Macronovo vítězství je záchranou Evropy a neúspěchem Putina

Macronovo vítězství je záchranou Evropy a neúspěchem Putina
Nouzové řešení: Emmanuel Macron může pokračovat ve funkci francouzského prezidenta. Nacionalistka Marine Le Penová v nedělních volbách podlehla.

Francouzští voliči zachránili Evropu před fašistkou Marine Le Penovou. To je pozoruhodné, protože jen málo Francouzů dnes ještě podporuje myšlenku liberální demokracie. Emmanuel Macron byl pouze provizorním řešením. Přesto: děkujeme ti za to, Francie!

Emmanuel Macron to dokázal. Je starým i novým prezidentem Francie. A to přesto, že jen velmi málo Francouzů je skutečnými Macronovými voliči. Macron vyhrál, protože většina Francouzů nechtěla krajně pravicovou Marine Le Penovou, nikoli proto, že by byl Macron tak oblíbený. Jeho reformní politika je příliš nepopulární a odpor obyvatelstva příliš velký.

V prvním kole hlasování 10. dubna hlasovalo pro Macrona pouze 27,9 % voličů. Pro Marine Le Penovou 23,1 procenta. Dobrá čtvrtina voličů tedy volila Macrona a necelá čtvrtina Le Penovou. To znamená, že při volební účasti kolem 74 procent si Macronův návrat – jediného nadějného občanského kandidáta – do funkce prezidenta státu v Elysejském paláci přálo jen o něco více než 20 % všech oprávněných francouzských voličů. Popularita vypadá jinak.

Le Penovou lze označit za fašistku

Francouzští voliči si tedy ve druhém kole zvolili širokou koalici. Porod z nutnosti. Liberál Macron se tak pravděpodobně mohl opřít i o voliče levicového socialisty Jeana-Luca Mélenchona, který v prvních volbách získal 21,9 procenta. Příznivci malých stran zelených, buržoazních republikánů nebo komunistů by také nevolili krajně pravicovou Le Penovou, protože Le Penová by předznamenala pád demokratické Francie.

Le Penovou lze od rozsudku pařížského trestního soudu z roku 2014 označit také za fašistku. A v těchto francouzských volbách také nešlo o nic jiného, než zabránění vzniku fašistické republiky.

Volby ve Francii: Marine, která nechce být nazývána Le Penovou

V takzvané 5. francouzské republice volí lid na jedné straně parlament a na druhé straně prezidenta státu, který jmenuje vládu a premiéra. V tomto poloprezidentském systému vlády má prezident o něco menší pravomoci než v klasických prezidentských republikách, jako jsou USA, ale určuje hlavní směry politiky, podobně jako kancléř v Německu. Prezident má do značné míry volnou ruku v zahraniční a obranné politice a velí ozbrojeným silám a použití jaderných zbraní. Le Penová by získala neuvěřitelnou moc. A mohla způsobit neuvěřitelné škody.

Le Penová by se i nadále podbízela ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi

Vítězství Le Penové ve volbách by rozbilo francouzsko-německou osu; přátelství, které se po druhé světové válce pečlivě budovalo celá desetiletí.

  • Le Penová by z Francie udělala autoritářský stát, který by se rozloučil s Evropskou unií: následkem by byly kontroly na vnitroevropských hranicích, omezení volného pohybu zboží a osob.
  • Le Penová chtěla referendem podkopat právo EU a francouzskou ústavu, aby mohla diskriminovat cizince při přidělování pracovních míst nebo sociálních dávek.
  • Le Penová by se dále podbízela ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi, jehož anexi ukrajinského Krymu v roce 2014 – jasné porušení mezinárodního právo – považovala za legální a legitimní.
  • Le Penová chce opustit NATO a ukončit veškerou vojenskou spolupráci s Německem.

Většina Francouzů volí krajní levici nebo pravici

Francouzi dnes zabránili Le Penové a většinově a neochotně zvolili Macrona.

Po zvolení Macrona jako dočasného řešení zbývá konstatovat, že Francie se již léta propadá do extremismu. Strany, které jsou současně pro liberální demokracii, volné tržní hospodářství a setrvání v NATO, spojují pouze dobrou třetinu všech hlasů. Většina Francouzů volí krajní levici nebo pravici. Situace ve Francii je téměř stejná jako ve Výmarské republice.

Přesto dnes francouzští voliči – i když neochotně – vytvořili širokou koalici za svobodu, demokracii a Evropu. Děkujeme ti za to, Francie!