Podle britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové je s „největší pravděpodobností“ za atentát na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala zodpovědné Rusko. Byl předvolán ruský velvyslanec v Londýně.
Za atentát na bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala je podle údajů britské premiérky Theresy Mayové s „největší pravděpodobností“ zodpovědné Rusko. To prokázala analýza použitého jedu, sdělila ministerská předsedkyně v pondělí v britském parlamentu.
Podle zveřejněných zpráv byla použita bojová nervová látka ze série Novičok. Směs, vyráběná v bývalém Sovětském svazu, existuje zhruba ve 100 variantách a patří mezi nejnebezpečnější nervové jedy vůbec. Londýn poskytl Moskvě do úterního večera lhůtu, ve které musí podat vysvětlení Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Rusko se musí urychleně postarat o vysvětlení celé situace. Zároveň byl na britské ministerstvo zahraničních věcí předvolán ruský velvyslanec, sdělila Mayová. Pro atentát existují jen dvě možná vysvětlení: buď provedla útok přímo Moskva, nebo ztratila ruská vláda kontrolu nad nervovou látkou a ta se dostala do cizích rukou, pokračovala předsedkyně vlády.
Došlo tak k dalšímu zhoršení vztahů mezi Londýnem a Moskvou. Kreml veškerou spoluúčast na atentátu popírá a obviňuje Londýn z protiruské propagandy.
Ruské ministerstvo zahraničí mluví o „cirkusovém čísle“ britského parlamentu. „Závěr je jednoznačný – je to jasná informačně-politická kampaň, opírající se o provokace“, citovala ruská tisková agentura Tass mluvčí ministerstva zahraničních věcí Mariu Sacharovou.
Skripal a jeho dcera jsou nadále v kritickém stavu
Skripal (66) a jeho dcera Julia (33) byli nalezeni 4. března v bezvědomí na lavičce parku jihoanglického městečka Salisbury. Oba se nadále nachází v kritickém stavu. Celkem muselo být v nemocnici ošetřeno 21 osob, mezi nimi i jeden policista. Ten je už při vědomí a komunikuje.
Bývalý špion Skripal informoval britskou rozvědku MI6 o ruských agentech v Evropě. V r. 2004 byla činnost bývalého důstojníka ruské vojenské rozvědky GRU odhalena a byl zatčen. Byl odsouzen ke 13 letům vězení. V rámci výměny zajatců se v r. 2010 dostal do Velké Británie.
Několik hodin po svém vystoupení v parlamentu svolala Mayová krizové jednání Národní bezpečnostní rady. Zúčastnili se ho zástupci politického života, tajných služeb a ozbrojených složek. Případ Skripal vyšetřují stovky příslušníků britské protiteroristické jednotky za podpory armády. O víkendu našli v jedné pizzerii a pubu v Salisbury zbytky použitého nervového jedu. Návštěvníkům obou podniků bylo doporučeno, aby si z bezpečnostních důvodů vyprali veškeré oblečení a očistili osobní věci, jako mobilní telefony ap.
Atentát připomíná vraždu bývalého agenta a kritika Kremlu Alexandra Litviněnka, který byl v r. 2006 v Londýně otráven radioaktivním poloniem, které mu bylo přimícháno do čaje. Stopy pachatelů tehdy také vedly do Moskvy.
USA stojí po boku Velké Británie
Americká vláda útok na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii ostře odsoudila. Tento „krutý čin“ je „bezohledný a nezodpovědný“, prohlásila v pondělí ve Washingtonu mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Amerika v této věci stojí po boku svého spojence Velké Británie.
Otázce, jestli USA stejně jako Británie vycházejí z ruské účasti na atentátu se Sandersová vyhnula. Britové ještě zkoumají „detaily“, řekla.