Rakouská ministryně životního prostředí Gewesslerová vidí Rakousko „připravené přistoupit na ropné embargo“. A německý ministr financí Lindner považuje další sankční opatření za „ekonomicky životaschopné“, uvádí rakouský deník Der Standard.
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové chce nejpozději ve středu předložit návrh nového balíčku sankcí vůči Rusku. Agentuře Deutsche Presse-Agentur (dpa) to v pondělí potvrdili pracovníci agentury. Rakouská ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerová (Zelení) podle agentury APA zdůraznila, že Rakousko je připraveno přistoupit na ropné embargo, „pokud se tak Komise a členské státy rozhodnou“. Ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi se nesmí podařit „v této otázce rozdělit Evropu„. Také Německo považuje ropné embargo vůči Rusku za „ekonomicky životaschopné“, prohlásil v pondělí v Berlíně německý ministr financí Christian Lindner (FDP). Rakouská ministryně pro Evropu Karoline Edtstadlerová (ÖVP) již předtím vyjádřila k novým sankčním opatřením své výhrady.
Podle Komise bude šestý sankční balíček zahrnovat zavedení ropného embarga a další kárná opatření vůči jednotlivcům a společnostem. Podle informací agentury dpa se tentokrát bude jednat i o největší ruskou banku Sberbank. Hovoří se také o omezení civilní jaderné spolupráce s Ruskem. Například Slovensko donedávna stále ještě nakupovalo pro své jaderné reaktory ruské palivové články.
Různá závislost na ruské ropě
Pokud jde o ropné embargo, donedávna nebylo jasné, za jakých podmínek by země, které jsou velmi závislé na dodávkách ruské ropy, jako například Maďarsko, mohly dát potřebný souhlas se zákazem dovozu do EU. V úvahu přichází například velmi dlouhé přechodné období nebo výjimky. Jako možné přechodné období se donedávna diskutovalo o konci letošního nebo na začátku příštího roku.
V EU panuje různá míra znepokojení, uvedl německý ministr financí Lindner. Objevily se zvěsti, že Maďarsko a Slovensko by mohly získat zvláštní předpisy. Podle představitelů rakouské vlády by Rakousko zvládlo ropné embargo vůči Rusku, ale ne embargo na plyn. Ministryně pro evropské záležitosti Karoline Edtstadlerová vyzvala k opatrnosti: „Účastníme se jednání. Musíme zde postupovat velmi obezřetně. Pokud se v Evropě všechno ekonomicky zhroutí, Ukrajina z toho nic mít nebude“, řekla Edtstadlerová v pondělním rozhovoru pro agenturu APA.
EU reaguje na ruskou agresi proti Ukrajině tvrdými sankcemi. Hospodářská opatření mají především pomoci zbavit zemi finančních zdrojů pro její agresivní politiku.