Elon Musk navazuje kontakty s pravicovými populisty v Evropě

Chvála AfD a kritika na adresu Olafa Scholze

Elon Musk navazuje kontakty s pravicovými populisty v Evropě
Muskův globální vliv je už nyní bezkonkurenční: mohl by dokonce ovlivnit válku na Ukrajině tím, že by vypnul svou satelitní síť Starlink, což by prospělo Rusku. „Příliš mnoho moci v rukou jedné osoby je prostě nebezpečné,“ upozorňuje mediální vědec a profesor Univerzity v Tübingenu Bernhard Pörksen.

Miliardář Elon Musk chválí na sociální síti X populistickou AfD a vyzývá k odstoupení německého kancléře Olafa Scholze. Britskému pravicovému populistovi Nigelu Farageovi prý nabídl možnost stranických darů. Jak může Musk ovlivnit evropskou politiku?

Po úspěchu Donalda Trumpa v amerických volbách nechce Elon Musk zřejmě omezit svůj politický vliv pouze na USA. Podnikatel a nejbohatší muž světa by mohl posílit pravicově populistické strany v Evropě.

Trumpovi miliardáři sní o pravicové technologické diktatuře

Vědci a autoři varují před Muskovým obrovským finančním a mediálním vlivem prostřednictvím jeho platformy X (dříve Twitter). Jeho bohatství, ale také mediální dosah – více než 200 milionů sledujících po celém světě – mu umožňují utvářet debaty a ovlivňovat politické procesy.

Jak chce Elon Musk podporovat pravicově populistické strany v Evropě?

Po útoku v Magdeburgu Musk přímo zasáhl do parlamentní volební kampaně v Německu. Na své síti X vyzval k odstoupení spolkového kancléře Olafa Scholze a urazil ho jako „neschopného hlupáka“. Krátce předtím v jiném příspěvku napsal, že „Německo může zachránit pouze AfD“.

Musk však nevyjádřil sympatie pouze k AfD: opakovaně podpořil pravicově populistické strany v celé Evropě.

Longtermismus: oblíbená ideologie mocných

V prosinci 2024 se miliardář setkal s britským pravicovým populistou Nigelem Faragem v Mar-a-Lago v americkém státě Florida, kde se nachází jedna z Trumpových nemovitostí. Farage, který je považován za zastánce tvrdé linie brexitu, potvrdil, že s Muskem jednal o možném významném daru pro svou britskou stranu Reform UK.

Zatím není jasné, o jakou částku se jedná. Podle médií by se mohla pohybovat kolem 95 milionů eur. Farage již oznámil, že chce Muskovy peníze využít k rozšíření online prezentace své strany a k získání voličů. To by mohlo vést k rychlému vzestupu jeho pravicově populistické strany, dříve známé jako Strana brexitu, ve Velké Británii.

Musk má také dobré vztahy s Giorgií Meloniovou, italskou premiérkou a vůdkyní krajně pravicové strany Fratelli D’Italia. Oba se několikrát setkali v Římě a často spolu telefonují.

Skutečnost, že Musk chce stále více rozšiřovat svůj vliv mimo USA, zapadá do strategie Nové pravice. Její aktéři sice sledují národní konzervativní zájmy, k dosažení svých cílů se však stále častěji propojují nadnárodně. Podle novinářky a autorky Anny Brockschmidtové Nová pravice využívá nadnárodní sítě k tomu, aby se od sebe navzájem učila a rozšiřovala svůj vlastní vliv. „Zdá se, že se o to velmi zajímá i Elon Musk.“

Mohl by Musk darovat peníze AfD?

Elon Musk již na síti X zveřejnil několik příspěvků, v nichž se o AfD vyjadřuje příznivě. Velké dary straně však jen tak beze všeho nejsou možné. Důvodem jsou předpisy týkající se stranických darů ze zahraničí, říká novinářka Annika Brockschmidtová. Ty se však dají obejít.

Svět si už miliardáře nemůže dovolit

Musk by například mohl využít možnosti zpeněžení, které nabízí platforma X, k finančnímu posílení pravicově extremistických subjektů. „Zatím nevíme, zda má konkrétní plány, jak to udělat v Německu. Ale zapadalo by to do jeho obecného přístupu.“

Jaký vliv má Musk na americkou politiku a Trumpa?

Miliardář Elon Musk ideově i finančně podpořil volební kampaň zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Soukromým darem ve výši 259 milionů dolarů byl hlavním sponzorem Trumpovy volební kampaně. Jedná se o jeden z největších soukromých darů, které kdy byly poskytnuty na volební kampaň v USA.

Musk také masivně využíval svou mediální platformu X k posílení Trumpovy pozice ve volební kampani. „Musk využil dynamiky této platformy a udělal z ní stroj na dezinformace a mobilizaci radikální pravice,“ říká mediální vědec Jürgen Vogl, který vyučuje na Princetonské univerzitě. V předvolebním období Musk zveřejnil několik příspěvků, které šířily dezinformace nebo konspirační teorie ve prospěch Trumpa. Podle Vogla měly tyto příspěvky miliardy zhlédnutí.

Musk má i po amerických prezidentských volbách velký vliv na budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa a na americkou politiku. Podle zpráv médií byl Elon Musk údajně hnací silou neúspěchu rozpočtového kompromisu a hrozby shutdownu americké vlády krátce před koncem roku 2024.

Možná příčina: Musk zveřejnil fotografii návrhu zákona, který měl původně podporu obou stran, a kritizoval skutečnost, že obsahuje příliš mnoho „zbytečných věcí“. Trump také pohrozil, že pokud budou republikánští poslanci hlasovat pro návrh zákona, bude to mít následky. Ve druhém návrhu pak republikáni zrušili výdaje, jako je financování výzkumu dětské rakoviny – to se však nesetkalo se souhlasem demokratů a dokonce ani některých republikánů. Na poslední chvíli se však přece jen podařilo shutdown odvrátit.

Pod znovuzvoleným prezidentem Donaldem Trumpem ponese Elon Musk také politickou odpovědnost: po svém volebním vítězství ho Donald Trump dosadil do čela takzvaného útvaru pro efektivitu vlády, který chce Trump vytvořit.

Plán superbohatých: útěk před zkázou, kterou sami způsobili

Štáb pro efektivní veřejnou správu však není novým oficiálním úřadem. Ten totiž může zřídit pouze Kongres. Jedná se spíše o „jakousi poradní komisi prezidenta“, říká novinářka a odbornice na USA Annika Brockschmidtová. Musk se tedy nestane tradičním státním úředníkem. Měl by však „přímou linku“ do Bílého domu.

Skutečná Muskova moc však pochází z jeho bohatství a z širokého dosahu internetové platformy X. „Peníze jsou jeho nejdůležitější hrozbou,“ říká Brockschmidtová. Například dal všem republikánům najevo, že pokud se postaví proti němu a Trumpovi, bude v příští primární kampani financovat pravicovějšího kandidáta, který bude Trumpovi loajálnější.

Jaké zájmy stojí za Muskovým politickým vlivem?

Miliardář Musk chce zřejmě cíleně využívat politiky, aby zvýšil své osobní podnikatelské výhody. Tyto by mohl Musk získat prostřednictvím politického vlivu: Musk by jako šéf Tesly mohl těžit například z cel na čínské automobily, jejichž zavedení již oznámil budoucí americký prezident Trump. Trump, který byl původně k elektromobilům kritický, je jim nyní nakloněn – pravděpodobně díky Muskovu vlivu.

Vesmírná společnost SpaceX, která Muskovi také patří, již má od vlády miliardové zakázky a vlastní přibližně dvě třetiny všech aktivních satelitů. Mediální vědec Jürgen Vogl předpokládá, že Musk chce své stávající vztahy s vládou a armádou ještě více posílit.

Během předvolební kampaně v USA Elon Musk také vyzval k radikálnímu zrušení státních úřadů a regulačních orgánů. Kritici mu vyčítají, že chce odstranit kontrolu nad svou službou X.

Chování Elona Muska však již nelze vysvětlit pouze obchodními zájmy, upozorňuje novinářka Annika Brockschmidtová. „Jeho politické ambice jdou daleko za tento rámec a jsou nyní už téměř výlučně ideologické.“ Svědčí o tom jeho rasistické, krajně pravicové a misogynní výroky. Musk představuje nové autoritářství, souhlasí i renomovaný mediální vědec Bernhard Pörksen.

V čem spočívá nebezpečí Muskova vlivu na politiku?

Političtí pozorovatelé se obávají, že Elon Musk, nejbohatší muž planety, se stále více snaží přímo ovlivňovat politiku. „V podstatě jsme svědky oligarchického systému a ohrožení principu dělby moci,“ vysvětluje odborník na média Bernhard Pörksen. Například proti Tesle a dalším Muskovým společnostem probíhá několik vyšetřování. Muskův politický vliv by mohl potenciálně odvrátit nebo zmírnit právní důsledky.

Miliardáři se už ani nesnaží tajit své úmysly

Trumpův budoucí viceprezident J. D. Vance již během volební kampaně pohrozil, že USA vystoupí z NATO, pokud EU použije zákon o digitálních službách proti Elonu Muskovi jako šéfovi sociální platformy X. Celoevropské nařízení má lépe chránit uživatele internetu před nenávistnými projevy a falešnými zprávami. S takovou hrozbou „vstupuje na mezinárodní scénu jazyk zastrašování, vydírání, jazyk maffie“, podotýká Pörksen.

Muskův globální vliv je přitom už nyní bezkonkurenční: mohl by dokonce ovlivnit válku na Ukrajině tím, že by vypnul svou satelitní síť Starlink – což by mohlo Rusku poskytnout rozhodující výhodu. „Příliš mnoho moci v rukou jedné osoby je prostě nebezpečné,“ shrnuje Pörksen.