Stál v první řadě při Putinově inauguraci: úloha Gerharda Schrödera spočívá v tom, vtisknout postsovětskému neocarismu zdání mezinárodního respektu. Komentář deníku Die Welt.
Bezprostředně po své inauguraci potřásl Vladimír Putin exkluzivně rukou třem mužům: nejdříve patriarchovi Kirillovi, potom bývalému německému kancléři Gerhardu Schröderovi a nakonec Dmitriji Medveděvovi, kterého krátce poté znovu jmenoval do úřadu předsedy vlády.
Význam podobných symbolických protokolárních gest nelze podcenit. V autokratických režimech je privilegiem, sedět nebo stát v první řadě v blízkosti moudrého vůdce. Je to uklidňujícím důkazem, že se stále ještě těšíte přízni šéfa. Místo v lóži je životní pojistkou – která však může být kdykoliv jednostranně vypovězena.
V Putinově „řízené demokracii“, pomocí které již 18 let ovládá Ruskou federaci, tomu není jinak. Gerhard Schröder se tak definitivně dostal do první řady čistokrevných putinovských propagandistů. Věrní plní úlohu, kterou mu Putin přidělil. Kirill Putinovi udílí duchovní požehnání, Medveděv je jeho politickým přisluhovačem a Schröderův úkol spočívá v tom, vtisknout postsovětskému neocarismu zdání mezinárodního respektu.
Schröder tak podporuje ruskou zahraniční politiku, jejímž hlavním cílem je oslabit mezinárodní pořádek všude tam, kde ještě panuje. A toleruje tak trvající represi uvnitř Ruska. Bilance zatčených během posledního víkendu: 1.600 protiputinovských demonstrantů.
Je deprimující, že se bývalý německý kancléř nechá naverbovat do takové role. Hlavním kvalifikačním předpokladem totiž je, že svou politickou soudnost a morální kompas odevzdáte v kremelské šatně.
Mimochodem, jen mírně za Schröderem stál Steven Seagal, vysloužilá hvězda akčních filmů, jejiž poslední kasovní úspěchy jsou zhruba 20 let staré. Čím déle se na tento žalostný obrázek díváme, tím je jasnější, do jaké ligy se Gerhard Schröder propracoval: stal se Stevenem Seagalem mezinárodní politiky.