„Scholz nechtěl žádná polovičatá řešení“

Politoložka Sabine Kroppová k německé vojenské pomoci Ukrajině

"Scholz nechtěl žádná polovičatá řešení"
Aby se německý kancléř Olaf Scholz vyhnul problémy s výzbrojí Bundeswehru, uvolnil nakonec téměř dvě miliardy eur (kolem 50 miliard korun). Za ně si bude moci Ukrajina nakoupit zbraně dle vlastního uvážení. Pokud by je kupovala v Německu, bude muset nákupy schválit ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení).

Ukrajina obdrží od Německa vojenskou pomoc ve výši více než jedné miliardy eur. S tímto rozhodnutím by mohl kancléř Scholz rychle pomoci a prokázat tak i své vůdčí schopnosti, řekla politoložka Kroppová v pořadu Tagesthemen.

Německý kancléř Olaf Scholz oznámil, že poskytne Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě výrazně přesahující jednu miliardu eur. Politoložka Sabine Kroppová ze Svobodné univerzity v Berlíně v pořadu televizní stanice ARD Tagesthemen uvedla, že toto rozhodnutí je pro německou vládu a zejména pro Scholze „úlevou“. „Nyní je v pozici, kdy může Ukrajině velmi rychle pomoci finančními prostředky,“ řekla Kroppová.

Jak podporuje Německo Ukrajinu?

„V obranyschopnosti Spolkové republiky tak nevznikne žádná mezera, která by vznikla, kdyby byly zbraně dodávány přímo ze zásob Bundeswehru.“ Ukrajina by tyto peníze nepoužila na objednávku tanků ze stávající výzbroje, ale mohla by si je objednat u německých firem, které by je pak mohly dodat s určitým časovým předstihem.

Navíc parlamentní frakce SPD – a zejména její levé křídlo – může být „spokojena, když nedošlo k přímým dodávkám zbraní.“

Podle politoložky je jedním z možných vysvětlení tolik kritizované Scholzovy váhavosti to, že se Scholz snažil najít řešení ve vládě, ale nechtěl předbíhat koordinaci uvnitř vlády a s evropskými partnery. Pravděpodobně nechtěl zveřejnit „polovičaté řešení“, „což je zejména v době války a krizí důležité.

„Scholz se obhájil“

Na druhou stranu nyní může Scholz předstoupit před veřejnost s prohlášením, v němž by své chování vysvětlil. To by mu umožnilo prokázat vůdčí schopnosti. „K dobrému politickému v takových dobách patří i vzdělávání občanů a vysvětlování obtížných rozhodovacích procesů“, dodala Kroppová.

Bývalý poradce Merkelové: „Nebezpečně blízko faktickému vstupu do války“

Na otázku, zda je toto rozhodnutí signálem, o který Ukrajina žádala, Kroppová odpověděla: „Ukrajina mnohem více prosazovala přímou intervenci Německa v tomto konfliktu.“ Možná se bude i nadále vytvářet dojem, že Německo vždy pomáhá penězi, ale ne obtížnými rozhodnutími, řekla. „Je však třeba říci, že jiná forma podpory by vzhledem ke stavu Bundeswehru byla velmi obtížná“, uzavírá politoložka Sabine Kroppová.