Rozdíl mezi klimatem a počasím

Renomovaný vědec vyvrací tvrzení populistů

Rozdíl mezi klimatem a počasím
Na základě několika chladnějších dnů nelze v žádném případě usuzovat na dlouhodobý vývoj klimatu. Klimatolog a oceánograf Mojib Latif, profesor z Leibnizova ústavu mořských věd IFM GEOMAR v německém Kielu vysvětluje, že jde jednoduše o rozdíl mezi klimatem a počasím. (Ilustrační obrázek Midjourney.)

Bavorský ministr hospodářství a předseda Svobodných voličů Hubert Aiwanger vyvolal rozruch svým tweetem o změně klimatu. Výzkumníci v oblasti klimatu a politici jsou zděšeni.

Pro Huberta Aiwangera je věc jasná. „Letní vlna veder, která se v Německu předpovídala/očekávala na jaře, se zatím nedostavila. V posledních dnech je stále více oblačno a deštivo, v červencových nocích relativně chladno“, napsal v úterý na Twitteru. Na závěr pak dodal: „Pracujme systematicky na klimatických výzvách, ale nepropadejme panice!“

Nachází se severní Atlantik před bodem zvratu?

Do středečního odpoledne se výroky lídra bavorské strany Svobodní voliči, kterému není populismus rozhodně cizí, dostaly k 1,3 milionu uživatelů služby krátkých zpráv.

Letní vedra a změna klimatu: proč je Aiwangerův závěr mylný

Takže se změnou klimatu není všechno tak horké? Každý, kdo hovoří s odborníky, rychle pochopí, že Aiwangerovy závěry jsou prostě mylné.

Přestože se kvůli dešti ruší nejedno grilování, v rozporu s tvrzením bavorského ministra hospodářství letní vedra ani v našich končinách rozhodně nechyběla.

Německá meteorologická služba: „Neobvykle teplý červen“

Podle německé meteorologické služby Deutscher Wetterdienst (DWD) byl červen „neobvykle teplý“. Průměrná teplota v celém Bavorsku dosáhla 18,4 stupně a byla o 3,5 stupně vyšší než hodnota mezinárodně platného referenčního období 1961-1990. Více hodin slunečního svitu bylo v této spolkové zemi zatím zaznamenáno pouze v roce 2019. A příliš suchý byl červen rovněž v celém Německu.

„Existenční ohrožení lidstva“: WHO varuje před smrtícími vedry v Evropě

Podle Lothara Bocka z klimatické kanceláře DWD v Mnichově bude červenec rovněž nadprůměrně teplý. „Očekávám, že ten letošní bude v Bavorsku téměř o tři stupně teplejší než dlouhodobé srovnání“, sdělil mnichovskému deníku Abendzeitung. Na tom, že srážky v tomto měsíci budou nižší než obvykle, by neměly nic změnit ani současné deštivé dny.

Klimatolog Latif: „Jde o rozdíl mezi počasím a klimatem“

V celosvětovém měřítku byl červen dokonce nejteplejší od počátku záznamů – v jižní Evropě v současnosti zuří extrémní lesní požáry. Odborníci nezpochybňují, že na rostoucím počtu vln veder se podílí především změna klimatu způsobená člověkem.

V rozhovoru pro Abendzeitung je hamburský klimatolog Mojib Latif z Aiwangerova tweetu doslova zděšen. Podle něj jde jednoduše o „rozdíl mezi počasím a klimatem„. Jedno je krátkodobé, druhé dlouhodobé. V žádném případě nelze usuzovat na dlouhodobý vývoj klimatu pouze na základě několika chladnějších dnů. „Pan Aiwanger není v žádném případě odborník a nikdy nepracoval v oblasti výzkumu klimatu“, říká Latif a upřesňuje: „Data jsou alarmující.“

Mojib Latif: „Náš čas se krátí a nikdo to nechápe“

Poukazuje na lesní požáry v jižní Evropě a výrazný nárůst počtu horkých dnů v Bavorsku. „Kdo si z toho dělá legraci, a to Aiwanger dělá, jedná nezodpovědně. Navíc nahrává popíračům klimatických změn a snaží se tak „přiblížit AfD„. AfD má podobné populistické narativy ve svém volebním programu.

Vlny veder v Německu vedly v roce 2022 k 4500 úmrtím

Jedno je jasné: vlny veder v roce 2022 vedly v Německu k nadměrné úmrtnosti přibližně 4 500 osob. Ludwig Hartmann, šéf parlamentní frakce Zelených v zemském sněmu, je vůči Aiwangerovi nekompromisní.

„Klimatická krize je skutečná a my musíme jednat okamžitě. Co nám nyní nepomůže, je bavorský ministr hospodářství, který mluví o strašení a zlehčuje klimatickou krizi kvůli několika dešťovým přeháňkám“, prohlásil v deníku Abendzeitung.

„Klimatičtí hysterikové“: Hubert Aiwanger pokračuje v kritice

Bylo načase, aby si Aiwanger „konečně správně přečetl fakta a podnikl rozhodné kroky proti klimatické krizi“. Kathrin Flach Gomezová, zemská mluvčí Levice, v deníku Abendzeitung kritizuje: „Aiwanger zlehčuje změnu klimatu. Měl by se podívat na fakta.“

Vedro? Promluvme si o skutečných extremistech!

Na dotaz listu Abendzeitung označil Aiwanger kritiky za „klimatické hysteriky“. A dále: „Když v chladném deštivém počasí řeknete, že je zrovna chladno a prší, tito lidé se mohou zbláznit.“

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Prosím, vložte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno