Evropská komise připravuje zákon proti propagandě terorismu na internetu

Evropská komise připravuje zákon proti propagandě terorismu na internetu

V dnešní době bojují teroristé za své cíle také online. Společnosti jako Facebook nebo Twitter by měly být schopné takový obsah rychle najít a smazat, požaduje evropský komisař pro bezpečnost.

Evropská komise (EK) plánuje tvrdší postup v boji proti teroristickým obsahům na internetu a chce společnosti jako Facebook nebo Twitter zákonnými prostředky donutit, aby teroristický obsah rychle identifikovaly a smazaly. Prohlásil to komisař pro bezpečnost Evropské unie Julian King v deníku Die Welt.

Návrh zákona by měl být předložen v polovině září. EK v této věci zatím sázela na dobrovolná opatření provozovatelů sociálních sítí.

Důvodem zostřeného kurzu je, že dobrovolné kroky nepřinesly „dostatečný pokrok“, řekl King: „Abychom naše občany lépe chránili, musíme přijmout tvrdší opatření proti teroristickým obsahům.“ Evropská komise pracuje na návrhu zákona, „který brzy zveřejníme.“ Návrh bude v souladu se základními právy a svobodou slova na internetu.

„Jako virus“

V březnu představila EK nová doporučení pro internetové společnosti v boji proti teroristické propagandě v síti. Bruselský úřad přitom mimo jiné navrhoval hodinovou lhůtu ke smazání nahlášeného závadného obsahu. Komise tehdy prohlásila, že bude realizaci těchto opatření podrobně sledovat a případně zavede právní předpisy, které už budou závazné.

King nyní sdělil, že cílem je „vytvoření jasného, transparentního rámce a povinného minima požadavků pro každou internetovou platformu, která své služby nabízí občanům EU.“ V současné době platí v zemích Evropské unie bezpočet nejrůznějších regulací týkajících se mazání obsahu, které u společností vzbuzují právní nejistotu.

Kromě toho některé platformy na bázi dobrovolné dohody dostatečně nespolupracovaly; někteří poskytovatelé také měli příliš málo schopností a zdrojů, aby účinně postupovali proti teroristickému obsahu. „To vše vede k tomu, že podobného obsahu na internetu přibývá, smazaný obsah se znovu objevuje a šíří se od jedné platformy na druhou jako virus“, dodal King.