CIA očekává příští týden ruský útok

Ukrajinská krize

CIA očekává příští týden ruský útok
Titulní fotografie magazínu Der Spiegel ukazuje satelitní snímek stanů a ubytovacích prostor pro vojáky v Kursku, asi 110 kilometrů východně od ukrajinských hranic.
REKLAMA

Situace na Ukrajině se dramaticky vyhrocuje: podle informací magazínu Spiegel varovaly USA své evropské spojence, že se ve středu obávají ruského útoku.

Americké zpravodajské služby varovaly spojence v NATO před hrozícím útokem Ruska na Ukrajinu naléhavěji než kdykoli předtím. Podle informací německého magazínu Spiegel americká zpravodajská služba CIA i americká armáda v průběhu pátku informovaly německou vládu a další členské země NATO, že se na základě nových informací obávají, že by k útoku mohlo dojít již příští středu.

Podle několika diplomatů a vojenských představitelů poskytly USA v tajných brífincích mnoho podrobností. Byly například popsány konkrétní trasy ruské invaze, jednotlivé ruské jednotky a jejich úkoly. Jako datum možného zahájení invaze byl uveden 16. únor.

V Berlíně se zpočátku nepodařilo zjistit, na základě jakých konkrétních informací bylo důrazné varování USA vydáno. Bylo však řečeno, že prohlášení USA jsou velmi podrobná a podložená mnoha zdroji. Nicméně podle těchto zpráv nebylo možné odhadnout a předpovědět, zda útok hrozí. Za pravděpodobné se však již delší dobu považuje datum kolem poloviny února. Podle insiderů je však možné, že USA tuto informaci rozšířily záměrně, aby zmařily ruské útočné plány.

Západní vojenské a diplomatické zdroje večer uvedly, že americké zpravodajské služby zřejmě zachytily náznaky, že ruské vedení připravilo armádu do stavu bojové pohotovosti na nadcházející středu. Zda to již představuje rozhodnutí, nelze v současné době spolehlivě říci.

Jake Sullivan, poradce Joe Bidena pro národní bezpečnost, se na tiskovém brífinku v Bílém domě k těmto zprávám nevyjádřil. K útoku může dojít kdykoli, dokonce i před koncem olympijských her. Zdůraznil však: „Neříkáme, že prezident Putin učinil konečné rozhodnutí.“ Řekl však, že se nacházíme v „naléhavé situaci“. V průběhu krize vláda USA šířila zpravodajské informace v neobvykle velkém rozsahu.

Americké tajné služby varují před falešnými důkazy, které mají vyprovokovat válku

Krizová schůzka v „situační místnosti

Kromě utajování však bylo možné vyhrocenou situaci pozorovat po celý den. Ministr zahraničí Antony Blinken, který je v současné době v Austrálii, varoval před možným útokem před koncem olympijských her v Číně 20. února. Již večer předtím vyzval americký prezident Joe Biden všechny občany USA, aby okamžitě opustili Ukrajinu. Podle amerických médií se ve čtvrtek pozdě večer sešel na mimořádné schůzce se svými nejdůležitějšími bezpečnostními poradci v tzv. „situační místnosti“ v Bílém domě.

V pátek se žhavily dráty ještě víc. USA prý od rána informovaly jednotlivě spojence o nových poznatcích. Pozdě odpoledne svolal americký prezident Joe Biden všechny hlavy států a vlád EU na tajnou konferenci. Pozváni byli také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Kromě nových informací upozornil Biden také na to, jak důležité je pokračovat v dialogu s Ruskem. Hovořilo se také o možném telefonickém rozhovoru mezi ním a Putinem.

Německá vláda se k obsahu videokonference vyjádřila pouze velmi obecně. Mluvčí vlády na Twitteru oznámil, že šlo o „důležitou výměnu názorů na velmi, velmi vážnou bezpečnostní situaci na Ukrajině“, při níž byla vyjádřena jednota spojenců. Spojenci byli připraveni v případě invaze ostře reagovat sankcemi. Nyní jde o to, „zabránit válce v Evropě“.

Spolkový kancléř Olaf Scholz v pondělí odcestuje na Ukrajinu a v úterý se v Moskvě setká s ruským prezidentem.

REKLAMA
REKLAMA

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Prosím, vložte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno