Finové ukazují, že to je možné. Země nemá téměř žádné bezdomovce. Dostávají byty, aniž by byli vázáni nějakými podmínkami. A tato strategie vychází. Příspěvek rakouského listu Kontrast.at.
Juha Kaakinen vede Y-Foundation. Nezisková organizace dostává od státu výhodné půjčky, aby mohla obstarávat byty. Sociální pracovníci a pracovnice jsou kromě toho placeny státem. Když NGO nakupuje byty na soukromém trhu nemovitostí, podporuje ji finská loterie. Kromě toho si Y-Foundation bere úvěry u bank. Ty jsou následně spláceny z nájmů.
Musíme odstranit noclehárny a krátkodobé ubytování, které jsme měli dříve. Ve Finsku sice měly tradici, ale každý viděl, že lidem bez domova nepomáhají, aby se dostali z ulice.
Juha Kaakinen
vedoucí Y-Foundation
Co je koncept „Housing First?“
Tato politika se nazývá „Housing First„. Obrací běžnou pomoc bezdomovcům na hlavu. Většinou se od nich totiž očekává, že si napřed najdou práci a že se svých psychických problémů nebo závislostí zbaví sami. Teprve potom jim je nabídnuta pomoc s hledáním ubytování.
Oproti tomu funguje koncept Housing First obráceně. Bezdomovci získají byt – bez dalších podmínek. Sociální pracovníci jim pomohou s žádostmi na sociální dávky a služby a pomáhají jim s řešením problémů. V této nové a bezpečné situaci je pro ty, kterých se to týká, jednodušší si najít zaměstnání a postarat se o své zdraví.
Během zhruba 10 let poskytnul program Housing First 4.600 bytů. Zatímco žilo ve Finsku v r. 2017 na ulici kolem 1.900 lidí, povedlo se do r. 2019 toto číslo snížit pod 1.000 osob, které jsou dlouhodobě bez domova. I pro ně je však dostatek místa v nouzových ubytovnách, aby nemuseli aspoň spát pod širým nebem.
Koncept pomoci bezdomovcům byl vypracován psychologem Samem Tsemberisem. Jeho základem je pochopení, že bydlení je výchozím bodem a ne cílem pomoci. Cílovou skupinou jsou lidé s těžkými psychickými poruchami, závislostmi a postiženími, kteří nedisponují žádným zázemím. Tyto osoby jsou podporovány, aby se zbavily závislosti na alkoholu a na drogách. Na rozdíl od jiných humanitárních projektů to ale není podmínkou k získání bydlení. Tam, kde je projekt využíván, lze přivést z ulice 4 z 5 bezdomovců.
Dát lidem byt stojí méně, než je nechat na ulici
Poskytnout lidem bydlení samozřejmě stojí peníze. Za 10 let existence Housing First bylo za výstavbu, nákup a renovaci bytů vydáno 270 milionů euro. Na druhou stranu, vysvětluje Juha Kaakinen, je to daleko méně, než kolik bezdomovectví stojí. Když se lidé nacházejí v nouzové situaci, dochází totiž také daleko častěji ke krizovým situacím: přehmaty, zranění, kolapsy. Daleko častěji musí zakročit policie, zdravotní a justiční systém – to vše stojí také peníze.
Ve srovnání s bezdomovectvím je Housing First daleko levnější. Stát vydá na jednoho člověka bez domova o 15.000 euro ročně méně než předtím.
Housing First není všelék, ale vykazuje vynikající výsledky
U 4 z 5 bezdomovců zabírá systém Housing First dlouhodobě. Udrží si byt, hledají práci a využívají pomoc sociálních pracovníků. Ve 20 % případů lidé z programu vystupují, protože seženou ubytování u přátel nebo příbuzných, nebo nedokáží platit nájem. Avšak ani v těchto případech nezůstanou bez pomoci. Mohou si ještě jednou zažádat o bydlení a pokud chtějí, je jim znovu poskytnuta podpora.
Autor konceptu Housing First Sam Tsemberis mluví na TEDx o tom, jak efektivně pomoci bezdomovcům, aby se dostali z ulic (duben 2012, délka 11:28), článek pokračuje pod videem.
Záruka úspěchu neexistuje. Obzvlášť ženy bez domova je složitější oslovit. Svůj stav nouze zastírají, protože si častěji najdou místo ve svém sociálním prostředí a nežijí tak často na ulici. Právě tam oslovuje Y-Foundation své klienty.
Také „Neunerhaus“ ve Vídni s úspěchem sází na Housing First
Vídeňský Neunerhaus odstartoval v r. 2012 tříletý pilotní projekt, ve kterém se řídí konceptem Housing First. Byl tak úspěšný, že je v současné době součástí vídeňské pomoci bezdomovcům.
Od r. 2016 existuje vlastní tým sociálních pracovníků a pracovnic a odborného zdravotního personálu, kteří jsou nositelé projektu. Výsledkem je, že si téměř 97 % postižených svůj domov udrží a jejich stav se stabilizuje.
Přehled o podobných nabídkách v Rakousku získáte v Housing First Guide. Další materiály, z nichž jsou některé i v angličtině, najdete na stránce odborných publikací projektu Neunernhaus.
Další užitečné odkazy o Housing First v ČR
Co je to Housing First?
- Housing First v ČR na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí
- Platforma pro sociální bydlení
- Evropská příručka Bydlení především od Nicholase Pleaceho v češtině
Vybrané projekty sociálního bydlení podle konceptu Housing First:
- Platforma pro sociální bydlení v Brně
- Portavita působící v Karviné a Havířově
- Housing First v Ústí nad Labem
- Bydlení především města Jihlava ve spolupráci s tamní Oblastní charitou
Že se vyplatí aplikovat výsledky vědy v praxi – v čemž jsou severské země minimálně v Evropě bezesporu nejefektivnější – ukazuje i jiný příklad: o terapii skutečných i zdánlivých křivd po válečných konfliktech se můžete dočíst v článku „Jak bojují psychologové proti násilí a válkám?“ Další články na podobná témata najdete v rubrikách Společnost, Rovnoprávnost nebo pod hesly Psychologie a Sociologie.