Je energetická transformace hnací silou růstu – nebo ničí prosperitu? Nové údaje Mezinárodní energetické agentury hovoří jasně. Zejména jedna země se stává celosvětovým vzorem.
Transformace energetiky a obnovitelné zdroje byly v loňském roce jedním z největších motorů růstu světové ekonomiky. Ukazuje to nová analýza Mezinárodní energetické agentury (IEA). Podle analýzy se obnovitelné energie podílely na růstu globálního hrubého domácího produktu celkem 10 %, což odpovídá 320 miliardám dolarů. Obnovitelné zdroje energie tak přidaly světové ekonomice větší hodnotu než letecký průmysl nebo ekonomika o velikosti České republiky.
„Nová zelená ekonomika“
Přínos ekologických technologií je v současné době obrovský. Ať už jde o výrobu větrných turbín, baterií a solárních systémů, rozšiřování elektrických sítí nebo prodej elektromobilů a tepelných čerpadel koncovým zákazníkům – všude se objevují nová hospodářská odvětví. „Zelená energie hraje v globálním energetickém systému stále větší roli,“ uvádí se v analýze. Výsledkem je „nová zelená energetická ekonomika“.
Ohromující energetická bilance Německa za rok 2023
Tempo růstu obnovitelných zdrojů energie bylo v loňském roce impozantní: 80 % celosvětově nově vybudované kapacity elektrických zdrojů připadalo na větrnou, solární a vodní energii nebo biomasu. Elektromobily již tvoří pětinu celosvětově prodaných automobilů. A od roku 2021 je v odvětví zelené energetiky zaměstnáno více lidí než v odvětví fosilních paliv – tedy ropy, plynu a uhlí. Podle analýzy vytvořily zelené energie již 36 milionů pracovních míst.
Mistr světa je na Dálném východě
Nejvíce z energetické transformace profituje Čína. Čínská ekonomika loni vzrostla o 5,2 % a podle odhadů IEA se na tomto růstu podílela zelená energetika zhruba pětinou. V USA se obnovitelné zdroje energie podle analýzy podílely na růstu zhruba šesti procenty. Klíčovou roli sehrál „Inflation Reduction Act„, velký investiční balíček Bidenovy administrativy pro zelenou energii.
Proč je argumentace „Ale Čína!“ v debatě o klimatu nesmyslná
Největší podíl obnovitelných zdrojů energie na hospodářském růstu je však patrný v Evropské unii. Tam se „zelená ekonomika“ podílela na růstu hrubého domácího produktu dokonce jednou třetinou. Evropská ekonomika však v loňském roce vzrostla pouze o 0,5 %. Z celosvětového pohledu nyní přispívají obnovitelné energie k hospodářskému růstu více než chemický průmysl, uvádí se v analýze.
Odborníci z Mezinárodní agentury pro energii mají také jasno v tom, kam tato cesta směřuje. Koneckonců investice do zelené energie neustále rostou. V roce 2023 bude do přechodu na zelenou energetiku celosvětově investován ekvivalent 188 miliard eur, což je o 75 % více než v předchozím roce. IEA odhaduje, že tento trend bude pokračovat, protože lví podíl na investicích má zatím Čína. Ostatní regiony ji však postupně dohánějí – včetně Evropy.
Haha
Nějaké argumenty, jak byste své „Haha“ podpořil? V článku jich je plno.