Mám v úmyslu mluvit tak jasně a srozumitelně, jak to jen jde, oznámil bývalý americký prezident Barack Obama na úvod svého proslovu. Aby všichni porozuměli tomu, o co jde. Svůj slib dodržel.
Třeba potřeboval Barack Obama vypustit páru. Všechnu zlobu a beznaděj, která se v něm za uplynulých tři a půl roku, během kterých nyní v USA vládne Donald Trump, nahromadila. Všechno to opovržení vůči svému nástupci, který se naparuje, zatímco denně umírají stovky jeho krajanů; který pošlapává hodnoty, kterým Amerika vděčí za svou velikost, který pohrdá institucemi, které dělají z USA demokracii a který proti sobě rozeštvává Američany.
A třeba se chtěl Obama také zbavit svého strachu. Své starosti, že z Ameriky, kterou miluje a v kterou věří a za kterou bezpočet lidí bojovalo, trpělo a obětovalo svůj život, už po dalších čtyřech letech Trumpa už příliš mnoho nezbude. „To nesmíme dopustit“, vyzval Obama diváky. „Nedopusťte, aby vám vzali vaši moc. Nedopusťte, aby vám vzali vaši demokracii.“
Dramaturgie sjezdu Demokratické strany byla ve středu večer vlastně určena Kamale Harrisové. Vicekandidátka měla pronést nejdůležitější řeč dne – byla to její první příležitost, jak se představit zemi a voličům. A Harrisová si nevedla špatně.
Mluvila o tom, jak jako dítě přistěhovalců vyrůstala v Kalifornii, jak žila americký sen, který ji zavedl až na toto jeviště ve Wilmingtonu ve státě Delaware. Slíbila, že pokud demokratický prezidentský kandidát Joe Biden vyhraje volby, bude všemi silami bojovat za to, aby mohl každý člověk žít svůj americký sen.
Zřejmě to ale bude řeč bývalého prezidenta Baracka Obamy, která uvízne z tohoto večera v paměti. Američané toho za posledních tři a půl let o svém bývalém prezidentovi příliš neslyšeli, Obama se každodenní politiky téměř vůbec nezúčastnil. Jeho projev na sjezdu demokratů byl prvním velkým vystoupením po dlouhé době.
Mám v úmyslu mluvit tak jasně a srozumitelně, jak to jen jde, aby všichni rozuměli tomu, o co jde, oznámil Obama na úvod svého proslovu. Toho se následně držel. Tak ostře, jako ve středu mluvil Obama o Trumpovi, zřejmě ještě žádný bývalý prezident USA veřejně nezúčtoval se svým nástupcem.
„Trump do svého úřadu nedorostl, protože to neumí“
Obama není žádný pruďas, žádný nadávající křikloun. Co se týče intelektu a chování, je stále ještě docentem práva, kterým byl už před svou politickou kariérou. Jeho středeční zloba proto byla tak chladná, ostrá a jemná jako skalpel, napůl soudní řeč o Americe, napůl řezavou analýzou charakteru muže, který ničí vše, co generace vystavěly.
„Doufal jsem, že Donald Trump z lásky k naší zemi projeví alespoň trochu zájmu brát svou práci vážně; že jednou ucítí odpovědnost svého úřadu a vyvine trochu pokory vůči demokracii, kterou má ve své péči“, řekl Obama. „Ale k tomu nikdy nedošlo. Během čtyř let neprojevil žádný zájem o skutečnou práci. Donald Trump nedorostl do úřadu, protože to neumí. To nese vážné důsledky. 170 000 Američanů zemřelo. Jsou zničeny miliony pracovních míst. Byly probuzeny naše nejhorší instinkty, naše pověst ve světě je silně poškozena a naše demokratické instituce jsou ohroženy jako nikdy předtím.“
Na závěr své obžaloby Obama apeloval: „Vytvořte si nyní plán, jak budete volit“, řekl. „Udělejte to, co dělají Američané už více než 200 let, i když žili v ještě tvrdších dobách, než tomu je nyní.“
Místy se Obamovi třásl hlas
Rozhořčení a obavy, které byly cítit z Obamovy řeči, nebyly hrané. Jak vážně je bere, bylo slyšet, když se mu na některých místech mírně chvěl hlas nebo při nádechu mezi dvěma větami. Zřejmě bychom ale podceňovali volební stratégy demokratů, pokud bychom předpokládali, že bývalého prezidenta při psaní projevu trochu nenasměrovali. Protože pokud existovala červená nit, která se toho týdne táhla všemi projevy stranického sjezdu, byl to útok na Trumpa.
Až k Obamově vystoupení to byly především ženy, které na Trumpa více nebo méně útočily. V pondělí začala Michelle Obamová částečně stejnými formulacemi, jako o dva dny později její muž. „Dovolte mi být tak upřímná a otevřená, jak je to jen možné“, pronesla ve své řeči. „Donald Trump není dobrým prezidentem pro naši zemi.“ A také Michelle Obamová zakončila svůj proslov naléhavou prosbou: „Musíme volit, jako by na tom závisel náš život.“
Sjezd pokračoval ve stejném duchu. Vystoupila žena po ženě a do každého proslovu naroubovala režie alespoň jeden odstavec, namířený proti Trumpovi. „Přála bych si, aby byl Donald Trump lepším prezidentem“, řekla ve středu Hillary Clintonová, která před čtyřmi lety v prezidentských volbách proti Trumpovi prohrála. „Bohužel je ale takový, jaký je.“
Kamala Harrisová se do prezidenta rovněž opřela. Stěžovala si na jeho „ustavičný chaos“, „nekompetenci“ a „nedůslednost“. „Musíme zvolit prezidenta, který nám dá něco jiného, něco lepšího, a který se bude věnovat důležitým věcem.“
Dokonce i Jill Bidenová, která v úterý pronesla láskyplnou, ve valné míře nepolitickou řeč o svém muži Joeovi, uštědřila úřadujícímu prezidentovi ránu. „Potřebujeme vedení, jakého je náš národ hoden. Které si zasloužíte. Čestné vedení, které lidi opět spojí“, prohlásila. Sám Joe Biden Trumpa výslovně nejmenoval. Ale koho považuje za nečestného a rozdělujícího společnost, bylo jasné.
Demokraté chtějí Američany dostat k volebním urnám
Jestli se tento agresivně vedený předvolební boj nakonec vyplatí, zůstává otevřené. V r. 2016 se Hillary Clintonová snažila porazit Trumpa tím, že napadla jeho charakterové vlastnosti – bezúspěšně. Samotné Trumpovy útoky proti Clintonové však byly o to účinnější. Dnes už většina Američanů ví moc dobře, kým Donald Trump je a co od něj mohou čekat. Těm, kteří se ho nadále drží, to buď nevadí, nebo se z toho dokonce radují. Obamův projev jejich názory nezmění, a už vůbec ne řeč Hillary Clintonové.
Útoky však zřejmě mají i jiný cíl. Zaprvé mají spíš malému počtu doposud nerozhodnutých voličů připomenout, jakou katastrofou Donald Trump je. Ne náhodou se v proslovech několikrát opakoval aktuální počet obětí koronaviru. A zadruhé měly příznivcům demokratů nahnat takový strach z druhého Trumpova volebního období, aby šli v každém případě volit.
„Pokud si myslíte, že už nemůže být hůř, pak vězte, že může“, varovala Michelle Obamová. „A horší to bude, pokud ve volbách nezajistíme změnu.“ Barack Obama, profesor, se vyjádřil poněkud poetičtěji než jeho žena, sdělil ale to samé: „Co nyní uděláme, bude mít dopad na příští generace.“
Na závěr své řeči se Obama rozloučil slovy: „Stay safe.“ Zůstaňte zdraví. Trochu to znělo, jako by svým spoluobčanům pouze nepřál, aby byli ušetřeni koronaviru. Ale aby celá země přežila Donalda Trumpa.