Trumpovi miliardáři sní o pravicové technologické diktatuře

Totální odstranění státu

Trumpovi miliardáři sní o pravicové technologické diktatuře
Technologičtí oligarchové jako Elon Musk nebo Peter Thiel sní o zničení státu a nastolení digitální diktatury. Vodítkem jim jsou fantazie Curtise Yarvina, prostředníkem k uzurpování moci se má stát Donald Trump.

S Donaldem Trumpem by se do Bílého domu mohli brzy nastěhovat ultrareakční kapitalisté ze Silicon Valley, jako jsou Elon Musk a Peter Thiel. Nechtějí nic menšího než zrušit demokracii a vládnout jako CEO monarchové. Přesvědčili už i Trumpova viceprezidenta J. D. Vanceho.

V San Franciscu budoucnosti je vše spořádané a civilizované. „Všichni obyvatelé, dokonce i dočasní návštěvníci, nosí identifikační karty s RFID čipy. Všem je skenována DNA a sítnice. Veřejná prostranství a systémy veřejné dopravy sledují každého. Bezpečnostní kamery jsou všudypřítomné. Každé auto ví, kde se nachází a kdo v něm sedí, a obojí hlásí úřadům.“

Plán superbohatých: útěk před zkázou, kterou sami způsobili

V této znepokojivé dystopii vysoce inteligentního programátora Curtise Yarvina totiž nejdůležitější technologická metropole USA už není městem. Místo toho je doménou jediné všemocné korporace: „Friscorp“. Každému, kdo je „neproduktivní“ nebo poruší příkazy technologických vládců, hrozí v případě potřeby světské využití: bude „přeměněn na bionaftu pro pohon městských autobusů“.

Přesně takhle popsal Yarvin v roce 2008 pod pseudonymem „Mencius Moldbug“ svou ultrareakční hororovou vizi technologického autoritářství. Jako „humánní alternativu ke genocidě“ pro odpůrce režimu vidí blogger pouze „virtualizaci“: ve „věčné samotce“ se potácejí na „pohlcujícím rozhraní virtuální reality“, kde vedou „bohatý, naplňující život ve zcela imaginárním světě“.

Yarvin považuje dnešní vlády za zastaralý software, který nutně potřebuje aktualizaci. Sám sebe označuje za „extremistu“, otroctví nazývá „přirozeným lidským vztahem“ a feudální vládu 14. století považuje za „vylepšení“ demokracie. Je snadné odmítnout jeho děsivou digitální diktaturu připomínající Matrix jako science fiction nebo obskurní výplod nějakého cvoka. A za takový také po léta platila. Nyní si však možná razí cestu do Bílého domu.

S Donaldem Trumpem se totiž skupina ultrareakčních kapitalistů ze Silicon Valley chystá dobýt prezidentský úřad v USA. Trumpovi noví kumpáni, jako je např. zakladatel PayPalu Peter Thiel, jsou nejen superbohatí, ale také Yarvinovi přátelé, dárci a podporovatelé. Stejně jako šéf Tesly a klíčový Trumpův příznivec Elon Musk doufají, že jednoho dne budou vládnout jako CEO králové. A stejně jako J. D. Vance, možný příští viceprezident USA, Yarvina oslavují a otevřeně propagují jeho myšlenky.

Svět si už miliardáře nemůže dovolit

Protože filosofie tohoto intelektuálního veletoče dovádí do extrému myšlenku, která mezi republikány koluje už dlouho: že USA musí být řízeny jako firma. A že podnikatelé jako oni a Donald Trump jsou proto rození vůdci, součást přirozené aristokracie, která by měla vládnout bez omezení (viz třeba i další příklad: Jordan Peterson; pozn. PQ). Prastaré autoritářské myšlenky tak dostávají novou, intelektuální příchuť: společně sní o jakémsi „křemíkovém impériu“, jak už v roce 2014 varoval americký časopis The Baffler.

„Američané musí překonat svůj strach z diktátorů“

Yarvinovi rodiče byli diplomaté, ve škole přeskočil tři třídy, ve dvanácti letech šel do šesté třídy a na konci 80. let byl pravděpodobně jedním z prvních lidí, kteří byli online. Tehdy, když se internetu ještě říkalo Usenet a nebyl ničím víc než online fórem pro univerzitní doktorandy a geeky.

Již na počátku internetu jsou patrné extrémně pravicové názory tohoto zázračného dítěte. USA podle něj ovládají obskurní elity v médiích, vědě a politice, je to oligarchie, kterou nazývá „katedrála“. Přitom si nepřeje nic menšího než svrhnout americkou vládu a přeměnit USA v technologickou monarchii. „Vláda není nic jiného než korporace, která řídí zemi. Čirou náhodou je naše suverénní korporace řízena velmi špatně,“ analyzoval v roce 2012. Yarvin tedy chce s americkou vládou udělat to, co se dělá se všemi neefektivními firmami: jednoduše je ‚vymazat‘. Je zapotřebí „národního CEO“: „Tomu se říká diktátor. Pokud chtějí Američané změnit svou vládu, musí překonat svůj strach z diktátorů.“

Longtermismus: oblíbená ideologie mocných

Po doktorském studiu informatiky na Berkeley našel Yarvin v Silicon Valley sponzory, kteří dodnes pracují na realizaci jeho nápadů. Především zakladatel Paypalu a investor Facebooku Peter Thiel: tento ultralibertariánský, excentrický miliardář má na Novém Zélandu bunkr, chce si píchat krev mladých lidí, aby žil věčně („Smrt je problém, který lze vyřešit“), a sní o plovoucích ministátech na moři, kde neplatí žádné zákony. Thiel a Yarvin jsou duchovní dvojčata: „Už nevěřím, že svoboda a demokracie jsou slučitelné,“ prohlásil Thiel veřejně před lety v eseji pro konzervativní think tank Cato Institute.

Curtis Yarvin byl spatřen nejen na Thielově volebním večírku v roce 2016, kde s ním  oslavoval Trumpovo vítězství. Podle uniklých e-mailů je prý také něco jako miliardářův dvorní filosof a osobně ho koučuje. V roce 2013 Thiel také investoval do Yarvinova softwarového start-upu Tlön. Thiel je i blízkým spojencem bývalého prezidenta již od Trumpova prvního funkčního období, kdy vystoupil na sjezdu Republikánské strany, věnoval Trumpovi a straně miliony a otevřel mu dveře do technologické scény.

Poté, co Thielův vztah k Trumpovi dočasně ochladl, nyní zřejmě opět taje. Thiel prý Trumpa přesvědčil, aby si za svého viceprezidenta vybral jeho nejbližšího chráněnce: J. D. Vance. Thiel je finančním kmotrem a architektem Vanceovy politické kariéry. Vance strávil prakticky celý svůj profesní život, kromě vojenské služby, pod křídly excentrického technologického miliardáře. Jako student elitní Yaleovy univerzity Vance po jedné z tamních přednášek kontaktoval Thiela, který ho přivedl do svého start-upového fondu Mithril Capital v San Francisku. Když Vance později založil vlastní fond, Thiel do něj investoval. Stejně jako do svých politických ambicí: Thiel s 15 miliony dolarů efektivně financoval celou volební kampaň J. D. Vance v roce 2022, který se v té době stal senátorem v Ohiu. A byl to také Thiel, kdo na začátku roku 2021 seznámil Vance s Trumpem.

Americe má vládnout CEO král Elon Musk

Thiel a Vance jsou horlivými Yarvinovými žáky. Obzvláště se jim líbí jeho myšlenka totálního zničení státu. Vance tuto myšlenku otevřeně prosazuje již dlouho. V roce 2021 apeloval na Donalda Trumpa, aby tuto temnou vizi po svém znovuzvolení realizoval. „Naši vůdci jsou tak zkorumpovaní,“ lamentoval Vance v rozhovoru s pravicovým bloggerem. Je proto nutné „vyrvat současnou americkou vládnoucí třídu jako nádor a poté nastolit jakési americké politické náboženství“, řekl Vance. Tazatel chtěl od Vance vědět, jak konkrétně by se to mělo provést, kromě voleb. „Existuje jeden člověk, Curtis Yarvin, který o některých těchto věcech psal,“ řekl současný kandidát na viceprezidenta USA.

Robeynsová: „Nikdo si nezaslouží být superbohatý“

Yarvin svůj program příznačně nazývá RAGE („Retire All Government Employees“), zkrátka vyhodit všechny vládní úředníky na dlažbu. Zkratka znamená v angličtině také „zuřivost“, a tak docela dobře vystihuje podstatu myšlenky. Ve srovnání s ní totiž vypadá stát ničící filozofie argentinského prezidenta Javiera Mileiho, ohánějícího se motorovou pilou, umírněně. Ten chce odříznout jen pár ministerstev. Yarvin a Vance chtějí stát rozbít úplně.

Yarvin před lety také navrhl kandidáta na funkci nejvyššího diktátora: měl by se jím stát Elon Musk. Ten zatím Yarvina a jeho nápady veřejně nepodpořil. Dlouhodobě se však chová jako CEO monarcha, kterého by neoreakční technologický filozof rád viděl v čele USA. A Musk má už dávno dost fantazií o všemohoucnosti, například když se prohlásil za spasitele svobody projevu, když ovládl Twitter, nebo když Taylor Swift na své platformě X (dříve Twitter) nevyžádaně nabídl, že ji oplodní.

Nejbohatší muž planety se už dávno proměnil z vizionářského technologického průkopníka v nejvýznamnějšího reakcionářského podporovatele Donalda Trumpa. Nyní nejen financuje jeho volební kampaň, ale také mu rozvinul mediální červený koberec pro svých 200 milionů sledujících a obskakuje a objímá ho na jeho předvolebních vystoupeních.

Pokud bude Trump zvolen, Musk, Thiel a Yarvin získají pravděpodobně horkou linku do Bílého domu. Možná se pak věci budou vyvíjet rychleji, než se očekávalo, směrem k Yarvinově představě totální technologické diktatury. Oligarchové otevřeně koketují se svými královskými ambicemi. Elon Musk se od roku 2021 už oficiálně nenazývá technologickým ředitelem. Ale „technokrálem společnosti Tesla“.