Již v polovině listopadu by mohl v EU dominovat podtyp koronavirové varianty Omikron BQ.1, zvaný také Cerberus. Takový je předpoklad Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí ECDC. Co to znamená pro současnou epidemiologickou situaci?
V Evropě je na vzestupu nová mutace koronaviru: BQ.1. Známá je také pod označením Cerberus – jako stejnojmenný tříhlavý pes z řecké mytologie, který střeží vchod do podsvětí. Jak nedávno oznámilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), v prvním říjnovém týdnu byla tato varianta viru zjištěna nejméně v pěti zemích EU. Patří mezi ně Francie, Belgie, Irsko, Nizozemsko a Itálie.
Úřad předpokládá, že se bude virus BQ.1 dále šířit. V polovině listopadu nebo na začátku prosince by se nová mutace spolu s podvariantou BQ.1.1 mohla stát převládající verzí koronaviru v EU. Jak nebezpečná je tato varianta viru? A jak ovlivňuje další infekční dění?
BQ.1: Větší únik imunity kvůli mutacím
O BQ.1 toho zatím není mnoho známo. V každém případě se jedná o podtyp varianty Omikron. Přesněji řečeno, varianta viru je odvozena od linie BA.5 BE.1.1, uvádí Institut Roberta Kocha (RKI) ve své pravidelné týdenní zprávě. Jak dále informuje ECDC, předběžné laboratorní studie z Asie naznačují, že BQ.1 se může „do značné míry“ vyhnout imunitním reakcím organismu.
Koronapopírači: Kde se bere tolik nenávisti?
K tomuto závěru dochází i studie z USA. Koncem října byla zveřejněna na preprintovém serveru BioRxiv a musí tudíž být ještě posouzena nezávislými odborníky. Vědci odebrali vzorky krve od třikrát očkovaných zdravotníků a hospitalizovaných pacientů s koronou z vln BA.1 a BA.5 a zkoumali, jak dobře dokáží neutralizovat určité virové varianty.
„Zjistili jsme zvýšenou odolnost viru vůči neutralizaci u všech nových subvariant, zejména u subvariant BQ.1 a BQ.1.1“, uvádí autoři studie. Tato rezistence byla způsobena třemi specifickými mutacemi: N460K, R346T a K444T – první z nich je klíčovou mutací. Všechny tři jsou již známé z jiných variant viru a ovlivňují spike protein, tj. povrchový protein, který koronavirus používá ke vstupu do lidských buněk.
Jaká je závažnost onemocnění způsobená novou variantou koronaviru?
Ve studii byla rovněž prokázána zvýšená fusogenita. Tím je myšlena schopnost spike proteinu vyvolat buněčnou fůzi. Virus tak může snáze napadnout tělesné buňky a infikovat je. Nakažlivost se zvyšuje. Plicní tkáň by se tak může opět stát náchylnější k infekci. V současnosti dominantní omikronová varianta BA.5 infikuje spíše buňky horních cest dýchacích.
Zda je tedy mutace BQ.1 spojena také s vyšší závažností onemocnění, není dosud jasné. ECDC uvádí, že údaje o tom jsou zatím omezené. „Země by měly zůstat ostražité vůči příznakům výskytu a šíření viru BQ.1 a pokračovat v citlivém a reprezentativním testování“, uvedla Andrea Ammonová, ředitelka agentury pro kontrolu nákazy. Velkou pozornost je třeba věnovat také počtu případů korony ve starších věkových skupinách a počtu závažných případů a úmrtí.
Protipandemická opatření: Jak účinná byla švédská cesta?
Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach uvedl, že zatím nedošlo k žádné vážné vlně hospitalizací. „Vzhledem k dobrému počasí v Evropě však zatím nelze vývoj v listopadu předvídat.“ Je příliš brzy na to, abychom mohli říci, že nedojde k závažné pandemické vlně.
Fungují rychlé testy i na mutaci BQ.1?
Helmut Fickenscher zároveň varuje před šířením poplašné zprávy: „Vytváří se dojem, že jde o extrémně nebezpečnou variantu“, uvedl vedoucí Ústavu infekčního lékařství na Univerzitě Christiana Albrechta v Kielu v rozhovoru pro list Kieler Nachrichten. „Zatím však nemáme žádné důkazy o tom, že by se jednalo o vražednou variantu, jak napovídá její název.“
Studie Oxfamu: Nerovnost za koronakrize ještě vzrostla
Zvýšený imunitní únik viru BQ.1 však přinejmenším naznačuje, že by tato varianta viru mohla opět způsobit nárůst počtu případů. Může se však také stát, že nebudou odhaleny všechny infekce: „Zdá se, že rychlé testy, které jsou v současné době na trhu, reagují hůře“, sdělil Stephan Ott ze zdravotního oddělení okresu Rendsburg-Eckernförde listu „Kieler Nachrichten“. A ještě něco je jinak: „Příznaky se – na rozdíl od předchozích variant – projevují spíš nevolností, zvracením a průjmem.
Chrání očkování vakcínou před závažným onemocněním BQ.1?
V Německu není zatím mutace BQ.1 není příliš rozšířená. Varianta viru a její subvarianta BQ.1.1 představovaly ve 41. kalendářním týdnu (od 10. do 16. října) 2,3 %, resp. 2,7 % všech pozitivních vzorků koronaviru. RKI zaznamenal 81 detekcí BQ.1 a 93 detekcí BQ.1.1. Ve 42. kalendářním týdnu (od 17. do 23. října) se podíl varianty BQ.1 ve vzorku mírně zvýšil na 2,8 % a u subvarianty BQ.1.1 rovněž stoupl na 3,2 %. Institut však upozorňuje, že od přelomu srpna a září došlo k „výraznému nárůstu“ podílu obou sublinií.
Psychiatrička: Hloupost zažívá v koronakrizi konjunkturu
Odborníci jsou však optimističtí, že očkování proti koronaviru bude účinné i proti variantě BQ.1. Vzhledem k tomu, že tato mutace viru je odvozena od omikronového subtypu BA.5, mohly by být zvláště přínosné upravené vakcíny BA.5, které se v této zemi používají pro posilovací očkování. ECDC doporučuje očkování zejména rizikovým osobám, jako jsou osoby starší 60 let, osoby se sníženou imunitou, osoby s předchozím onemocněním a těhotné ženy.