Změna klimatu vytvořila v Mexickém zálivu vhodné podmínky pro extrémní hurikán.
Když se včera hurikán Milton během 12 hodin změnil z bouře 1. kategorie na bouři 5. kategorie, klimatologové a meteorologové byli ohromeni. John Morales z televize NBC6, zkušený televizní meteorolog z jižní Floridy, se při popisu rychlého a dramatického zesílení hurikánu začal zalykat. Pro většinu lidí pokles tlaku o 50 milibarů nic neznamená; meteorolog chápe, jak řekl Morales v polovině vysílání, že „to je prostě strašné“. Florida stále ještě odklízí trosky po hurikánu Helene; tato bouře se však točí mnohem rychleji a je kompaktnější a uspořádanější.
Změna klimatu zvyšuje pravděpodobnost extrémních klimatických jevů
Svým způsobem je Milton přesně tím typem hurikánu, před kterou vědci už dlouho varovali; Michael Wehner, klimatolog z Lawrence Berkeley National Laboratory v Kalifornii, ji označil za šokující, ale nikoli překvapivou. „Jedna z věcí, které víme, je, že v teplejším světě jsou i nejprudší bouře ještě intenzivnější“, sdělil. Milton by byl beztak silným hurikánem, ale všechny aspekty bouře, které mohly být zesíleny, změnou klimatu ještě zesílily.
Hurikán vzniká z více proměnných a v případě Miltonu se tyto proměnné spojily v noční můru. Bouře získává značnou energii díky vysokým teplotám povrchu moře v Mexickém zálivu, který je mnohem teplejší než obvykle. A tato energie se promítá do vyšší rychlosti větru. Milton také přijímá vlhkost z velmi vlhké atmosféry, která pojme o 7 % více vodních par na každý stupeň Celsia oteplení. Navíc je atmosféra velmi nestabilní, a proto může snadněji stoupat, což umožňuje hurikánu zformovat se a udržet si svůj tvar. A díky efektu La Niña jsou rychlost a směr větru v různých výškách poměrně rovnoměrné „takže bouře může zůstat pěkně vertikálně uspořádaná“, vysvětluje Kim Woodová, atmosférická vědkyně z Arizonské univerzity. „To vše dohromady způsobuje, že bouře účinně využívá dostupnou energii.“ Jinými slovy, bouře se velmi efektivně stala velkým nebezpečím.
Této dokonalé kombinaci – horkému moři, vlhkému vzduchu a malému rozdílu větru – napomáhá i cesta Miltonu západní částí Mexického zálivu, kde se v této sezóně zatím nevyskytuje mnoho větších bouří. Když bouře prochází nad horkými vodami, nasává velkou část tepla, využívá ho jako palivo a snižuje teplotu vody. Ale v západní části zálivu „nebylo nic jiného, co by zatím vodu ochladilo“, dodává Woodová.
Ochrana přírody nám šetří miliardy
Podle Woodové je hurikán Milton velmi kompaktní bouří s velmi symetrickým kruhovým jádrem. Naproti tomu jádro bouře Helene se spojovalo déle a bouře zůstala více rozptýlená. Rychlost větru uvnitř Miltonu se během jediného dne zvýšila asi o 90 kilometrů za hodinu a zesílila rychleji než jakákoli jiná zaznamenaná bouře kromě hurikánů Wilma v roce 2005 a Felix v roce 2007. Klimatologové se již delší dobu obávají, že změna klimatu by mohla způsobit rychlejší zesilování bouří a dosažení vyšší maximální intenzity, což by bylo dáno dodatečným impulsem v důsledku změny klimatu. Právě to se děje v případě Miltonu.
Rychlá zesílení bouří je v posledních letech stále častější. Hurikán Otis, který v loňském roce dosáhl pevniny poblíž mexického Acapulca jako bouře páté kategorie, zesílil z tropické bouře během jediného dne, čímž zmátl předpovědi a ponechal obyvatelům jen velmi málo času na přípravu na přímý úder takové síly. Dalším příkladem rychlého nárůstu byl hurikán Idalia v roce 2023, stejně jako hurikán Ian v roce 2022. Kerry Emanuel, meteorolog a emeritní profesor na MIT, před necelými deseti lety předpověděl, že rychlé zesílení hurikánů těsně před dopadem na pevninu bude pravděpodobně „s oteplováním Země stále častější a silnější“, a v posledních několika letech se tato předpověď potvrdila v dalších modelových studiích. Jedná se sice o nový přírůstek do kánonu poznatků o klimatických změnách, ale první výzkumy ukazují na souvislost mezi zvyšujícími se teplotami a rychlou eskalací bouří. Podle Toma Knutsona, vedoucího vědeckého pracovníka Laboratoře pro dynamiku geofyzikálních tekutin Národního úřadu pro oceány a atmosféru, může změna klimatu skutečně snížit celkový počet tropických bouří a hurikánů (i když o mechanismu, který tento pokles způsobuje, se stále diskutuje), ale bouře, které se podaří vytvořit, budou pravděpodobně intenzivnější. Jeho nedávný výzkum ukázal, že do konce tohoto století může na pevninu USA dorazit více hurikánů čtvrté a páté kategorie. I když bude celkově bouří méně, stávající bouře budou o to horší.
„Škody budou ve své intenzitě i četnosti přibývat“
Snaha přečkat bouřku takové velikosti může být smrtelně nebezpečná. Přes noc se klasifikace Milton snížila na hurikán kategorie 4, ale vzrostla se jeho velikost. Stále ještě by ale mohl zesílit na kategorii 5. Florida se nyní připravuje na evakuaci více než 6 milionů lidí před předpokládaným příchodem hurikánu na pevninu. A podmínky, s nimiž se bouře střetne na pobřeží, se již v důsledku klimatických změn zhoršily. Podle analýzy deníku The Washington Post Mexický záliv od roku 2010 zaznamenal dvojnásobné tempo zvyšování hladiny moře oproti celosvětovému průměru a moře podél pobřeží Tampa Bay je nyní téměř o pět centimetrů vyšší než před 14 lety. Až tedy bouřková vlna zaplaví pobřeží, slaná voda se pravděpodobně dostane dále do vnitrozemí a to s větší silou, než by tomu bylo bez vlivu změn klimatu.
Gabriel A. Vecchi, profesor klimatologie na Princetonské univerzitě, říká, že Milton vypadá jako „velmi mokrá“ bouře, a Florida je už teď promočená. Stát byl zaplaven deštěm a budou následovat. Půda je již nyní nasycená, a tak není schopna fungovat jako houba; za normálních okolností by sloužila jako částečný nárazník proti záplavám.
Dešťové srážky jsou jednou z nejlépe pochopených oblastí atribuční klimatologie, tedy disciplíny, která modeluje, o kolik se pravděpodobně zhoršil daný scénář vývoje počasí v důsledku změny klimatu. A změna klimatu zcela zjevně zvyšuje množství srážek při hurikánech. Wehner a jeho dva kolegové z Národní laboratoře Lawrence Berkeleyho zveřejnili předběžnou analýzu, která došla k závěru, že na některých místech v Georgii a Karolíně mohla změna klimatu způsobit až o 50 % více srážek během hurikánu Helene. „Místo 10 palců spadlo na některých místech 15 palců. Místo 20 palců jich bylo 30“, upřesnil Wehner.
Náklady způsobené změnou klimatu jsou obrovské
Teprve až Milton pomine, budou se vědci snažit vysvětlit, jakým způsobem změna klimatu hurikán ovlivnila – možná by stále byla silnou bouří, ale ne tak intenzivní a rychlou, aby zarazila i ostříleného meteorologa. Očekává se, že svět se bude v nadcházejícím století dál dramaticky oteplovat; hurikán jako Milton jsou předobrazem typů bouří, které budou stále častější, upozorňuje Vecchi. „S takhle vlhkými bouřkami se těžko vyrovnáme“, řekl. „Jak si poradíme s bouřkami, které budou čím dál nasycenější vodou?“ Jisté je, že budou dramatické. Ale neměly by nás překvapovat: vždyť víme již dlouho, že přijdou.