USA: Jde tu již o puč?

Útok na právní stát

USA: Jde již o puč?
Miliardář ve střetu zájmů a jeho poskoci bez bezpečnostních prověrek obrací na ruby americké státní instituce. Jde o začátek nové diktatury?

Americký prezident Donald Trump a jeho pravá ruka Elon Musk pronásledují státní zástupce, likvidují federální úřady a zřejmě chtějí propustit tisíce federálních úředníků. Probíhá v USA plíživý státní převrat?

Technologický miliardář Elon Musk už několik dní převrací americké vládní agentury vzhůru nohama. Prezident Donald Trump ho jako „zvláštního vládního zaměstnance“ pověřil snížením vládních výdajů.

Maskulinní úzkost a posun k pravicovému extremismu

Aby Musk dosáhl svého cíle radikálního propouštění a škrtů v americké federální vládě, používá stejné metody jako ve své společnosti X: „Vykydání“ bylo předmětem e-mailu, který byl minulý týden zaslán více než dvěma milionům federálních zaměstnanců s výzvou, aby do 6. února podali výpověď. Naprosto stejným způsobem se Musk obrátil na všechny zaměstnance po svém převzetí Twitteru.

Muskovi zaměstnanci mají nyní přístup téměř ke všemu – ať už s bezpečnostní prověrkou, nebo bez ní. Do mnoha vládních programů a e-mailových systémů nainstalovali software s umělou inteligencí, který monitoruje zaměstnance i výdaje.

Deník New York Times na základě rozhovorů s vysoce postavenými úředníky uvádí, že i v Trumpově okolí panuje pocit bezmoci, protože Elon Musk se nemusí nikomu zodpovídat.

Musk jako „zvláštní vládní zaměstnanec“

Na jakém právním základě se Elon Musk míchá do činnosti amerických vládních úřadů? Bílý dům se k tomu nyní poprvé vyjádřil.

Je prý „zvláštním vládním zaměstnancem“, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Podle ní také dodržel všechny platné zákony. Americký prezident Trump ho pověřil snížením vládních výdajů. Za tímto účelem byl zřízen výbor s názvem DOGE (Department of Government Efficiency) podle názvu, který navrhl sám Musk. Jedná se o výbor při Bílém domě.

Jaká se ozývá kritika proti DOGE a Muskovi?

Status „zvláštního státního zaměstnance“ s sebou nese řadu omezení. Mimo jiné je určen pro osoby, které v intervalu 365 dnů nepracují pro vládu déle než 130 dní. Musk původně plánoval provádět škrty prostřednictvím DOGE po dva roky.

Miliardáři se už ani nesnaží tajit své úmysly

I na takové zaměstnance se vztahují etická pravidla. Patří mezi ně nezapojování se do záležitostí, které ovlivňují jejich finanční zájmy. Musk je mimo jiné šéfem výrobce elektromobilů Tesla a letecké společnosti SpaceX, která z pověření americké vlády uskutečňuje také řadu startů raket. SpaceX je kontrolována Federálním úřadem pro letectví (FAA) a Tesla je předmětem několika vyšetřování Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).

Propouštění vysoce postavených úředníků

30 státních zástupců již bylo propuštěno, protože se podíleli na vyšetřování pokusu o puč během nepokojů v Kapitolu 6. ledna 2021. Nyní se to týká i vysoce postavených vedoucích pracovníků FBI. Tisíce úředníků FBI musely ve dvanáctistránkovém dotazníku odhalit svou roli ve vyšetřování. Očekává se rozsáhlé propouštění. Americký prezident Trump již několik let slibuje pomstu jako odvetu za vyšetřování jeho účasti na pokusu o státní převrat.

Zmrazení rozvojové pomoci USAID

Americký ministr zahraničí Marco Rubio dočasně převzal vedení agentury pro rozvojovou pomoc USAID, kterou prezident Donald Trump ostře kritizoval. K takovému kroku je ale ve skutečnosti nutný souhlas amerického Kongresu. Rubio oznámil, že ukončí „neposlušnost“ agentury vůči Trumpově agendě.

USAID je zodpovědná za rozvojovou a humanitární pomoc v zahraničí. USA byly doposud klíčovým dárcem v mnoha oblastech, od pomoci při mimořádných událostech až po prevenci HIV. Roční rozpočet agentury činí 42,8 miliardy dolarů (tedy přibližně 41,9 miliardy eur).

Donald Trump, pravice a „cancel culture“

Rubio nyní kritizuje USAID, že se často chová jako „nezávislý nevládní subjekt“. Agentura údajně často realizuje programy, které jsou v rozporu s vládní „národní strategií“.

Musk také nedávno ostře kritizoval USAID a dokonce agenturu označil za „zločineckou organizaci“. V živém rozhovoru na své internetové platformě X Musk uvedl, že se s Trumpem shodli na tom, že USAID by měla být „zrušena“.

Sám Trump se však k budoucnosti úřadu zatím příliš nevyjádřil. V pondělí také zdůraznil, že Musk nemá žádnou samostatnou rozhodovací pravomoc. Musk „nemůže a nebude“ dělat nic bez „našeho svolení“, řekl prezident.

CNN uvedla, že dva vysoce postavení bezpečnostní úředníci USAID byli suspendováni poté, co Muskovým zaměstnancům odepřeli přístup k utajovaným informacím. Oba představitelé DOGE chtěli také získat přístup k personálním složkám a bezpečnostním systémům v ústředí USAID. Trumpův mluvčí zprávu popřel.

Které zákony a předpisy hovoří proti tomuto postupu?

Demokraté jsou toho názoru, že prezident USA nemá ústavní pravomoc zrušit USAID. Není však jasné, co by Trumpovi mohlo zabránit, aby tak učinil. Mini verze této právní bitvy se odehrála v Trumpově prvním funkčním období, kdy se pokusil snížit rozpočet zahraničních misí o třetinu.

Když to Kongres tehdy odmítl, Trumpova administrativa se uchýlila ke zmrazení a dalším taktikám, aby snížila financování zahraničních programů, které již Kongres schválil. Tzv. úřad pro vládní odpovědnost (Government Accountability Office) později konstatoval, že tím došlo k porušení zákona o kontrole čerpání prostředků (Impoundment Control Act).

Přístup do platebního systému ministerstva financí

Rozruch ve Washingtonu vyvolaly také zprávy, že nový ministr financí Scott Bessent udělil Muskovým zaměstnancům plný přístup do systému pro vyplácení peněz svého úřadu. V něm se obvykle provádějí platby v celkové výši více než šesti bilionů dolarů poskytovatelům služeb americké vlády, zdravotním pojišťovnám, důchodcům a federálním zaměstnancům. Jelikož systém obsahuje množství citlivých údajů, přístup do něj údajně získal jen malý počet kariérních státních zaměstnanců.

Trumpovi miliardáři sní o pravicové technologické diktatuře

Musk na své sociální síti X prohlásil, že úředníci amerického ministerstva financí porušují zákony každou hodinu, aniž by však pro svá tvrzení předložil jakékoliv důkazy. Poté, co odpovědný úředník ministerstva financí odmítl umožnit Muskovu týmu přístup bez požadované bezpečnostní prověrky, ho ministr financí USA Scott Bessent dočasně poslal do důchodu.

Muskovi lidé by nyní mohli zabránit platbám od americké vlády – to by bylo jasné porušení rozpočtového zákona Kongresu USA. Tamní republikánská většina však zatím mlčí. Platební centrum také proplácí faktury od Muskových konkurentů – to poskytuje velký prostor pro korupci, obávají se kritici.

Americký prezident Trump naopak zdůraznil, že cílem je pouze umožnit Muskovi shromáždit informace, na jejichž základě by mohli být propuštěni vládní zaměstnanci, pokud by to technologický miliardář považoval za nutné – „a my s ním budeme souhlasit“.

Jaké jsou možnosti zastavení čistek?

Demokraté reagovali s mimořádným znepokojením. Vedoucí jejich parlamentní skupiny ve Sněmovně reprezentantů Hakeem Jeffries oznámil návrh zákona, který má zastavit „nezákonný přístup“ k platebnímu systému.

Odbory zase podaly žalobu, aby Muskovi a jeho lidem zabránily v přístupu do platebního systému amerického ministerstva financí. V žalobě tvrdí, že přístup zástupců Muskova výboru pro snižování nákladů DOGE je nezákonný a především porušuje pravidla ochrany osobních údajů.

Konec Západu

Prostřednictvím systému se zpracovávají také platby státním zaměstnancům a důchodcům. Dva odborové svazy a organizace důchodců se proto domnívají, že byla porušena práva jejich členů. Na ministra financí Scott Bessent a jeho ministerstvo byly rovněž podány žaloby.

Proč je postup Trumpovy vlády problematický?

Demokratická senátorka Elizabeth Warrenová v dopise ministru financí USA Scottu Bessentovi označila „mimořádně nebezpečné“ zahrávat si se systémem výplat. Byla „znepokojena“ tím, že Bessent jako jeden ze svých prvních úředních úkonů zřejmě předal systém obsahující soukromé údaje milionů občanů „nevolenému miliardáři a jeho nekvalifikovaným poskokům“.

Warrenová rovněž varovala, že marginalizace zkušených úředníků na ministerstvu financí zvyšuje riziko nesplacení amerického dluhu, „což by mohlo vyvolat globální finanční krizi“.