Bílý dům ve středu oznámil, že USA začaly stahovat své vojenské jednotky ze Sýrie. Prezident Trump na sociální síti Twitter napsal: „IS jsme v Sýrii porazili, to byl jediný důvod, proč jsme tam během mého prezidentského mandátu byli.“ Po stažení amerických vojsk se otevře cesta pro novou tureckou vojenskou ofenzívu. Vláda v Ankaře už dlouho vyhrožuje další operací proti YPG.
Teprve minulý týden oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan novou ofenzívu, v pondělí už ohlásil vojenskou připravenost. Podle svých slov musí být Turecko připraveno se aktivně zasadit za „záchranu tamních obyvatel před separatistickou teroristickou organizací YPG.“
YPG byla v uplynulých letech nejdůležitějším spojencem USA v boji proti tzv. Islámskému státu v Sýrii.
Turecko však považuje YPG za odnož zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) a proto ji potírá. Už na jaře dobyly turecké jednotky se svými spojenci z řad rebelů region kolem města Afrin na severozápadě země, který byl do té doby v držení Kurdů.
Ostrá kritika
Novinář a expert na Sýrii Ragip Soylu považuje stažení amerických jednotek za rozhodující vítězství Turecka, protože by nyní mohlo za nitky tahat samo.
There are Turkey’s wins:
• Effectively allowing Turkey to pull the strings in NE Syria. Can bomb, invade any time it wants
• End of close US mil support to PKK/YPG, therefore opening a way for Turkey to restart talks with Kurds
• Ceding US area of influence partly to Ankara— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) December 19, 2018
Novinářka „Guardianu“ Bethan McKernanová upozornila na možné fatální následky pro kurdské obyvatelstvo, které si na tamním území zřídilo samosprávu. Velká turecká ofenzíva by mohla Kurdy vytlačit dále na jih, do oblastí, které jsou částečně pod kontrolou IS.
Turkish and Arabic media have produced maps showing scale of proposed Turkish operation in Kurdish-held Syria. Encompasses purple area – Qamishli, Hasekeh and Kobani, ie, the three main Kurdish towns. Would push Kurdish population south to desert areas held by regime/Isis pic.twitter.com/Ke5sbNaI2l
— Bethan McKernan (@mck_beth) December 19, 2018
Fejetonista deníku „New York Times“ Bret Stephens kritizuje: „Je to dar Íránu, Hizballáhu a Putinovi. A hanebná zrada našich kurdských spojenců, bez kterých bychom IS neporazili.“
A gift to Iran, Hezbollah, and Putin. And a shameful betrayal of our Kurdish allies without whom we wouldn't have defeated ISIS. Another day in the Trump White House. https://t.co/npaA8p0To2
— Bret Stephens (@BretStephensNYT) December 19, 2018
Trump sklidil ostrou kritiku i z vlastní strany. Senátor Marco Rubio nazval rozhodnutí „hroznou chybou“, která bude vládu a USA ještě roky pronásledovat.
Tzv. Islámský stát, Hizballáh a Írán budou ze stažení Spojených států profitovat a pro Izrael představuje velké riziko.
Senator Rubio: Hasty withdrawal from #Syria will cause Kurds & SDF to end fight against ISIS & turns Syria over to Israel’s greatest enemies. Terrible mistake.
It will have grave consequences for U.S. & Israel & great benefit for ISIS, Iran & Hezbollah https://t.co/AiY1NJNpwN pic.twitter.com/X3ywXwVFH7— Mutlu Civiroglu (@mutludc) December 19, 2018
S využitím materiálů DPA.