Reportéři bez hranic: „Orbán je nepřítelem svobody tisku“

První šéf vlády EU na seznamu autoritářských despotů

Reportéři bez hranic: "Orbán je nepřítelem svobody tisku"
Maďarský předseda vlády Viktor Orbán již dlouho bojuje proti nezávislým médiím a jakýmkoliv kritickým názorům. Nyní se poprvé objevil na seznamu novinářské organizace Reportérů bez hranic (screenshot deníku FAZ).

Mezinárodní novinářské sdružení Reportéři bez hranic zařadilo poprvé na seznam politiků, kteří obzvláště drasticky potlačují tisk, šéfa vlády země Evropské unie. I další známá jména se v něm objevila poprvé.

Organizace Reportéři bez hranic na svém novém seznamu „nepřátel svobody tisku“ poprvé uvádí šéfa vlády z Evropské unie: maďarského premiéra Viktora Orbána. „Od roku 2010, kdy se Viktor Orbán a jeho strana Fidesz dostali k moci, dostávají maďarskou mediální krajinu krok za krokem pod svou kontrolu,“ kritizovalo v pondělí v Berlíně sdružení novinářů.

„Veřejnoprávní vysílání bylo centralizováno do státního mediálního holdingu MTVA, jehož součástí je i jediná maďarská tisková agentura MTI,“ píše se v prohlášení organizace. „Regionální tisk je od léta 2017 plně ve vlastnictví Orbánovi nakloněných podnikatelů. Na podzim 2018 bylo téměř 500 provládních médií sloučeno do holdingu, který má centrálně koordinovat jejich zpravodajství.“

„Nová jména ze všech světových regionů“

Seznam „nepřátel svobody tisku“ zahrnuje 37 hlav států a vlád, které ztělesňují bezohledné potlačování svobody tisku obzvláště drastickým způsobem. Kromě Orbána je na seznamu také brazilský prezident Jair Bolsonaro, který opakovaně rozdmýchává nálady proti médiím, a saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán. Sdružení ho obviňuje mimo jiné ze zločinů proti lidskosti za vraždu Džamála Chášukdžího. Nově se na seznamu objevila také hongkongská guvernérka Carrie Lamová: „V čínské zvláštní administrativní oblasti byl v červnu nucen ukončit činnost symbol svobody tisku, deník Apple Daily.“

Na seznamu je také mnoho dlouhodobých „nepřátel svobody tisku“, například eritrejský prezident Isaias Afewerki, čínský vůdce Si Ťin-pching, syrský vůdce Bašár al Asad a běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

„Nová jména přibyla ve všech regionech světa. Jejich metody útlaku se liší, ale vždy slouží stejnému účelu: za každou cenu zabránit kritickému zpravodajství,“ uvedl výkonný ředitel Reportérů bez hranic Christian Mihr. „Trpí tím nejen novináři, kteří statečně pokračují ve vyšetřování, ale i občané, kterým je tak znemožněn přístup k nezávislým informacím, což je zejména v době celosvětové pandemie velmi důležité. Děsivé je také to, že odpovědným osobám jejich jednání často prochází bez trestu, přestože se jedná o brutální zločiny.“ Sdružení novinářů zveřejňuje tento seznam v nepravidelných intervalech od roku 2001.

Výčet všech článků, kde jsou zmínění Reportéři bez hranic.

Zajímáte se o média? Navštivte speciální rubriku, věnující se žurnalistice.