
Rakouská lékařka Lisa-Maria Kellermayrová, které koronapopírači vyhrožovali smrtí, byla v pátek ve Vídni nalezena mrtvá. Svou ordinaci vybavila bezpečnostním zařízením, ordinaci poslední dobou střežil ozbrojený zaměstnanec bezpečnostní služby. Žádala stát o ochranu. Marně. Nakonec pro sebe neviděla jiné východisko a spáchala sebevraždu. Komentář Michaela Völkera pro rakouský deník Der Standard.
Co je to za lidi, kteří přejí smrt druhému člověku jen proto, že má jiný názor? A kteří navíc tuto smrt schvalují, když k ní skutečně dojde? Co je to za lidi, kteří podněcují nenávist vůči lékařům, politikům, novinářům? Kde se bere tolik nenávisti a proč se tak ujímá?
Po vypuknutí pandemie koronaviru se fronty ve společnosti přitvrdily. Došlo k radikalizaci, před kterou jsme do značné míry bezradní a bezmocní. Politika tuto bezradnost odráží. Osudné také bylo, že tato bezradnost vedla k příliš laxní reakci úřadů. Potenciální nebezpečí bylo podceněno.
Mnoho pravičáků
Pod rouškou odpůrců očkování a popíračů koronaviru se sešlo mnoho lidí, kteří se zásadně a rádi bouří proti úřadům; přidali se k nim ti, kteří se cítí být vytlačeni na okraj společnosti a nejsou dostatečně slyšet, ztroskotanci společnosti blahobytu, lidé, kteří mají skutečně existenční obavy. A mnoho pravičáků, kteří se živí destabilizací společnosti. To je v Rakousku FPÖ, která záměrně burcuje lidi, aby z toho vytřískala politický kapitál. A jsou to pravicoví extremisté, jejichž cílem je vyvolání chaosu, protože tím mohou podpořit rozpad společnosti.
Nenávist, která se v tomto nahromadění destruktivních sil hromadí, je tísnivá. A ten, kdo nyní píská na píšťalku a drží šibenice na vystoupeních Alexandra Van der Bellena, nemůže tvrdit, že je zainteresovaný a znepokojený občan. Jsou to pravicoví extremisté, kteří takové akce organizují. Každý, kdo se toho zúčastní, se zařadí do fronty. Pokud nejsou porušovány zákony, je to právo každého občana, ale nyní by nám již mělo být jasné, s kým máme tu čest.
Urážky a ponižování
Při této agresi je obtížné snažit se druhou stranu pochopit. V záplavě urážek a ponižování se dá jen stěží argumentovat. Je zvláštní, že tito lidé, kteří vyžadují respekt k sobě a svým zájmům, nejsou ochotni respektovat jiné lidi a jejich názory.
Radikalizaci urychlují sociální média (jaký cynismus!). Toho si musí být vědomi i ti, kteří se domnívají, že jsou na dobré straně, a nyní vyjadřují svůj šok ze smrti lékařky. Ani zde by se neměly bouřit emoce. My sami neseme odpovědnost za to, jak se k sobě chováme. Se vším pochopením pro zármutek a rozhořčení: Van der Bellen poslal neobratně formulovanou zprávu o smrti lékařky, ale za její smrt nemůže. Stejně málo jako ministr zdravotnictví Johannes Rauch. Obrazy nepřátel se zde stávají z nesprávných lidí. Tato rychlá odsouzení, tato agrese je žene lidi do radikalizace. Dokonce i ti „dobří“ si musí položit otázku, zda občas nepřekračují míru.
Zkroťme tento hněv
Nenávist a přílišná emocionalita nejsou dobré. Omezme hněv a podávejme si vzájemně pomocnou ruku – tam, kde můžeme. Naslouchejme si navzájem, snažme se pochopit jeden druhého. Někdy to však nejde. Existují hranice. Pak nesmí existovat žádná tolerance. I to bychom si měli zcela jasně uvědomit.