Rusko bombarduje největší evropskou jadernou elektrárnu

Na Ukrajině se nachází 15 zastaralých jaderných reaktorů: kvůli válce se možnost katastrofy několikanásobně zvýšila

Rusko bombarduje největší evropskou jadernou elektrárnu
V noci ze čtvrtku na pátek 4. března 2022 zaútočilo Rusko na největší jadernou elektrárnu v Evropě, nacházející se v ukrajinském Záporoží.

15 ukrajinských jaderných reaktorů je rozmístěno po celé zemi. Nacházejí se ve čtyřech jaderných elektrárnách. Jaderná energie zajišťuje dvě třetiny elektrické energie v zemi. Pro ruskou armádu proto patří mezi strategicky důležité cíle ve válce proti Ukrajině. Nejen Greenpeace, ale i Mezinárodní agentura pro atomovou energii varují před nebezpečím.

Provozovatel ukrajinských jaderných elektráren EnergoAtom 28. února oznámil, že devět z patnácti jaderných elektráren v Záporoží, Rivném, Chmelnickém a na jihu Ukrajiny pracuje normálně. Šest dalších reaktorových bloků má být odstaveno nebo udržováno. Nejstarší provozovaný blok pochází z roku 1977, nejnovější z roku 1986, kdy došlo k výbuchu čtvrtého reaktorového bloku v Černobylu.

Podle informací Moskvy převzaly ve středu ruské jednotky kontrolu nad oblastí kolem jaderné elektrárny v Záporoží. Informovali o tom ruští diplomaté Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni, uvedl šéf MAAE Rafael Grossi. Jen v Záporoží se nachází šest jaderných reaktorů.

Po ruském ostřelování vypukl požár v jaderné elektrárně Záporoží

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval o cíleném ostřelování ruskými jednotkami. „Právě teď ruské tanky ostřelují reaktorové bloky,“ uvedl Zelenskyj ve videu, které v pátek v noci zveřejnil na svém kanálu sítě Telegram. „Hoří největší jaderná elektrárna v Evropě,“ řekl Selenskyj. „Jsou tu tanky vybavené termovizními kamerami. To znamená, že vědí, kam střílí, a připravili se na to.“ Tato tvrzení nebylo zpočátku možné nezávisle ověřit.

Záporožská jaderná elektrárna v centru Ukrajiny byla zhruba v jednu hodinu v noci „bombardována“ ruskou armádou a vypukl požár, uvedl mluvčí elektrárny ve videu zveřejněném v pátek večer na internetové službě Telegram. Záporožská elektrárna je největší jadernou elektrárnou v Evropě.

Starosta nedalekého města Enerhodar Dmytro Orlov v pátek večer požádal, aby byly boje z bezpečnostních důvodů okamžitě zastaveny. Na Facebooku uvedl: „Hrozba pro světovou bezpečnost!!! V důsledku neustálého ostřelování budov a bloků největší jaderné elektrárny v Evropě nepřítelem hoří Záporožská jaderná elektrárna!!!“ Ve videoposelství řekl: „Vyzývám (ruské ozbrojené síly), aby přestaly! Okamžitě zastavte ostřelování Záporožské jaderné elektrárny.“

Ukrajinský ministr zahraničí varuje před jadernou katastrofou: „Pokud to vybuchne, bude to desetkrát větší než Černobyl!“

Ruské jednotky „střílí ze všech stran“ na hořící Záporožskou jadernou elektrárnu, uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. „Pokud to vybuchne, bude to desetkrát větší než Černobyl!“ varoval na Twitteru s odkazem na jaderný reaktor v Černobylu, z něhož i 36 let po historické jaderné katastrofě uniká radioaktivita.

Ve dvě hodiny v noci se hasičům ještě nepodařilo dostat k požáru v Záporožské jaderné elektrárně, informoval starosta nedalekého města Energodar Dmytro Orlov. Požár v továrně pokračuje. Hasiči se nemohou dostat k místu požáru,“ napsal na Facebooku. „Záporožská elektrárna hlásí hrozbu v prvním bloku elektrárny!“

MAAE varovala před nebezpečím už před útokem

Ještě před vypuknutím požáru vydala Mezinárodní agentura pro atomovou energii prohlášení, ve kterém varovala, že se k oblasti blíží ruská vojska a případné boje v blízkosti elektrárny by mohly mít katastrofální následky.

Ukrajinský jaderný dozor informoval MAAE, že „není hlášena žádná změna úrovně radiace v Záporožské jaderné elektrárně“. Agentura to uvedla v pátek ve tři hodiny ráno na Twitteru.

Situace v ukrajinské jaderné elektrárně Záporoží je podle úřadů „pod kontrolou“

Po požáru je situace v největší evropské jaderné elektrárně v Záporoží na Ukrajině, která byla zasažena ruským útokem, podle úřadů „bezpečná“. Šéf jaderné elektrárny informoval, že hasiči nyní dorazili k elektrárně, uvedl před čtvrtou v pátek ráno na Facebooku šéf regionální vojenské správy Oleksander Staruch. Podle vedení elektrárny vypukl požár v budově pro školení a v laboratoři.

Londýn vyzval po útoku na jadernou elektrárnu k zasedání Rady bezpečnosti OSN

Poté, co ruská vojska zaútočila na ukrajinskou jadernou elektrárnu, požaduje britská vláda svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. „Bezohledné“ chování ruského prezidenta Vladimíra Putina může „přímo ohrozit bezpečnost celé Evropy“, uvedl v pátek večer úřad premiéra Borise Johnsona. Podle ukrajinských zdrojů vypukl v jaderné elektrárně po ruském útoku požár.
(Aktualizace pochází z newsfeedu magazínu Focus.)

„Riziko jaderné havárie s mezinárodními dopady se výrazně zvýšilo“

Podle dopisu ruského velvyslanectví MAAE zajišťují zaměstnanci nyní obsazené Záporožské jaderné elektrárny nadále bezpečný provoz. Úroveň radiace je v normě. Rafael Grossi však upozornil, že pro bezpečný provoz jaderných zařízení musí být zaručena také bezpečnost personálu. Na zaměstnance proto nesmí být v žádném případě vyvíjen nátlak.

Rada guvernérů MAAE rovněž přijala rezoluci odsuzující ruskou okupaci jaderné elektrárny: Podle rezoluce se po ruské invazi výrazně zvýšilo riziko jaderné havárie s mezinárodními důsledky. Ruské vojenské akce na Ukrajině „vyvolaly vážné a bezprostřední nebezpečí pro bezpečnost těchto zařízení a jejich civilních zaměstnanců“.

Aktuální dokumentace ekologické organizace Greenpeace, kterou má německý magazín Focus Online k dispozici, poukazuje na konkrétní nebezpečí, která by mohla plynout z 15 jaderných bloků. Autoři Jan Vande Putte a Shaun Burnie ve zprávě upozorňují zranitelnost ukrajinských jaderných elektráren během války. Nejde jen o samotné reaktory: „Provozovaná jaderná elektrárna potřebuje neustále elektřinu k provozu čerpadel a vody k chlazení jaderného paliva, a to jak v reaktoru, tak v přilehlém bazénu vyhořelého paliva.“

Dokonce i odstavené reaktory je třeba neustále chladit, protože v aktivní zóně paliva je obrovské zbytkové teplo: „Bez chlazení se voda v aktivní zóně reaktoru a v bazénu vyhořelého paliva začne zahřívat,“ říkají Vande Putte a Burnie.

Greenpeace považuje nouzové napájení jaderných elektráren za „nefunkční“

V Záporoží je celkem šest ruských reaktorů VVER-1000/320, každý o výkonu 950 megawattů. V areálu se nachází také suchý sklad vysokoaktivních vyhořelých palivových článků. Greenpeace očekává, že zde bude stejně jako v předchozích letech uloženo přibližně 2200 tun vyhořelého paliva.

I bez fyzického poškození elektrárny, jako je záměrný nebo náhodný zásah dělostřelectvem nebo raketou, je v případě selhání podpůrných systémů jaderná elektrárna velmi zranitelná. Pokud dojde k výpadku elektrické sítě, musí chlazení zajistit dieselové generátory. A ty potřebují vždy zásobu paliva. I kdyby byly dodávky nafty zajištěny, Greenpeace se obává o generátory.

20 nouzových dieselových generátorů AC-5600 v Záporožské jaderné elektrárně pochází z dob Sovětského svazu vyrobila společnost „Diesel Energo“ v Leningradě (dnes Petrohrad). Podle Greenpeace jsou jednotky „považovány za nefunkční, zejména kvůli nedostatku náhradních dílů“. Dne 24. září 2020 ukrajinský jaderný dozor SNRIU na své oficiální stránce na Facebooku zveřejnil, že jeden z těchto dieselových generátorů vypadl.

Generátory měly být již dávno vybaveny elektronickým ovládáním, na což společnost EnergoAtom získala půjčku 600 milionů eur od Evropského společenství pro atomovou energii Euratom. Modernizace však byla odložena z roku 2017 na rok 2023.

Putinova válka zvyšuje riziko havárie zastaralých jaderných elektráren

Ve zprávě o Záporožské jaderné elektrárně z roku 2021 dospělo rakouské ministerstvo životního prostředí k závěru, že „existuje vysoká pravděpodobnost, že scénáře havárie přerostou v těžkou havárii, která naruší integritu bezpečnostní nádrže a povede k velkému úniku radioaktivního materiálu“.

Zejména Záporoží je velmi náchylné k jaderným haváriím:

  • V dubnu 1993 byly některé části elektrárny silně kontaminovány radioaktivitou v důsledku úniku vody z primárního chladícího okruhu.
  • 28. listopadu 2014 došlo ke zkratu v rozvodně, což mělo za následek dočasné odstavení třetího bloku a výpadek elektřiny v regionu.
  • 21. listopadu 2015 došlo k výpadku 500 megawattů, který státní provozní společnost EnergoAtom označila za velmi nebezpečný.

Rusko nyní válkou na Ukrajině dramaticky zvyšuje riziko havárií: „I za normálního provozu musí být stovky pracovníků schopny dostat se ze svých domovů do jaderné elektrárny,“ tvrdí autoři Greenpeace, „což už ve válečných podmínkách samozřejmě není možné.“

Všechny články u ruské válce proti Ukrajině najdete ve zvláštní rubrice.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Prosím, vložte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno