vedení.

 

Zdroj: hogrefe.com

Studie: nesympatičtí lidé jsou náchylnější ke konspiračním teoriím

Kay pro svou studii získal 500 studentů University od Oregon, kteří vyplnili hodinový dotazník, v němž hodnotil osobnostní rysy a víru v konspirační teorie (26 studentů bylo nakonec vyloučeno). Průzkum také zachycoval sklon k neobvyklým přesvědčením, pocit, že člověk nemá kontrolu nad svou budoucností, touhu po kontrole, důvěru v ostatní a potřebu být jedinečný.

Mezigenerační rozdíly v motivaci? „Neexistují“

Při analýze výsledků Kay zjistil, že aspekty všech čtyř rysů temné tetrády jsou propojeny s myšlením konspiračních teorií. Téměř všechna propojení lze odůvodnit tendencí lidí s nesympatickou osobností k podivným přesvědčením, fatalismu a nedůvěře k ostatním.

Kay se začal zajímat o konspirační teorie a lidi, kteří jim věří, když v roce 2017 během studia magisterského oboru žurnalistika na Oregonské univerzitě hovořil se skupinou lidí v Portlandu a dozvěděl se od nich, že Země je plochá.

Zastánci konspiračních teorií

„Většina lidí považuje konspirační a spiklenecké teoretiky za blázny“, říká. „Když jsem s těmito lidmi mluvil, měl jsem pocit, že jde o něco víc. Někteří se chtěli stýkat s jinými lidmi. Malá skupina chtěla ostatní lidi využít. Chtěl jsem zjistit, co se za těmito názory a teoriemi skrývá.“

Sociolog: „Kolem roku 2012 se duševní zdraví mladých lidí prudce zhoršilo“

Podle Kaye by schopnost zjistit, proč někteří lidé věří konspiračním teoriím, mohla vést ke způsobům, jak bojovat proti dezinformacím a omezit víru v konspirační teorie.

Dlouhodobým cílem je najít způsoby, jak snížit míru konspiračních ideologií u lidí s osobnostními rysy temné tetrády, uzavírá psycholog.