Podle konzervativních a pravicových sil za všechno mohou vždy zelení. Nebo také „woke šílenství“. Což je pro mnohé revizionisty jedno a totéž. A co dělají podle pravice a konzervativců woke lidé? Samozřejmě zakazují nebo cenzurují vše, co se nehodí do jejich „ideologie“. Zlá „cancel culture“ se už dávno stala bojovým pokřikem dnešní pravice.
Ale nejen pravice. Předseda německé (údajně občanské, pozn. PQ) CDU Friedrich Merz v rozhovoru pro deník Die Welt mimo jiné uvedl, že největší hrozbou pro svobodu projevu je „cancel culture“, která se přelévá z amerických univerzit do Evropy. To bylo dokonce už v roce 2022.
Zakázat musíme pojem „kultura zákazů“
Od té doby mohl Merz dokonce veřejně nazývat děti lidí s migračním pozadím „malými pašy“ a tvrdit, že žadatelé o azyl si nechávají na úkor daňových poplatníků předělávat zuby, zatímco ostatní se k zubaři ani nedostanou. Nyní je Merz kandidátem Unie na kancléře. Kde tedy je ona domnělá „cancel culture“, když ji zrovna potřebujeme?
Vlk bez roucha beránčího: co se stalo s Jordanem Petersonem?
Po amerických volbách a vítězství Donalda Trumpa je to nyní oficiální. Fanouškům pokřiku „Dnes už nesmíme nic říkat ani dělat!“ je třeba vzít jejich oblíbenou hračku. „Cancel culture“ musí být takříkajíc cancelována. Neexistuje. Nefunguje.
Americký prezident Trump: temné časy pro intersekcionální feminismus
Protože na to, že se usvědčený sexuální násilník a misogynní rasista stane prezidentem USA, a tedy jedním z nejmocnějších lidí na světě, nemá „woke bubble“ naprosto žádný vliv. Tento volební výsledek je temným dnem pro intersekcionální feminismus.
Co zbývá, je trpký pocit, že se přece jen dá říct vše, co se komukoliv zachce. Štvaní proti migrantům – žádný problém. Sexuální zneužívání – nevadí. Odebírání práv ženám nad jejich vlastním tělem a znemožnění potratů – to se zamete pod koberec.
To, že lidé s migračním pozadím musí žít ve strachu, že ženy umírají, protože se jim nedostane správné lékařské péče, nebo že potenciální sexuální delikventi mají pocit, že si mohou dělat, co chtějí, je zřejmě jen woke blábolení.
Mezitím mladí otevřeně ženami pohrdající a Trumpa podporující muži, píší na sociální síti „X“ (ex Twitter, pozn. PQ), že mají právo rozhodovat o ženském těle. Jeden z těchto účtů má téměř 500 000 sledujících. Příspěvek se slovy „Your body, my choice. Forever.“ (Tvé tělo, moje volba. Navždy.)“ byl sdílen téměř 36 000krát a má přes 50 000 lajků.
A někteří se stále ještě ptají, proč se lidé, kteří zažili sexuální násilí, nebrání proti pachatelům nebo je nenahlásí.
Výzkumy ukazují že „cancel culture“ téměř neexistuje
Mimochodem, část parlamentní skupiny AfD v německém Spolkovém sněmu předložila v dubnu 2021 otázku na téma „cancel culture“. Ve svých předběžných připomínkách tvrdili, že „kultura umlčování“ představuje sociální zákaz, aniž by proběhlo jakékoli soudní řízení.
Ekologické strany nemoralizují
Jako příklad uvedli „Accountability Project“ neziskové organizace GLAAD, který vede kampaň za práva queer lidí prostřednictvím spravedlivého mediálního zpravodajství. Tento projekt dokumentuje nevhodné chování veřejných činitelů. Včetně Donalda Trumpa. S rizikem opakování je zde třeba znovu připomenut: bývalý prezident byl odsouzen, nebylo mu nic zakazováno a nyní bude znovu prezidentem USA.
Tehdejší spolková vláda pod vedením Angely Merkelové (CDU) žádost odmítla těmito slovy: „Cancel culture“ je pojem, který není ani jasně definovatelný, ani nekontroverzní, který spolková vláda nepřijímá za svůj a ke kterému nezaujímá žádné zobecňující stanovisko.“ Neměl by také existovat žádný zákon proti tomuto fenoménu, protože současný zákon dostatečně zajišťuje „prostor pro svobodnou veřejnou diskusi“.
Stanfordský profesor a literární vědec Adrian Daub se v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel rovněž ohradil proti hysterii, panující okolo pojmu „cancel culture“. Toto slovní spojení se používá pouze tehdy, když lze událost zařadit do velmi specifického vzorce. Konkrétně se jedná o tzv: „Pokud byla oběť aspoň trochu privilegovaná a stížnosti pocházejí od žen, černochů nebo LGBTQ+ komunity“.
Kdo mluví o „Cancel Culture“, sám polarizuje
Pokud tedy někdo musí čelit následkům svých činů nebo slov, jsou obvykle na vině zlé „woke“ osoby. A nebo jim pachatelé často ani nečelí. Navzdory tomu hned křičí „CANCEL CULTURE!“. Nedávno byla provedena studie financovaná nadací „Zeit Stiftung Bucerius“ a provedená „Německým centrem pro výzkum vysokého školství a vědy“ (DZHW), která zjistila, že fenomén ve smyslu skutečné cenzury ve vědeckém kontextu téměř neexistuje.
Zlá „cancel culture“, jak hlásá anti-woke okraj společnosti, tedy neexistuje. Co existuje, jsou lidé, vlastně hlavně muži, kteří si mohou dělat a říkat, co chtějí, aniž by nesli nějaké skutečné následky. A nakonec jim ještě celý svět gratuluje k volebnímu vítězství.