„Všechno je to ideologie a ideologie zabíjí!“ chce se nám vztekle zvolat po tom, co se stalo na východě Španělska. Přitom nejde o to, že spadly silnější srážky než kdy předtím. Za to konzervativní regionální vláda ve Valencii, která se nechá podporovat krajně pravicovou stranou Vox, nemůže.
Rozhodně však může za nečinnost tváří v tvář nebezpečí a také za nedostatek nástrojů potřebných k efektivnímu jednání – jak před přírodní katastrofou, tak po ní.
Změna klimatu zvyšuje pravděpodobnost extrémních klimatických jevů
Po loňském nástupu do funkce si Carlos Mazón, konzervativní šéf regionální vlády ve Valencii, nedokázal představit nic lepšího než zrušení úřadu, který byl dříve zodpovědný za rychlou reakci na přírodní katastrofy, jako jsou právě lesní požáry a záplavy.
Upřednostňování údajných zájmů ekonomiky před ochranou klimatu a obyvatelstva zabíjí a v budoucnu bude zabíjet stále více
Byl to způsob, jak realizovat neoliberální a populistický volební program, s nímž kandidoval. Úspory pro něj znamenaly zrušení „zbytečných institucí“. A byl to také ústupek popíračům změny klimatu z Voxu, kteří jeho vládu podporují.
Pozdní varování
Pro Vox je cokoli, co se týká změny klimatu, „ekologický fanatismus“. To si do značné míry osvojila i konzervativní Lidová strana (PP). Mazón tehdy arogantně a samolibě odmítl veškerou kritiku, stejně jako to udělal nyní po šokujícím počtu přesahujícím již 200 obětí na životech.
Hurikány jako Helene jsou s oteplováním klimatu pravděpodobnější
Záchranné složky hasičů, městské policie, národní policie, Guardia Civil a španělské armády byly řádně koordinovány až po zásahu krizového štábu v Madridu. Řízení katastrof je však ve skutečnosti regionální záležitostí. Mnoha obětem se dalo zabránit, ale varování na mobilní telefony dorazila až o 13 hodin později.
Není to poslední katastrofa
Co však pozdě nepřišlo, byla kampaň trollů na sociálních sítích, kteří si dělali legraci z meteorologického úřadu, který již brzy ráno varoval před blížícím se nebezpečím. Tato kampaň není náhodná. Před několika měsíci postihly Madrid silné záplavy – nikoli v centru města, jak předpovídali meteorologové, ale v okolních vesnicích. Od té doby španělská pravice na úřad nepřetržitě útočí. Varování údajně poškodilo ekonomiku, protože zahradní restaurace a terasy tehdy zůstaly zavřené, aniž by katastrofa dorazila.
Upřednostňování údajných zájmů ekonomiky před ochranou klimatu a obyvatelstva zabíjí a v budoucnu bude zabíjet stále více. To, co se v současnosti děje ve Španělsku – a pátkem to zdaleka neskončilo – je zcela jistě nejničivější bouře, jakou země za posledních 100 let zažila.
„Škody budou ve své intenzitě i četnosti přibývat“
Pokud však nebude rozšířena prevence katastrof a především pokud nebude realizována seriózní a vážně míněná klimatická politika, může se brzy jednat o bezvýznamnou katastrofu v porovnání s těmi, které nás ještě čekají.