Ano zbraním, ne potratům: bigotní postoj amerických církví

Konzervativní pokrytectví

Ano zbraním, ne potratům: bigotní postoj amerických církví
Mnoho Američanů je hluboce věřících. Jejich víra však trpí rozpolcením osobnosti: zatímco kvůli nedotknutelnosti každého lidského života striktně odmítají potraty, zároveň hájí právo na snadný přístup ke střelným zbraním. Ty mají v USA na svědomí ročně desítky tisíc obětí. Snímek demonstrantů proti mocné zbraňové lobby NRA (National Rifle Association): Colin Lloyd/Unsplash.

Pro zbožné křesťany je obtížné pochopit dnešní svět i moderní život. To platí i pro všechny dogmatické stoupence jiných náboženství stejně jako pro esoteriky. Neboť za každým rohem číhají rozpory s každodenní realitou a skutečností života, které je třeba vytěsnit. Proto si rádi nasazují růžové brýle víry, které jim přibarvují pohled na svět podle jejich představ a zahlazují všechny nerovnosti.

Tato strategie sebeklamu se opět projevila po masakru v texaském Uvalde, kde osmnáctiletý mladík v základní škole chladnokrevně zastřelil 19 dětí a dva dospělé. Rozhořčení nad řáděním je velké. A přesto mnoho lidí v USA jen krčí rameny a pokračují ve své práci jako by se nic nestalo. Je to prý cena za svobodu. Svoboda nakupovat zbraně téměř podle libosti. Jen tak, rychle po snídani.

Mnoho evangelikálních Američanů také oslavuje fetiš zbraní. To zvyšuje rozpor uvedený na začátku. Ano, mnoho křesťanů z amerických církví patří k horlivým zastáncům této smrtící „svobody“.

Kdyby žili podle své křesťanské víry a usilovali o milosrdenství a mír, USA by už dávno měly přísnější zbraňové zákony. A střelec z Uvalde by si krátce po svých 18. narozeninách nemohl koupit rychlopalnou pušku a vystřílet školu.

26 % americké populace je členem sekulární církve. Kdyby podporovali omezení práv na držení zbraní, mohlo se v minulosti zabránit již mnoha amokům.

Jako ohniví Ježíšovi přívrženci však nedělají nic bez toho, aniž by pro svůj postoj či jednání našli vhodné ospravedlnění. Hledají je v Bibli. Praktické je, že tato kniha je konglomerátem odlišných tvrzení. Obsahuje ospravedlnění všeho a na všechno. Dokonce i na použití smrtících zbraní.

Ať už Bible říká cokoliv

Jak to funguje, ukazují například domovské stránky „Christian Gun Owner“ (Křesťanští držitelé zbraní) nebo „Biblical Self Defense“ (Blblická sebeobrana), na kterých se zbožní křesťané informují, hledají a diskutují o ospravedlňujících biblických pasážích.

Co ve skutečnosti hlásal Ježíš?

Patří sem i scéna při Ježíšově zadržení, kdy Petr usekl mečem ucho jednomu z veleknězových služebníků. Dobrodružná argumentace věřících: kdyby byl Ježíš proti sebeobraně, zakázal by Petrovi vzít s sebou a použít meč. Aby toho nebylo málo, křesťanští milovníci zbraní dále vysvětlují, že podle Jana Ježíš řekl Petrovi, aby vrátil meč do pochvy. Výklad zbožných: Ježíš a priori Petra nevyzval, aby se své zbraně vzdal.

Evangeličtí blázni do zbraní se jako na „důkaz“ odvolávají také na Lukášovo evangelium (kapitola 22, verš 36). Podle něj Ježíš svým učedníkům řekl: „Teď ale, kdo má měšec, ať si ho vezme, a také mošnu. Kdo nemá meč, ať prodá plášť a koupí si jej.“

Duchovní salto mortale

Bible to však umí i jinak a vyzývá k lásce k nepřátelům. Nebo k tomu, abychom se modlili za své nepřátele. Evangelikálové však tyto ústřední pasáže z Bible velkoryse ignorují. Mohli by se dostat do argumentační tísně a rozpoznat svá za vlasy přitažená přirovnání jako neautentickou interpretaci. Zbožní si vybírají jen to, co se jim v určitých každodenních situacích hodí. I kdyby při tom měli udělat duchovní a náboženské salto mortale.

Masakr na základní škole v USA: pachatel zastřelil 19 dětí

Podílejí se tak velkou měrou na tom, že je dnes v soukromých domácnostech v USA uloženo přibližně 310 milionů střelných zbraní. Podle renomovaného výzkumného institutu Pew Research Center vlastní střelnou zbraň 41 % bílých evangelikálů. U protestantů (33 %) a katolíků (24 %) je toto číslo mnohem nižší. 45 % farářů uvedlo, že mezi jeich farníky patří nošení zbraně z důvodů ochrany k běžné praxi. 23 % z nich dokonce zaměstnává ozbrojenou ochranku.

V případě potratů vypadá vše jinak

Jak bigotní a lživí křesťanští fundamentalističtí blázni do zbraní jsou, je vidět na otázce potratů. Tam najednou pokorní věřící se svatou zuřivostí bojují za úplný zákaz. Již mnoho let stojí na barikádách a s náboženskou horlivostí chtějí chránit každé oplodněné vajíčko.

Právě teď slaví blížící se epochální úspěch: federální soud, který je zčásti díky Trumpově milosti složen konzervativně až reakčně, je na pokraji radikální cesty zpět a schválení zákazu potratů.

Navzdory nesčetným atentátům: proč Američané tak milují své zbraně?

Závěr: když děti umírají pod krupobitím kulek střelců v amoku a zdrcení rodiče oplakávají ztrátu svých synů a dcer, pár evangelíků nanejvýš pronese krátkou povzbudivou modlitbu k nebi a pokračuje ve své obvyklé činnosti. Když však jde o prevenci potratů, stávají se militantními. Mrtvé děti jsou pro ně cenou za svobodu navštěvovat bohoslužby se zbraní v ruce.

Těžko lze být ve jménu Boha bezcitnější.