Mladí lidé jsou navzdory rostoucímu blahobytu stále nešťastnější

Srovnávací studie

Mladí lidé jsou navzdory rostoucímu blahobytu stále nešťastnější
Na základě údajů studií PISA 2018 a vzorku téměř půl milionu patnáctiletých studentů a žáků ze 72 rozvinutých ekonomik došli vědci k závěru, že existuje negativní vztah mezi HDP na obyvatele a životní spokojeností dospívajících. Ilustrační obrázek je použit pod licencí Creative Commons (CC) a vygenerován za pomoci AI na platformě Midjourney.

Pokud se v zemi zvyšuje prosperita, má to pozitivní dopad na dospělé. U mladých lidí je tomu však přesně naopak, vyplývá z nové studie.

Život v bohaté zemi nemá jen pozitivní stránky. Čím bohatší země, tím nešťastnější je její mládež. Takový je závěr nové studie německých ekonomů Roberta Rudolfa a Dirka Bethmanna z Korejské univerzity, kteří tuto souvislost zjistili na základě údajů od téměř půl milionu patnáctiletých dětí ze 72 zemí. Studie byla nedávno zveřejněna v časopise „Journal of Happiness Studies„. Údaje pocházejí ze výzkumu žáků a studentů shromážděných v roce 2018 v rámci studie PISA.

Generace alfa nám ukazuje, jak zastaralé jsou naše učební koncepty

Z toho vyplývá, že životní spokojenost mladých lidí klesá, když se zvyšuje příjem na obyvatele. Na rozdíl od dospělých, u nichž větší prosperita země vede k výraznému zvýšení životní spokojenosti, znamená ekonomický úspěch země pro mladé lidi často více stresu. To je paradox, který dosud nebyl vědecky znám, tvrdí autoři.

Vzdělanost se sice zvyšuje – například v populaci přibývá vysokoškolských titulů – spokojenost se ale podle studie snižuje. Autoři píší, že „moderní znalostní ekonomiky vyžadují stále větší investice do lidského kapitálu v raném věku“. Intenzita učení je podle nich vyšší než v méně bohatých zemích. V zemích se středními příjmy jsou požadavky na vzdělání „obvykle nízké“ a mladí lidé tam zažívají „vysokou úroveň spokojenosti“. Země s nízkými příjmy se ve studii neobjevují, protože o nich nejsou k dispozici žádné údaje.

Dívky jsou postiženy více než chlapci

Německo se nachází uprostřed trendové linie, v této zemi je korelace obzvláště zřetelná. Robert Rudolf pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung uvedl, že dospělí lidé mají v Německu vyšší životní spokojenosti, než se očekávalo. Dodal však, že to neplatí pro německou mládež. „Zajímaví jsou také extrémně nespokojení mladí lidé v Turecku a ve Velké Británii, kteří byli v roce 2018 politickými outsidery“, uvedl ekonom. Jako důvody Rudolf uvádí rostoucí autoritářství Erdogana v Turecku a brexit ve Spojeném království.

Quiet Quitting: Nová pracovní morálka mileniálů

Studie odhaluje další dvě zjištění: že dívky jsou vysokými nároky na vzdělávací zasaženy více a „více trpí na následky“. Na druhou stranu oba výzkumníci tvrdí, že vyšší míra spolupráce mezi spolužáky posiluje pohodu. Vyšší soutěživost v rámci škol však má na spokojenost negativní vliv.