Tichá pandemie

Tichá pandemie

Globální znečistění životního prostředí poškozuje především děti. Humanitární organizace Terre des Hommes proto zahájila celosvětovou kampaň. Cílem je právo mladé generace na zdravé prostředí.

Jedy ničí životy po celém světě. A nejvíce jsou zasaženy děti. Jejich organismy přijímají více toxinů než dospělí, protože v poměru k jejich tělesné váze přijímají více vzduchu a potravy a vody. Hraniční hodnoty, pokud vůbec existují, jsou pro ně příliš vysoké. Příkladů, jak jedy škodí dětem, je bezpočet. V Brazílii a Argentině, kde zemědělské společnosti velkoplošně nasazují pesticidy, jsou zdokumentovány potraty a deformace novorozenců. A ve Francii byly u dětí, vyrůstajících v sousedství vinic, objeveny klastry leukémie.

Většinou se zjistí, že žádný úřad nechce být za situaci zodpovědný. Koncerny postižené obelhávají a ignorují. Nebo ještě hůře, vyhrožují jim smrtí, pokud se odváží bojovat za svá práva a práva svých dětí.

Lze práva obětí posílit? Charitativní organizace bojující za dětská práva Terre des Hommes se o to nyní pokouší v mezinárodní kampani, která byla ve středu zahájena. „My Planet – my rights“ má za cíl prosadit právo dětí na zdravé životní prostředí. „Děti zažívají, jak ničení světového klimatu a ekosystémů ničí jejich šance na budoucnost“, říká Birte Kötterová, mluvčí představenstva organizace Terre des Hommes v Německu. „Naší kampaní proto chceme dosáhnout, aby bylo právo dětí na zdravé životní prostředí ukotveno v dodatkovém protokolu práv dítěte Organizace spojených národů.“ Prostřednictvím internetové petice jsou nyní sbírány podpisy, které budou následně předány generálnímu tajemníkovi dětského výběru OSN.

Podle Kötterové by se signatáři dodatkového protokolu zavázali, že svou politiku v oblasti životního prostředí více přizpůsobí zájmům dítěte. Doufá, že státy tuto výzvu přijmou. „To by byl milník pro životní šance budoucích generací.“

Již dnes označují pediatři nemoci, postižení a předčasná úmrtí dětí způsobená toxiny, nacházejícími se v životním prostředí, za „tichou pandemii“. Toto označení nese i studie, která byla pro začátek kampaně vyhotovena Baskutem Tuncakem, bývalým zvláštním zpravodajem o dopadech znečištění životního prostředí na lidská práva. Fakta, která právník a chemik sestavil mimo jiné na základě dat Světové zdravotnické organizace WHO, dětského fondu OSN Unicef a dalších organizací Spojených národů, jsou děsivá. Například 98 % dětí rozvojových a rozvíjejících zemí je vystaveno silnému znečištění ovzduší. Celosvětově proto v důsledku otráveného vzduchu ročně umírá 600.000 dětí. Celkem každoročně zemře v důsledku znečištěného životního prostředí 1,7 milionu dětí ve věku pod 5 let, zdůraznil Tuncak během představení studie v německém Osnabrücku. Po celém světě se rodí novorozenci s jedy v těle. Toxiny se vyskytují v mateřském mléce, ve vzduchu, v hračkách, nábytku, stavebních materiálech i oblečení.

Plasty v dětské moči – i v Německu

Elektrárny, hornictví, chemičky, barvírny, zemědělství, doprava, vypalování lesů a pálení odpadů vytvářejí jedovaté látky, které znečišťují ovzduší, vodu a půdu. Zdraví obzvlášť škodí těžké kovy jako olovo, rtuť nebo arzén a také pesticidy a ftaláty, které jsou obsaženy v umělých hmotách a dermatologických výrobcích. Podle Tuncaka má 800 milion dětí příliš vysoké hodnoty olova v krvi. Podle studie jsou negativním dopadům znečištění životního prostředí obzvlášť postiženy děti z chudých rodin.

Nebezpečné jsou kromě toho také perfluorované a polyfluoralkylové látky (PFAS), které se mimo jiné vyskytují v plastech, oblečení, barvách, potažených pánvích a obalech potravin. Navzdory vysokým ekologickým standardům tím jsou postiženy i děti v Německu. Ve vzorcích moči více než 95 % dětí a mladistvých v Německu bylo nalezeno 11 látek, pocházejících z umělých hmot. 20 % vzorků přesáhlo mezní hodnoty pro PFAS.

Petici organizace Terre des Hommes můžete podepsat a sdílet na stránkách „My Planet, my Right“, kde lze snahu o lepší budoucnost následujících generací podpořit i příspěvkem.

Více článků o životním prostředí najdete v rubrice Ekologie.