Sportovní novinář a dopingový expert německé veřejnoprávní televizní stanice ARD Hajo Seppelt, kterému byl zapovězen vstup na fotbalové mistrovství světa, nakonec ruské vízum získal. Sdělil to německý ministr zahraničních věcí Heiko Maas a potvrdila to mezinárodní fotbalová federace FIFA.
Zatím však není jasné, zda by Seppelt mohl na mistrovství světa vykonávat svou práci. Mluvčí ruské státní vyšetřovací komise Světlana Petrenko prohlásila, že chce dopingového experta ARD po příjezdu do Ruska vyslechnout. Hlavním důvodem je zřejmě investigativní reportáž ARD o státem řízeném dopingu v Rusku. Celou reportáž s vloženými anglickými titulky (nutno zapnout) si můžete pustit zde:
I podle samotného Seppelta je důvodem nevydání ruského víza jeho rozhodující podíl na reportáži. Koncem r. 2014 dokument ARD „Tajný doping“ odhalil systematický doping ruských atletů, mimo jiné během zimních olympijských her v Soči. Následovala nezávislá vyšetřování, která vedla až k vyloučení Ruska z letních olympijských her v brazilském Rio de Janeiru.
Již v minulosti čelil Hajo Seppelt ruským provokacím, Rusko, stejně jako v éře Sovětského svazu nebojuje s dopingem, ale proti jeho odhalení a nekompromisně postupuje proti každému, kdo by chtěl odhalit pravdu.
Rusko reaguje podle zajetých vzorců
Dopingový expert ARD se podle ruských úřadů nachází na seznamu „nežádoucích osob“ – bez udání důvodu či dalších vysvětlení. Poslanec a člen sportovního výboru ruské Dumy Dmitri Svištšov však v rozhovoru s ruskou tiskovou agenturou prohlásil, že Seppelt chce svůj pobyt využít pro další protiruské „pomluvy“.
„Co chce člověk, který hází špínu, pracuje s nepotvrzenými fakty a na Rusku hledá pouze negativa?“, dodal Svištšov. „Ať se na mistrovství světa dívá v televizi. Až bude o Rusku točit objektivní filmy, budeme ochotni mu vystavit super-vízum, s roční platností a několikanásobným povolením ke vstupu.“
Kritika z Německa
Rozhodnutí ruských úřadů se setkalo se silnou kritikou ze strany Německa: „Jsme přesvědčeni, že takové zjevné ořezávání svobody tisku a názorů vrhá na Rusko jako na hostitelskou zemi špatné světlo“, odsoudil ruské jednání například mluvčí spolkové vlády Steffen Siebert.
Také Norbert Röttgen, předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu (Bundestag) vyzval Rusko, aby zákaz vstupu stáhlo, „jinak vzniká důvodné podezření, že Rusko buď něco skrývá, nebo má problém s transparentností a férovostí sportu, nebo obojí“.