Každé osmé úmrtí v EU souvisí se znečištěním životního prostředí

Každé osmé úmrtí v EU souvisí se znečištěním životního prostředí

Rakovina a onemocnění dýchacích cest: z dat EEA vyplývá, že v r. 2012 souviselo každé osmé úmrtí v Evropské unii se znečištěním životního prostředí.

V Evropské unii souvisí podle nově zveřejněné studie zhruba každé osmé úmrtí se znečištěním životního prostředí. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) uvádí, že za 630.000 úmrtí v r. 2012 v Evropské unii, včetně tehdy ještě k EU patřící Velké Británii, je zodpovědný špatný stav životního prostředí. To odpovídá 13% podílu. Data z r. 2012 jsou nejnovější, která byla pro potřebu studie k dispozici.

Mezi faktory, ze kterých vychází největší riziko pro zdraví občanů EU, jmenuje v Kodani sídlící EEA znečištění ovzduší a ohrožení chemikáliemi. Dalšími faktory je vysoká hladina hluku a extrémní počasí v důsledku klimatických změn.

Regionální rozdíly uvnitř EU

Znečištění životního prostředí má za následek především srdeční choroby a nemoci oběhového systému a dýchacích cest. Evropská agentura pro životní prostředí zdůraznila, že by se odstraněním těchto rizik dalo úmrtím zabránit.

EEA upozornila i na velké regionální rozdíly uvnitř EU. V Rumunsku souvisí každé páté úmrtí se špatnou kvalitou životního prostředí. Podle zprávy se jedná o nejvyšší podíl v Evropské unii, nejnižší je oproti tomu v Dánsku a ve Švédsku, kde má špatné životní prostředí na svědomí každé desáté úmrtí.

Vědci vydali sbírku faktů o globálním oteplování

10. září přinesla rozhlasová stanice Deutschlandfunk zprávu, že sdružení německých vědeckých zařízení zveřejnilo soubor faktů o globálním oteplování, aby tak čelilo falešným informacím, které se v této oblasti šíří.

Německé klimatické konsorcium sdělilo, že sbírka odráží současný stav nesporných znalostí o změně klimatu. Z dokumentu vyplývá, že současné globální oteplování je realitou a že jeho hlavní příčinou je lidské jednání.

Členy konsorcia jsou četná vědecká zařízení včetně Německého centra pro leteckou a kosmickou dopravu (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) a Postupimský institut pro výzkum klimatu (Potsdam-Institut für Klimafolgenforschung). Na sbírce faktů o globálním oteplování se podílela i Německá meteorologická služba (Deutscher Wetterdienst).