Hinkley Point C: oddalování, rostoucí náklady a mizivý přínos

Sázka na mrtvého koně

Hinkley Point C: oddalování, rostoucí náklady a mizivý přínos
"Náklady na elektřinu vyrobenou v nové britské jaderné elektrárně Hinkley Point C budou při plánovaném spuštění výrazně vyšší než 15 ct/kWh, a tedy vysoko nad tržní cenou elektřiny", říká generální ředitel Mezinárodního ekonomického fóra pro obnovitelné zdroje energie (IWR) Dr. Norbert Allnoch.

Výstavba nové britské jaderné elektrárny Hinkley Point C se již zpozdila o několik let. Rovněž bude výrazně dražší, než se plánovalo. Nejsou to však pouze náklady na výstavbu, které vzrostly o mnoho miliard eur nad plán. Také náklady na elektřinu z nové jaderné elektrárny budou hned od počátku výrazně vyšší než 15 centů/kWh a tento trend má stále stoupající tendenci.

Důvodem zvýšení nákladů na jadernou energii je dohoda Contract for Difference (CfD) mezi britskou vládou a francouzským výrobcem jaderných elektráren EDF, který je stavitelem a provozovatelem jaderné elektrárny o celkovém výkonu přibližně 3 280 MW. Vzhledem k vazbě mezi státem garantovanou kompenzací ceny elektřiny pro jadernou energetiku a britskou mírou inflace lze již nyní předpokládat, že ceny půjdou v budoucnu pouze jedním směrem – a to nahoru.

Jaderná elektrárna Hinkley Point C: cena energie ustavičně roste, vícenáklady zaplatí britští odběratelé elektřiny

V tomto případě je dohoda o rozdílu (CfD) založena na platbě státem garantované ceny za jadernou energii společnosti EDF, která je vázána na míru inflace. Za předpokladu, že záporná míra inflace je nepravděpodobná, se cena jaderné energie obecně vyvíjí pouze jedním směrem, a to směrem nahoru. Podle britského registru CfD činí počáteční realizační cena 89,50 GBP/MWh, tj. 10,3 eurocentů/kWh jaderné energie. Podle Mezinárodního ekonomického fóra pro obnovitelné energie (IWR) v Münsteru dosáhla státem garantovaná odměna za jadernou energii z Hinkley Point C v důsledku růstu cen ve Velké Británii již minimálně 128,09 GBP/MWh, což je v současnosti 14,8 ct/kWh (registr CfD k 1. září 2023).

Je jaderná energie šetrná ke klimatu?

„Náklady na elektřinu vyrobenou v nové britské jaderné elektrárně Hinkley Point C budou při plánovaném spuštění výrazně vyšší než 15 ct/kWh, a tedy vysoko nad tržní cenou elektřiny“, uvedl v německém Münsteru generální ředitel Mezinárodního ekonomického fóra pro obnovitelné zdroje energie (IWR) Dr. Norbert Allnoch.

Tento cenový vývoj je důsledkem skutečnosti, že blok C 1 jaderné elektrárny (1 640 MW) bude připojen k síti nejdříve 1. června 2027, zatímco blok C2 (1 640 MW) má následovat 1. června 2028. Za předpokladu, že britská roční míra inflace bude činit 3 % a do roku 2027 nedojde k dalšímu zpoždění výstavby, cena za jadernou energii vyrobenou v elektrárně Hinkley Point C vzroste již ke dni spuštění jaderné elektrárny na 16,7 ct/kWh.

Model CfD britským spotřebitelům jadernou energii ještě více zdražuje

Každoročně dynamicky stoupající garantovaná cena za jadernou energii bude pro britské odběratele o to vyšší, čím vyšší bude britská míra inflace a čím nižší bude skutečná tržní cena elektřiny. Pokud se například velkoobchodní cena elektřiny v roce 2027 bude pohybovat kolem 8 ct/kWh – jak již nyní nasvědčují termínové trhy – pak budou muset britští odběratelé elektřiny zaplatit rozdíl mezi tržní cenou na burze s elektřinou a garantovanou cenou za jadernou energii platnou v té době. To by znamenalo, že britská jaderná energie z Hinkley Point C by byla přibližně dvakrát dražší než tržní cena v roce 2027. EDF by musela vrátit rozdíl odběratelům elektřiny pouze v případě, že by tržní ceny elektřiny byly vyšší než britská garantovaná cena jaderné energie.

Hinkley Point C: Čínská společnost CGN se na překročení nákladů pravděpodobně podílet nebude

Kromě ceny elektřiny hrozí, že se náklady na výstavbu jaderného projektu Hinkley Point C vymknou kontrole. Čínský partner EDF, China General Nuclear Power Group (CGN), zatím nese 33,5 % původně odhadovaných nákladů ve výši 18 miliard liber, zatímco zbývající náklady nese sám francouzský dodavatel energie EDF.

Odborník na energetiku Sven Teske: „Jaderná energie je z ekonomického hlediska absolutní nesmysl“

Společnost CGN nyní zřejmě přestala platit poté, co zaplatila svůj smluvní podíl, což znamená, že EDF bude muset zajistit financování dodatečných nákladů jinde. Podle posledních odhadů dosahují náklady téměř 33 miliard liber. Britská vláda zjevně není ochotna zasáhnout, což znamená, že silně zadlužený dodavatel energie EDF bude muset hledat nové investory pro financování výstavby reaktorů.

Jaderná energetika: astronomické náklady a zanedbatelný přínos

Jak upřesňuje deník Frankfurter Rundschau, původně se předpokládalo, že dvojice reaktorů v Hinkley Point bude stát v přepočtu 21 miliard eur, nejnovější odhad z počátku roku 2023 se však už pohybuje kolem 38 miliard eur. V současné době probíhá přepočet, který bude dle zasvěcených osob s největší pravděpodobností ještě vyšší. Také otevření reaktoru plánované na červen 2027 se pravděpodobně dále odloží.

Ekonomický magazín WirtschaftsWoche dodává, v jakých ekonomických potížích se v současné době francouzský státní energetický koncern EDF nachází. Společnost vykázala v loňském roce rekordní ztrátu 18 miliard eur. Na vině není jen zastropování cen energií, které zavedla vláda v Paříži během cenové exploze. Kvůli plánované údržbě a technickým potížím muselo být odstaveno až 32 z 56 francouzských jaderných elektráren. Francie, země jaderné energetiky, se tak stala importérem elektřiny.

Jaký typ výroby elektrické energie je nejlevnější?

Britští spotřebitelé tak budou muset počítat s dodatečnými náklady ve výši až 35 miliard liber. Zároveň elektrárna přinese dodatečný čistý výkon pouze 3,2 GW. Pro srovnání, britské větrné elektrárny měly již v loňském roce výkon přes 28 GW a toto číslo nadále rychle roste.