4 C
Prague
Středa, 8. ledna 2025, 17:05
Již 10 let zdarma. Nyní zcela bez reklam. To je POLITIQ. Poznejte svět, jaký doopravdy je.
VÍCE

    Ekologie, energetika a životní prostředí

    Lidé a životní prostředí se navzájem ovlivňují od nepaměti. S nárůstem působení člověka, zejména pak od počátku průmyslové revoluce, je však jeho vliv čím dál tím problematičtější. Využívání přírodních zdrojů, pronikání čím dál hlouběji do přírody a znečišťování životního prostředí nevede jen ke snižování biodiverzity vyhynutím živočišných a rostlinných druhů, ale prokazatelně i ke globálnímu oteplování. Zajímají Vás nejnovější poznatky z oblasti ekologie, globální změny klimatu a životního prostředí? Vyberte si z množství aktuálních článků předních odborníků především z německojazyčných médií. Pro základní přehled o ekologii a globálním oteplování rozklikněte následující infobox.

    Obsah:

      1. Co je to ekologie?
      2. Globální oteplování
      3. Dopady globální změny klimatu na člověka
      4. Mezinárodní dohody o ochraně klimatu
      5. Synergické efekty změnu klimatu ještě urychlují
      6. Východiskem jsou obnovitelné zdroje energie

    Co je to ekologie?

    Ekologie je vědní subdisciplína biologie. Zkoumá vztahy živých organismů mezi sebou navzájem a vůči neživému prostředí. Ve druhé polovině 20. století se tento termín stále častěji používal k popisu celkové environmentální situace, v důsledku čehož vstoupil v širší povědomí. Přídavné jméno "ekologický" se dnes používá převážně v hovorové řeči jako výraz pro postoje nebo činnosti šetrné k životnímu prostředí.

    Ekologie, životní prostředí a globální oteplování
    Zásahy člověka do životního prostředí narušily ekologickou rovnováhu a způsobily globální změna klimatu. O tom dnes již mezi vědci není nejmenších pochyb. Poradí si lidstvo s největší výzvou za celou dobu své existence? (Ilustrační obrázek: Landon Parenteau on Unsplash)

    Význam ekologie pro člověka

    Lidé do ekosystémů denodenně zasahují mnoha způsoby:

    • Změna klimatu mění rovnováhu CO2, způsobuje rozšiřování pouští, tj. desertifikaci, a otepluje Zemi prostřednictvím skleníkového efektu. Tím se mění podmínky prostředí, které jsou nezbytné pro přežití mnoha živých tvorů. Dalším dopadem je i stále extrémnější přírodní jevy.
    • Zemědělství ničí přirozený život pomocí pesticidů a obdělávání půdy těžkými stroji. Půda ztrácí schopnost absorbovat vodu a spolu s narovnáváním toků to vede ke stále častějším povodním.
    • Mýcení lesů a pralesů má katastrofické důsledky na rozmanité ekosystémy. Člověk tak naráží i na viry, se kterými se ještě nikdy nesetkal - výsledkem jsou pandemie, jako např. současná koronakrize.
    • Druhy zavlečené k nám z jiných zemí, tzv. invazivní druhy, zde často nemají přirozené predátory a vytlačují původní druhy.
    • V důsledku lidských zásahů do ekosystémů se snižuje biodiverzita (rozmanitost živých druhů a organismů). V důsledku toho dochází ke ztrátě důležitých funkcí, které v ekosystému zastává každý živý tvor. To má nezanedbatelný vliv na stabilitu životního prostředí.
    Nárůst globálních teplot mezi lety 1850 a 2018, zdroj Světová meteorologická organizace (WMO)
    Nárůst globálních teplot mezi lety 1850 a 2018, zdroj dat: Světová meteorologická organizace (WMO), graf: Ed Hawkins, University of Reading, Velká Británie.

    Globální oteplování a klimatické změny

    "Globální oteplování" znamená, že se průměrná teplota na Zemi dlouhodobě zvyšuje. Globální však nemusí nutně znamenat, že se tak děje rovnoměrně po celé Zemi. Některé části Země se mohou oteplovat více, jiné pomaleji, přičemž nelze ani vyloučit teplotní výkyvy.

    Čím se současné globální oteplování liší od předchozích?

    Vlivem různých faktorů, které způsobují kolísání teploty na Zemi, se v průběhu historie Země střídala teplá a chladná období. Průměrná globální teplota se tak pohybovala vysoko nad i pod současnou průměrnou teplotou. Velké klimatické změny, jako jsou ty, které probíhají v současnosti, jsou však pro život na Zemi vždy nebezpečné, čehož je v historii Země mnoho příkladů. Kromě toho je klima inertní a citlivý systém. Pokud je například v klimatickém systému dosažen nebo překročen bod zvratu (např. Golfský proud nebo permafrost), je tato změna nevratná, tj. nelze ji zvrátit. Jiné části klimatického systému (např. hladina moří) reagují na změny koncentrace CO2 pomalu a projevují se s velkým časovým zpožděním.

    Je globální změna klimatu skutečně způsobená člověkem? Kalifornský fyzik James Powell vyhodnotil 11.602 studií s klíčovými slovy „klimatická změna“ a „oteplování Země“ a zjistil, že 100 % zveřejněných prací souhlasí s tezí člověkem způsobené změny klimatu (klikněte pro celý článek).

    Současná klimatická krize se od dřívějších klimatických změn liší především svou rychlostí. Nikdy předtím nebylo v tak krátké době vypuštěno tolik skleníkových plynů jako dnes. Dokonce i emise CO2 ze sopek v době jejich největší aktivity jsou nesrovnatelně nižší. Důvodem zvyšování teploty je to, že my lidé od dob industrializace svým způsobem života vypouštíme příliš mnoho skleníkových plynů, a tím zvyšujeme skleníkový efekt. To způsobuje, že se v zemské atmosféře zachycuje více tepla než obvykle, a průměrná globální teplota se zvyšuje, neboli dochází ke globálnímu oteplování.

    Dopady globální změny klimatu na člověka

    Při oteplení o 2 stupně se důsledky změny klimatu, z nichž některé pociťujeme již dnes, budou postupně zhoršovat. Důsledkem jsou smrtící vlny veder, jako například "léto století" v roce 2003, které si v Evropě vyžádalo přibližně 70 000 životů. Navíc zvýšení globálního teplotního průměru o 2 °C znamená pro většinu pevninských oblastí oteplení o 3 až 4 °C. K tomu se přidává častější výskyt extrémních klimatických jevů jako např. povodní v důsledku extrémních srážek, tornád ap. Nebo na druhou stranu rostoucí problémy se suchem a nedostatkem vody, jako tomu bylo v posledních letech v celé střední Evropě.

    Mezinárodní dohody o ochraně klimatu

    • V roce 1979 se v Ženevě, sídle Světové meteorologické organizace (WMO), uskutečnila První světová klimatická konference. Program OSN pro životní prostředí (UNEP) a Mezinárodní rada vědeckých svazů na konferenci domluvily vytvoření Světového klimatického programu, který souvisí mimo jiné s rozvojem systémů předpovědí, informování a vytváření projekcí vývoje klimatu.
    • V roce 1988 zakládají Světová meteorologická organizace (WMO) a Program OSN pro životní prostředí (UNEP) Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC).
    • V roce 1992 se pak v Rio de Janeiru konala Konference OSN o životním prostředí a rozvoji (Summit Země) a Rámcová úmluva OSN o změně klimatu (UNFCCC).
    • Kjótský protokol byl přijat  v roce 1997 na třetí konferenci (COP3) států účastnících se Rámcové úmluvy UNFCCC o změně klimatu. Průmyslové země se v něm zavázaly do roku 2012 snížit emise skleníkových plynů v průměru o 4,2 % oproti emisím v roce 1990.
    • Pařížská dohoda o klimatu byla sjednána v prosinci 2015. Klade si především za cíl, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí a zvyšování schopnosti přizpůsobit se nepříznivým dopadům změny klimatu.

    Synergické efekty změnu klimatu ještě urychlují

    Synergické účinky mezi teplotou a znečištěním ovzduší globální změnu klimatu ještě více urychlují. Například tající permafrost na Sibiři vede k uvolnění ještě většího množství skleníkových plynů. Navíc se tak odhalují viry, bakterie a plísně z dob, kdy člověk ještě neobýval zemi a které by jinak zůstaly ukryty pod ledovým příkrovem. Jaká nebezpečí na nás ještě číhají, nikdo netuší.

    Ochrana přírody má za následek dokonce zlevnění energií. "V budoucnu bude elektřina levnější než kdykoli předtím", je přesvědčen Dr. Anthony Patt ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu.

    Východiskem jsou obnovitelné zdroje energie

    Vědci požadují, aby se do roku 2035 na celém světě využívaly pouze obnovitelné zdroje energie, jako je fotovoltaika a větrná energie, a zabránilo se tak nevratným změnám klimatu a globálnímu oteplování. Celou deklaraci si můžete přečíst pod Joint declaration of the global 100% renewable energy strategy group. V komentáři pro prestižní vědecký časopis Nature varovali klimatologové již v roce 2019, že by grónský ledový příkrov mohl v roce 2030 dosáhnout bodu, kdy už nebude možné zastavit jeho úplné roztání. Podobný bod zlomu se předpokládá i u permafrostu nebo antarktického ledového štítu.

    Stoprocentní pokrytí zásobování energií z obnovitelných zdrojů energie je možné a transformace může proběhnout daleko rychleji, než se očekává. Výroba elektřiny z klimaticky neutrálních zdrojů je navíc pro spotřebitele levnější než elektřina získaná z plynu nebo uhlí. V uplynulých letech byla zveřejněna řada modelů, které ukazují, jak lze veškerou poptávku po elektřině v dané zemi pokrýt pomocí solární, větrné a vodní energie. Např. Marc Jacobson ze Stanfordovy univerzity vypracoval plány energetické transformace pro 139 různých zemí. Zároveň dochází k závěru, že s přechodem na obnovitelné zdroje přijde celosvětově o práci 27,7 milionu lidí, ale zároveň vznikne 57 milionu nových míst. Podobné trendy můžeme sledovat v automobilovém průmyslu v souvislosti s přechodem na elektromobilitu.

    Jedno je jisté: abychom dosáhli hranice 1,5 °C, musíme jednat okamžitě a razantně. To samozřejmě povede k omezení pohodlí každého z nás. Čím více však budeme změny odkládat a čím více se bude jednat jen o kosmetické kroky (greewashing), tím budou muset být zásahy v budoucnu drastičtější a tím dramatičtější budou i dopady globálního oteplení a změny klimatu na celou planetu. Varování vědců jsme ignorovali tak dlouho, až jsme se ocitli na samotném okraji propasti.

    Z rubriky ekologie a změna klimatu doporučujeme:

    Všechny články o ekologii

    Přírodní katastrofy: kapitalismus vydělává, lidé pomáhají

    Přírodní katastrofy: kapitalismus vydělává, lidé pomáhají

    Hurikán Milton způsobil na Floridě spoušť. Pro všechny však katastrofu nepředstavuje. Mnoho firem totiž na utrpení vydělává. „Katastrofický kapitalismus“ se projevuje i v jiných případech. U lidí je tomu naopak: v krizových situacích projevují více solidarity. Elon Musk by nebyl Elonem Muskem, kdyby v případě...
    COP29: Lepší špatná dohoda než žádná dohoda

    COP29: Lepší špatná dohoda než žádná dohoda

    V Baku se svět dohodl na miliardové pomoci chudým zemím v boji proti klimatické krizi. Proč země globálního Jihu souhlasily - i když peníze zdaleka nestačí. Dlouho po půlnoci, ve 2:40 místního času v ázerbádjdžánském Baku, obejme předseda klimatické konference COP29 osobu sedící vedle něj....
    Nejlepší koncepty pro snížení počtu aut ve městech

    Nejlepší koncepty pro snížení počtu aut ve městech

    Dopravní zácpy, smog a hluk: s tímto problémem se nepotýkají jen velká evropská města. Po celém světě politici a obyvatelé stále více zpochybňují dominantní roli automobilů a korigují své urbanistické plánování. Jsou kreativní, někdy radikální a ne vždy s opatřeními všichni souhlasí. Výsledky: lepší...
    S koalicí CDU a FDP hrozí v oblasti ochrany klimatu krok zpět

    S koalicí CDU a FDP hrozí v oblasti ochrany klimatu krok...

    Profesorka energetiky Claudia Kemfertová o zbývajících impulsech do nových voleb, transformaci ekonomiky a vyhlídkách vlády vedené unií CDU/CSU. Frankfurter Rundschau: Paní Kemfertová, koaliční vláda stojí před svým koncem, ale Německo si nemůže dovolit stát na místě, pokud jde o energetickou a klimatickou politiku. Jaké zákony...
    Kdyby se ekonomové nevměšovali, byli bychom o 20 let dál

    Kdyby se ekonomové nevměšovali, byli bychom o 20 let dál

    Vlády po desetiletí podceňovaly změny klimatu, protože se řídily především radami ekonomů, říká v rozhovoru pro magazín Krautreporter ekonom Steve Keen. Článek vyšel již v roce 2021, poslední roky však platnost názorů v něm obsažených jen potvrzují. Již 60 let varují klimatologové před změnou klimatu....
    Jak může autoritářská země hostit COP29?

    Jak může autoritářská země hostit COP29?

    „Téma“ zvolené pro klimatickou konferenci COP29 musí být nějaký špatný vtip. Tento summit, stejně jako ty předchozí, je pouhým aktem greenwashingu. Komentář Grety Thunbergové pro deník The Guardian. Během rychle se stupňující klimatické a humanitární krize hostí COP29 - aktuální výroční summit OSN o klimatu,...
    Povodně ve Španělsku dokazují, že ideologie zabíjí

    Povodně ve Španělsku dokazují, že ideologie zabíjí

    „Všechno je to ideologie a ideologie zabíjí!“ chce se nám vztekle zvolat po tom, co se stalo na východě Španělska. Přitom nejde o to, že spadly silnější srážky než kdy předtím. Za to konzervativní regionální vláda ve Valencii, která se nechá podporovat krajně pravicovou...
    Jak spolu souvisí srážky a změna klimatu?

    Jak souvisí srážky se změnou klimatu?

    Extrémní srážky a mnoho mrtvých - titulky, které byly v Evropě spíše vzácností. V budoucnu však budeme podobné klimatické katastrofy, jako byla ta ve Španělsku, zažívat stále častěji, varují vědci. Změna klimatu zesiluje pravidelné výkyvy počasí, jako jsou podzimní bouře v některých částech Španělska, tzv....
    Oxfamu: globální oteplování podporuje zejména 50 superbohatých lidí

    Oxfam: globální oteplování způsobuje zejména 50 superbohatých

    Soukromá letadla, jachty, investice poškozující klima - podle organizace Oxfam jsou bohatí lidé hlavními původci klimatických změn. Zpráva „Carbon Inequality Kills“ (Uhlíková nerovnost zabíjí) hovoří jasně: vyplývá z ní, jak se superbohatí velkou měrou podílejí na ohřívání planety. Organizace Oxfam spočítala, že 50 nejbohatších miliardářů...
    Přírodní rezervoáry CO2 kolabují daleko dříve, než se očekávalo

    Přírodní rezervoáry CO2 kolabují daleko dříve, než se očekávalo

    V roce 2023 se přírodní zásobníky oxidu uhličitého zhroutily. Lesy, půda a oceány už téměř neabsorbovaly žádný CO2. Fyzikové v klimatických modelech nečekali, že k tomuto kolapsu dojde už nyní. To by mohlo dramaticky urychlit globální oteplování. Příroda už stovky let lidstvu neviditelně poskytuje obrovskou...
    Hurikány jako Helene jsou s oteplováním klimatu pravděpodobnější

    Hurikány jako Helene jsou s oteplováním klimatu pravděpodobnější

    Nová analýza naznačuje, že v důsledku změny klimatu spadlo během hurikánu o 10 % více srážek, ale nově vyvinuté výzkumné postupy naznačují, že skutečný nárůst srážek mohl být ještě mnohem větší. Nová analýza týmu evropských a amerických vědců ukazuje, že změna klimatu zvýšila maximální úhrn...
    Milton je hurikán, kterého se vědci již dlouho obávali

    Milton je hurikán, kterého se vědci již dlouho obávali

    Změna klimatu vytvořila v Mexickém zálivu vhodné podmínky pro extrémní hurikán. Když se včera hurikán Milton během 12 hodin změnil z bouře 1. kategorie na bouři 5. kategorie, klimatologové a meteorologové byli ohromeni. John Morales z televize NBC6, zkušený televizní meteorolog z jižní Floridy, se...
    Ekologie je nejlepší především pro lidi a ekonomiku

    Ekologie je nejlepší především pro lidi a ekonomiku

    Fyzik Ramón Méndez se zasloužil o nezávislost Uruguaye na ropě a plynu. Hlavním důvodem byly především ekonomické argumenty. TAZ: Pane Méndezi, Uruguay je vzorem ve využívání obnovitelných zdrojů energie. Jak k tomu došlo? Ramón Méndez: Až do roku 2006 tvořila 56 % uruguayské elektrické energie ropa,...
    Radikalismus protestním hnutím neškodí

    Radikalismus protestním hnutím neškodí

    Proč radikalismus klimatickým hnutím neškodí, nám ukazuje sociologie společenských hnutí. Musí však být splněno několik podmínek. La Rochelle 20. července: v ulicích západofrancouzského přístavního města vybuchují během demonstrace francouzského protestního hnutí Les Soulèvements de la Terre (Povstání Země) granáty se slzným plynem. Aktivisté vybavení plaveckými...
    Nás neohrožuje migrace, ale změna klimatu

    Nás neohrožuje migrace, ale změna klimatu

    Pro vyhlášení stavu nouze existují pádné důvody. Ne kvůli migraci, ale kvůli klimatické katastrofě. Politici musí konečně začít jednat. Opět ty samé titulky: Přívalové deště. Dramatický povodňový stav. Výjimečná situace, jakou jsme ještě nezažili. Kolik přírodních katastrof ještě musí nastat, než politici konečně přijmou odpovídající...
    Povodne-2014-v-Ceske-republice

    Na vině není počasí, ale selhání v ochraně klimatu

    Jedná o třetí letošní velkou povodeň ve střední Evropě. Jde o „novou normalitu“ v regionu, který se již oteplil o dva stupně Celsia. Zaměřme se na skutečné viníky. Volně přeloženo podle TAZ. Po dvou záplavách v Německu se jedná o třetí letošní velkou povodeň ve...
    Ochrana klimatu je tak snadná, jen se nám nechce

    Ochrana klimatu je tak snadná, jen se nám nechce

    Německo by mělo být do 20 let klimaticky neutrální. To je velmi ambiciózní cíl, kterého by však bylo snadné dosáhnout změnou paradigmatu. To, co potřebujeme, je šetrnost. Pouhá technická řešení nebudou stačit. Totéž, ale zeleně: to je v podstatě strategie, s níž se Německo a...
    Ekologické strany nemoralizují

    Ekologické strany nemoralizují

    Konzervativci a pravičáci obviňují ekologické strany, že chtějí společnost vychovávat zákazy. To je však falešné obvinění, které pouze otravuje diskurs, píše Bernd Ulrich v magazínu Zeit Online. V Německu jsou Zelení již nejméně rok a půl v defenzivě a mnozí z nich dělají obětního beránka...
    Drahá a nerentabilní: nová jaderná elektrárna nedává žádný smysl

    Drahá a nerentabilní: nová jaderná elektrárna nedává žádný smysl

    Švýcarská Spolková rada chce umožnit výstavbu nových jaderných elektráren. Jejich výstavba by však byla nejen velmi nákladná. Stěží by byly rentabilní, protože by vyráběly elektřinu i v době, kdy ji nikdo nepotřebuje. Zelení a ekologické organizace museli ve středu spolknout dvě hořké pilulky. Švýcarská Spolková...
    Problémem Německa je, že elektřina bude brzy velmi levná

    Problémem Německa je, že elektřina bude brzy velmi levná

    Slunce zvítězilo: již několik let lze pozorovat exponenciální vývoj v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Odpovědné osoby v Německu si však sotva uvědomují, čeho jsou nové technologie schopny již dnes. To by se jim mohlo vymstít, píše expert Anders Indset. Německo se stává zelenějším - zda...
    Jak omezit klimaticky škodlivou leteckou dopravu?

    Jak omezit klimaticky škodlivou leteckou dopravu?

    V letadle, vysoko nad mraky, se najednou svět smršťuje. Letecká doprava je ale škodlivá pro klima a tudíž pro nás pro všechny. Čtyři nápady pro sociálně spravedlivější a ke klimatu šetrnější létání. Letadlo spojuje lidi po celém světě, zároveň ale významně přispívá ke globálnímu oteplování....
    Nejhloupější klimatická debata všech dob

    Nejhloupější klimatická debata všech dob

    Trump zmínil „jaderné oteplování“, zatímco Musk prohlásil, že jediným důvodem, proč skončit s fosilními palivy, je to, že jejich zásoby jsou omezené. Donald Trump i Elon Musk během akce, kterou jeden z prominentních aktivistů označil za „nejhloupější klimatickou debatu všech dob“, pronesli diskurzivní, často...
    Spalovací motory patří do muzea

    Spalovací motory patří do muzea

    Nový populární sport v Německu: zesměšňování a lhaní o elektromobilech. Politici a média volají po zrušení celoevropského zákazu spalovacích motorů od roku 2035. Jaký nesmysl! "Nový posudek: zákaz spalovacích motorů v EU je nezákonný!" Německý bulvární magazín Bild opět jásá, jako by se Německo stalo...
    Co je to heat dome, neboli tepelná kupole?

    Co je to heat dome, neboli tepelná kupole?

    Vražedná vedra. Teploty stoupají až na 44 stupňů. Zejména Balkán a jižní Evropa sténají pod náporem extrémních teplot, která mohou trvat ještě několik týdnů. Jižní Evropu zachvátila vlna veder, která by podle meteorologů mohla trvat několik týdnů. Na vině jsou oblasti s vysokým tlakem vzduchu,...
    Jaderná fúze: více problémů než užitku?

    Jaderná fúze: více problémů než užitku?

    Využití energie z jaderné fúze - tedy, na rozdíl od štěpení, slučování atomových jader - by mohlo mít zásadní význam pro přechod na bezemisní globální energetiku. Příspěvek Sophie Coganové pro magazín The Conversation. Vzhledem k tomu, že otázky změny klimatu a energetické bezpečnosti jsou stále...
    Současnou krizi klimatu nelze s dřívějšími teplými fázemi srovnávat

    Současnou krizi klimatu nelze s dřívějšími teplými fázemi srovnávat

    Jelikož Země již velmi teplé fáze s vysokou koncentrací CO2 zažila, nemůže být současná změna klimatu způsobena člověkem, tvrdí někteří uživatelé na internetu. Anebo: člověk se současné změně přizpůsobí. Tato tvrzení je však od základů mylná. O co jde: V historii Země byla období, která...

    NEJNOVĚJŠÍ