Včerejší zemské volby v Sasku a Braniborsku plní titulní stránky dnešního německého tisku. Významný nárůst AfD vyvolal různé protichůdné komentáře.
RHEINPFALZ z Ludwigshafenu si myslí: „Vlastní vítězové voleb se při bližším pohledu tváří jak zmoklí psi. Ano, SPD se v Braniborsku v posledních týdnech podařil pozoruhodný závěr. Ano, CDU uspěla v Sasku především proto, že se fakticky odpoutala od spolkové CDU. V den voleb ale byla druhá nejsilnější AfD. A to s výsledky, které z ní fakticky dělají lidovou stranu.“
HESSISCHE NIEDERSÄCHSISCHE ALLGEMEINE z Kasselu to vidí podobně: „Dopadlo to, jak jsme se obávali. Čtvrtina Sasů a Braniborů stojí za AfD. Navzdory Kalbitzům, Höckeům a Gaulandům, kteří dávají straně tvář. Anebo kvůli nim. Protože se tak stalo ještě v přehledném rámci, hrozí nebezpečí, že zděšení v Berlíně bude působit spíš jako úleva. Netečný návrat k denním pořádkům by se ale rovnal sebevraždě, především pro strany velké koalice.“
Deník LUDWIGSBURGER KREISZEITUNG dochází ke zjištění: „Čtvrtina voličů, mezi nimi i mnoho dosavadních nevoličů, je ochotna podporovat otevřené rasisty a pravicové radikály. Za tím vězí důvody, které sice můžeme chápat, ale neskýtají dostatečné vysvětlení nebo dokonce omluvu.“
FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG se oproti tomu domnívá: „Nakonec ale odevzdaly tři čtvrtiny saských voličů hlasy stranám, které s AfD, zahrávající si s radikalismem a extremismem, nechtějí mít nic společného.“
„Když šlo o vše, tak voliči AfD velký triumf nedopřáli“, píše BADISCHE ZEITUNG z Freiburgu. „Signál vyslaný velkou většinou voličů je jasný: zdánlivá Alternativa pro Německo se za žádných okolností nesmí dostat k moci a k vládě. To je – právě vzhledem k pletkám braniborského špičkového kandidáta s extrémně pravicovou scénou – moudré rozhodnutí. Takové, které svědčí o demokratické zralosti.“
„Pravičáci dokonce nechtěně prokázali demokracii v Sasku a Braniborsku službu“, domnívá se FRANKFURTER RUNDSCHAU: „Tím, že rozbili zabetonované poměry. Protože přispěli k rozpuštění politických jistot a tím ke změně léta trvajících mocenských poměrů. Zatím nedotčená knížectví CDU a SPD se rozpouštějí, nejpozději po těchto volbách se mnohé rozhýbalo.“
WESTFÄLISCHE NACHRICHTEN z Münsteru míní: „Historicky nejhorší volební výsledky už CDU a SPD v Sasku i v Braniborsku dávno zaúčtovaly; že se jejich pilným hlavním matadorům navíc povedl slušný závěrečný spurt a tak zamezili katastrofálním ztrátám, které by mohly otřást i politickým Berlínem, slouží k všeobecnému uklidnění. Woidke a Kretschmer mohou, byť s jizvami a v jiných koalicích, vládnout dál. Udržení moci je to, co se nakonec počítá.“
„Že se saské CDU nakonec podařilo udržet odstup od AfD, má tři důvody“, vysvětluje FREIE PRESSE ze Saské Kamenice: „Jedním z nich jsou ženy. Zatímco stranu volil každý třetí muž, obdržela hlas, hrubě počítáno, pouze od každé páté ženy. Druhý důvod se jmenuje Michael Kretschmer. Jeho ‚pojďme si promluvit‘ strategie vyšla. Kromě toho bezesporu pomohli i mnozí příznivci jiných stran, kteří se vzhledem k očekávanému těsnému výsledku cítili nuceni CDU podpořit.“
List LEIPZIGER VOLKSZEITUNG vidí volby pozitivně: „Dobrá zpráva nedělního večera zní: sestavení vlády pod vedením CDU za spoluúčasti dalších demokratických stran je v Sasku možné. Se samotnou SPD – tak jako doposud – to už stačit nebude, ale Zelení jsou dost silní, takže může vzniknout stabilní koalice.“
Postupimská MÄRKISCHE ALLGEMEINE s pohledem zaměřeným na nastávající koaliční vyjednávání konstatuje: „Síla AfD, ale i mizící dostředivé síly lidových stran SPD a Unie, změnily braniborskou politickou krajinu. K vládnutí bude nyní třeba trojkoalice. To nutí zúčastněné strany k většímu pragmatismu a ochotě ke kompromisu. Vyvažování zájmů bude složitější. Ale zdaleka to není konec demokracie, jak se mnozí obávali.“
MÄRKISCHE ODERZEITUNG z Frankfurt nad Odrou předvídá Braniborsku složitá koaliční vyjednávání: „Na Woidkeho oblíbenou koalici s Levicí to zdaleka nestačí a se Zelenými existují v otázce, jak rychle ukončit těžbu hnědého uhlí v Lužici, hluboké rozpory. Všechny strany v Braniborsku se shodují pouze na tom, že nechtějí být v koalici s AfD.“
K podobné prognóze dochází i LAUSITZER RUNDSCHAU z Cottbusu: „Jak mají zemské vlády naložit s miliardami určenými na strukturální změnu, nebude jednoduché rozhodnout, když se při tom mají sladit zelené, levicové a konzervativní pozice. To dobré ale je, že budoucí šéfové vlád Braniborska a Saska nebudou moci pokračovat tak, jako doposud.
List SÜDDEUTSCHE ZEITUNG zvažuje budoucí možnosti zavedených občanských stran: „Důvěryhodnost, autentičnost a nakonec politickou sílu nedodá politikům na východě profilace stran, ale vrátí se pouze, když lidé ucítí, že se někdo nestará jen o svou vlastní budoucnost. Zní to banálně, přesto se to stalo vzácností. Co to bude znamenat pro sestavovaní koalic, je zatím otevřené. Jisté je jen, že se strany budou muset více starat, více vysvětlovat a častěji budou muset i něco s odvahou zkusit.“
NEUE OSNABRÜCKER ZEITUNG podotýká: „Nezbývá než konstatovat, že výsledky CDU, SPD a také Levice jsou v každých zemských volbách horší, vysvětlení jsou ale stále stejná: etablované strany se chtějí zabývat starostmi lidí, realita ale sestává pouze z hesla ‚pokračujeme jako předtím‘ a přivádí tak k AfD houfy nespokojených.“
VOLKSSTIMME z Magdeburgu zjišťuje: „Východ musí být konečně bez předsudků respektován jako rovnoprávná součást této republiky. A musí si vybudovat vlastní sebevědomí, které neustále nedohání imaginární západní úroveň.“
Závěrem si ZEIT ONLINE všímá vysoké volební účasti v obou spolkových zemích: „Východ je zpolitizován nejvíce od dob převratu. Na veřejnost se nedere pouze čtvrtina obyvatelstva, která – ať už kvůli protestu nebo z přesvědčení – se cítí být přitahována AfD. Tři čtvrtiny, které jsou vůči domnělé alternativě imunní, se nyní ozývají také hlasitěji a je to vidět. Kromě jiného se to projevuje tím, že Zelení, pro které byl zatím východ neznámým územím, zdvojnásobili své výsledky. A také tím, že se 30letí samovládci SPD a CDU probudili ze svého spánku. Letargie, se kterou mlčící většina dlouho pozorovala nárůst AfD, se rozplynula. To je povzbudivý výsledek pro demokracii„, uzavírá ZEIT ONLINE.