Biontech a vakcína proti koronaviru

Jak děti tureckých přistěhovalců mění svět

Biontech a vakcína proti koronaviru

V rekordní době pouhých deseti měsíců vyvinuly společnosti Biontech a Pfizer vakcínu proti koronaviru. Podle jejich údajů má více než 90% účinnost. Za svůj úspěch vděčí firmy především jednomu muži.

Ugur Sahin si byl od začátku jistý. Věřil, že jeho kandidát na vakcínu má téměř dokonalý profil, sdělil spoluzakladatel a CEO Biontechu před několika týdny německému hospodářskému magazínu WirtschaftsWoche. Po slovech nyní následují data. Podle aktuálních údajů, které vyhodnotilo nezávislé grémium, poskytuje vakcína proti koronaviru více než 90% účinnost. Navíc se nevyskytly „žádné vážné obavy o bezpečnost“. Zatím bylo vyhodnoceno celkem 94 infikovaných. V příštím týdnu má být podána žádost o povolení v USA. Do konce roku chce Biontech podle předchozích vyjádření vyrobit kolem 50 milionů dávek vakcíny.

Data přívítali s nadšením i jiní nezávislí vědci. Například profesor Gerd Fätkenheuer, vedoucí infektologie Univerzitní kliniky v Kolíně nad Rýnem: „Jsou to velkolepá a velmi slibná data. Je neuvěřitelné, že bylo v několika málo měsících dosaženo takového pokroku ve vývoji a klinickém testování vakcíny.“ O „fantastických výsledcích“ mluví i Florian Krammer, profesor Department of Microbiology v americkém Mount Sinai.

Poněkud zdrženlivější je Marylyn Addová, vedoucí sekce tropické medicíny na Univerzitní klinice Eppendorf v Hamburku: „Jsou to zajímavé první signály, které ale byly opět zveřejněny jen v tiskové zprávě.“ Zatím ještě nejsou k dispozici primární data; na exaktní podklady je třeba si ještě počkat.

První očkovací látka proti koronaviru SARS-CoV-2 je přitom především zásluhou 55letého Ugura Sahina a jeho 53leté ženy Özlem Türeciové. Oba jsou děti tureckých přistěhovalců a oba společně vystavěli firmu Biontech. Türeciová v představenstvu Biontechu odpovídá za klinický výzkum. Jejich cílem přitom byl původně vývoj vakcín proti rakovině. V lednu tohoto roku však tyto plány odsunuli na vedlejší kolej. Sahin narazil v lékařském časopisu The Lancet na vědecký článek o novém plicním onemocnění z Číny, které se rychle začalo šířit po světě. „Byl jsem alarmován“, říká lékař a šéf Biontechu. Rychleji než většina expertů, včetně Institutu Roberta Kocha, poznal, co se děje. Sahin identifikoval vzorce a faktory, které naznačovaly, že tato infekce nebude pouze lokální, ale globální.

Ugur Sagin rychle svolal své kolegy z představenstva a dozorčí rady. V několika dnech vytvořili strategie, jak této nové nemoci, která později získá jméno COVID-19, čelit. „Projekt Lightspeed“ rychle nabral na obrátkách. Na co jinak vědci potřebují několik let, zvládli během několika měsíců. I proto, že Biontech začal v rané fázi spolupracovat se schvalovacími orgány. Firmě se také podařilo získat koncern Pfizer za kooperačního partnera. Pfizer s Biontechem odolaly všem nabídkám amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby urychlily vývoj na úkor bezpečnosti.

Po oznámení nejnovějších dat vzrostl kurz akcií Biontechu o 20 %. Z toho profituje i Sahin osobně. CEO Biontechu vlastní 18% podíl společnosti. Po hlavních akcionářích Thomasovi a Andreasovi Strüngmannovými, kteří v minulosti prorazili s výrobcem léčiv Hexal, je druhým největším akcionářem firmy.

O to, že patří k nejbohatším Němcům a že jeho jmění nyní citelně vzroste, se Sahin dle svých vlastních slov příliš nestará: „Hodnota mého balíčku akcií mě nezajímá. Z Biontechu chceme vybudovat firmu, která by byla velikostí srovnatelná s Amgenem nebo Genetechem. Stavíme na dlouhodobých hodnotách. To je to, co mě zajímá.“

Všechny články o koronakrizi najdete ve speciální rubrice.