Česká hádanka – stav prezidenta Miloše Zemana

Napětí a nejistota ohledně způsobilosti prezidenta

Stav prezidenta Miloše Zemana: Česká hádanka
Němci chápou situaci v České republice dost dobře. Často lépe, než velká část samotných Čechů.

Český prezident Miloš Zeman je vážně nemocný, funkci však opustit nechce. Proč to může zdržovat sestavení vlády a podněcovat nedůvěru? Jak informuje německé čtenáře Süddeutsche Zeitung? Příspěvek redaktorky Viktorie Großmannové.

Český premiér Andrej Babiš byl odvolen, ale prezident Miloš Zeman je stále ještě ve funkci. Z pohledu kritiků předchozí Babišovy vlády však bude politická změna úplná až tehdy, když odejde i Miloš Zeman. Prezidentské volby se budou konat na začátku roku 2023. Zeman tak po dvou funkčních obdobích nebude moci znovu kandidovat. Nyní sílí kritika Zemana, který je velmi vážně nemocný, ale odhodlaný udržet se u moci.

Od neděle je sedmasedmdesátiletý prezident na jednotce intenzivní péče v jedné pražské nemocnici. S každým dalším dnem rostou obavy, že jeho stav může výrazně zpozdit přechod k nové vládě. Zvlášť když nikdo přesně neví, jak se mu daří a zda vůbec ještě komunikuje. Před týdnem byl v České republice zvolen nový parlament. Strana premiéra Babiše se již nestala nejsilnější silou, sjednocená opozice získala jasnou většinu. Zeman se před volbami vyslovil pro Babiše a volební spojenectví, v němž se utkaly opoziční strany, označil za „podvod“.

Prezident musí jmenovat novou vládu, a to co nejdříve po 8. listopadu. Poté se poprvé sejde nový parlament a dosavadní vláda podá demisi – prezidentovi. Prezident musí také jmenovat novou vládu. Dokud tak neučiní, zůstává prozatím v úřadě ta stará.

Zpočátku panovaly obavy, že by dosud úřadující premiér Babiš mohl situaci využít ve svůj prospěch. V případě výměny by Zemanovy funkce přešly na různé úředníky, jak telefonicky vysvětlil bývalý český velvyslanec Jiří Schneider. Část moci by pak připadla i premiérovi a předsedovi parlamentu – i on patří k premiérově straně.

Babiš sám přispěl ke zmatku, protože se vyjadřoval rozporuplně. V neděli dopoledne navštívil Zemana v jeho sídle na zámku v Lánech. Nejprve sdělil, že šlo o dlouho domluvený rozhovor o výsledku parlamentních voleb, ale o několik dní později řekl, že ho prezident pověřil sestavením vlády: „Stačí, když pověření přijmu,“ uvedl. V pátek večer v rozhlase naopak prohlásil, že je nyní připraven jít do opozice.

„Se slušnou politikou to nemá nic společného.“

„Celá situace je velmi bizarní,“ píše politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Dokonce by se dalo tušit, že prezidentská kancelář „hraje také s prezidentovou manželkou nějakou podivnou hru“ s cílem prodloužit vliv prezidentské kanceláře „a dalších lidí z prezidentova okolí“. „Se slušnou politikou to nemá nic společného,“ shrnuje Jiří Schneider.

Ivana Zemanová ve čtvrtek v České televizi uvedla, že její manžel se léčí a že to bude trvat delší dobu. Celkově působila dojmem, že si prezident potřebuje jen odpočinout a bude opět zcela zdráv. Už léta je zřejmé, že Zeman je na tom zdravotně špatně, několikrát byl v nemocnici. Nemůže chodit bez pomoci, obvykle používá invalidní vozík, někdy se zdá, že je nepřítomný. Jeho dlouholeté zneužívání alkoholu je veřejným tajemstvím. Předpokládá se  těžké poškození jater.

Nedůvěra k Zemanovým výrokům nebo výrokům prezidentova okolí má svou historii. Zeman se obklopuje lidmi, kvůli kterým je v pohotovosti i česká tajná služba BIS. Šéf prezidentské kanceláře dosud nedostal bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu a byl a je vyšetřován kvůli ovlivňování justice a zneužívání funkce.

Zemanův nejbližší poradce zase pracoval pro ruskou společnost Lukoil. BIS už léta varuje před špionáží z Ruska a Číny a řada Zemanových kritiků považuje za jedno z největších bezpečnostních rizik pro zemi samotného prezidenta.

Stále hlasitěji se ozývají hlasy, aby byl Miloš Zeman prohlášen za nezpůsobilého k výkonu funkce. Nabízí se srovnání s dobou socialismu, kdy byl národ cíleně drženi v nevědomosti. Pouze v případě prezidenta Václava Havla se vždy vědělo, jak se mu daří. Politik a člen Senátu Zdeněk Hraba nyní v televizi prohlásil, že pokud nebude do 15. listopadu jasné, zda je prezident schopen vykonávat svou funkci, bude třeba zajistit jeho výměnu. Prohlásil, že v dnešní době se ukazuje, že „důstojnost v některých nejvyšších patrech politiky zatraceně chybí“.

Vítězové voleb už každopádně jednají: již příští týden chce pět stran začít sepisovat koaliční smlouvu.