Elon Musk se nyní hádá už i s Apple

Sociální sítě

Elon Musk se nyní hádá už i s Apple
Novopečený majitel a šéf sociální sítě Twitter už neví, s kým se pustit do křížku. Nyní si vzal Elon Musk na mušku mocného soupeře: Apple.

Je to moudré? Nový majitel Twitteru Elon Musk se nyní zaměřil na společnost Apple. Ve svém tweetu obvinil společnost Apple, že vyhrožuje zákazem aplikace Twitter v App Store. Co může být důvodem?

Není dne, kdy by se Elon Musk nesnažil dostat do titulků novin. Zdá se, že mu vyhovují téměř všechny prostředky. I když důvod pravděpodobně pochází z domácí dílny. Nyní vypálil celou salvu tweetů. Většina z nich kritizuje výrobce iPhonů, společnost Apple.

Na Twitteru napsal: „Společnost Apple pohrozila, že odstraní Twitter ze svého obchodu s aplikacemi, ale odmítá nám říct proč.“

„Je Apple proti svobodě slova?“

Musk se zeptal, zda Apple nenávidí svobodu projevu. Kritizoval poplatky za aplikace společnosti a prostřednictvím tweetů se zamýšlel nad tím, zda má Apple výhrady k jiné jeho společnosti, Tesle.

Apple je nejdůležitějším inzerentem Twitteru

Musk dále prohlásil, že společnost Apple zcela zastavila své reklamní aktivity na sociální síti, známé svými krátkými zprávami. Apple byl dosud jedním z nejdůležitějších inzerentů Twitteru. V prvním čtvrtletí utratil za reklamu na Twitteru přibližně 48 milionů dolarů. To odpovídá dobrým čtyřem procentům příjmů společnosti z reklamy v tomto období. Roční výdaje na reklamu údajně přesáhly 100 milionů dolarů.

Svoboda slova: názory je třeba si v prvé řadě vytvořit

Podle různých amerických médií se ve společnosti Apple koordinací reklamních sdělení pouze na Twitteru zabýval tým 100 lidí. Sociální síť je pro Apple obzvláště důležitá od doby, kdy zcela zastavil své reklamní aktivity na Facebooku.

Moc Applu

Muskova ostrá reakce zase ukazuje, jakou moc má Apple nad platformou. Nejhodnotnější společnost na světě by však mohla hrát ještě jednu důležitou roli – a sice roli kontrolního orgánu. Spolu se společností Google a jejím obchodem s aplikacemi pro Android se stal jakýmsi nedobrovolným ochráncem dat na internetu.

Společnost Apple v minulosti opakovaně zakázala přístup k aplikacím jiných společností ze svého obchodu App Store. Většinou za porušení směrnic společnosti – pokud oslavovaly násilí nebo zveřejňovaly pornografický obsah. Zvláště výrazný byl zákaz aplikace Parler, kterou používají pravicoví extremisté a která byla po čase opět povolona.

Přístup k 1,5 miliardám zařízení

Pokud Apple aplikaci zablokuje, nebude možné ji nainstalovat do iPhonů nebo iPadů této společnosti. Uživatelé pak také nebudou dostávat žádné aktualizace. Pokud by byla aplikace Twitter zablokována, Musk by rázem ztratil přístup k přibližně 1,5 miliardám přístrojům od společnosti Apple.

Dezinformace: Jen jedna výzva je větší než změna klimatu

Muskova kritika

Musk spojuje svou kritiku společnosti Apple s bojem za svobodu projevu. Zdá se, že jeho stoupencům se to obzvlášť líbí. Zde sklízí velký potlesk, zejména z tábora krajní pravice. Společnost Apple je také již řadu let kritizována za to, že si od vývojářů aplikací účtuje až 30 % z prodejní ceny aplikace. Musk si tak pravděpodobně vyslouží potlesk vývojářů aplikací a zejména regulačních orgánů.

Twitter ztrácí inzerenty

Apple není jedinou společností, která u Muskovy nově nabyté společnosti masivně snížila výdaje na inzerci. Své reklamy zastavily i další velké značky jako Pfizer, Volkswagen, Ford nebo Novartis. Je pravda, že celý trh s online reklamou v současné době trpí poklesem online inzercí. V případě Twitteru jsou však velké marketingové společnosti mnohem opatrnější.

V posledních týdnech se mohli na vlastní oči přesvědčit, jak se pod novým šéfem Elonem Muskem, který například znovu aktivoval i účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, stává situace na platformě stále chaotičtější.

Aby svoboda fungovala, neobejde se bez omezování a zákazů

Nejenže 51letý CEO propustil více než polovinu všech zaměstnanců Twitteru, panují také obavy, že by tak sociální síť nemusela být proti dezinformacím a nenávistným projevům dostatečně akceschopná.

Jaké důvody by mohly vést Apple k zákazu Twitteru?

Pokud společnost Apple skutečně pohrozila Twitteru zákazem aplikace, jak aspoň tvrdí Musk, může to mít pravděpodobně dva důvody.

Na jedné straně Apple zaznamenal výrazný nárůst dezinformací (včetně těch, jejichž autorem je Elon Musk) a nenávistných projevů na platformě. Na druhou stranu mohl Twitter předložit společnosti Apple revidovanou verzi své aplikace pro novou předplatitelskou službu „Blue“ a zahrnout do ní možnost platby, která odkazuje na internet. To by pak bylo jasné porušení podmínek společnosti Apple.

Výrobce iPhonů se navzdory opakovaným žádostem k obviněním vzneseným šéfem Twitteru Elonem Muskem dosud nevyjádřil.