To nejdůležitější z německojazyčného tisku o sobotním setkání pravicových populistů frakce ENF v Praze.
Die Welt
Nejobsáhlejší zpravodajství přináší Die Welt: „Islám není slučitelný s hodnotami našeho kontinentu“: v Praze se setkali pravicoví populisté jako Le Penová, Wilders a Pretzell. Horovali za Evropu bez EU. Jeden z protidemonstrantů má zvláštní vztah k hostiteli nacionalistického setkání. Je jím Hayato Okamura, jeho starší bratr.
Pravicoví politici z celkem 10 zemí přijali pozvání nové hvězdy xenofobů a odpůrců Evropské unie, čecho-japonce Tomia Okamury.
Die Welt dále připomíná, že když se populisté v lednu tohoto roku naposledy setkali v německém Koblenzi, vládla skvělá nálada. Americké prezidentské volby vyhrál Donald Trump a extrémní pravice si myslela, že bude na vzestupu i v Evropě. Po volbách v Holandsku, které Wilders prohrál ještě více, než se čekalo, po porážce Le Penové ve Francii a turbulencích německé AfD však vypadá situace jinak. Pražské setkání tedy spíš připomínalo heslo „přání otcem myšlenky“.
Dotázáni na svou volební porážku, působil Le Penová i Wilders před zástupci médií poněkud zamlkle. „Na vině je volební systém“, pokoušela se porážku ve volebním souboji s Emmanuelem Macronem omluvit šéfka Front National. Wilders si zase postěžoval, že ostatní Holanďané jeho stranu při sestavování vlády ignorovali. „Jednou přijde náš den. Snad již brzy“, dodal.
Stejně jako jeho hosté, varoval i Okamura před hrozící islamizací Evropy: „Islám není slučitelný s hodnotami, identitou a tradicemi našeho kontinentu. Brusel nám to ale chce vnutit. Nechceme si elitami nechat předepisovat, s kým a jak máme žít“, uzavírá Die Welt.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ): „Evropští pravicoví populisté požadují konec EU“: si všímá, že místo umístění kongresu do Prahy není náhoda, nýbrž signál: Češi patří k největším odpůrcům Evropy. Podle průzkumu Eurobarometru považuje pouze 33 % Čechů členství v Evropské unii za pozitivní – to je nejnižší hodnota ze všech 28 členských zemí.
Pravicoví radikálové se jasně vyslovili proti migraci. „Doufám, že Češi nechají před masovým přistěhovalectvím své dveře pevně zavřené“, prohlásil Wilders a pochválil postoj východních zemí EU. Evropská komise zažalovala Českou republiku, Maďarsko a Polsko za neplnění evropských kvót přerozdělování uprchlíků. Hostitel Tomio Okamura řekl, hrozí „muslimská kolonizace Evropy“.
FAZ komentuje i poměrně nízkou účast demonstrantů proti kongresu, např. ve srovnání s nedávným sjezdem AfD v Hamburku, kde demonstranté bránili účastníkům v příjezdu a masivně nasazená policie proti nim musela použít i vodní děla: výzvu k účasti na protidemonstraci následovalo jen několik set lidí. Před kongresovým hotelem volali „Hanba“ a drželi transparenty s nápisy jako „Sociální spravedlnost místo rasismu, nacionalismu a xenofobii“. Policie se na setkání připravila silnými bezpečnostními opatřeními a nasadila dokonce vrtulník.
Na rozdíl od ledna se tohoto setkání nezúčastnil žádný zástupce německé AfD. Člen frakce europarlamentu Evropa národů a svobody (ENF) Marcus Pretzell po volbách přestoupil k Modré straně, čímž následoval svou ženu Frauke Petryovou.
Süddeutsche Zeitung
Süddeutsche Zeitung (SZ): „Populisté proti Evropě“: na setkání v hlavním městě České republiky požadovali pravicoví populisté konec EU, šéfka francouzské Front National Le Penová nazvala vládní účast rakouských populistů FPÖ za „velmi dobrou zprávou“.
Okamura v Čechách zabodoval slogany jako „Ne islámu, ne teroristům“. Ačkoliv politik hlásá „nulovou toleranci nelegální migraci a islámu“, má sám migrační pozadí. Narodil se v Tokiu jako syn české matky a japonského otce. Okamura si skvěle rozumí s českým prezidentem Zemanem, který se také čím dál víc posouvá k extrémní pravici. I při toleranci nové menšinové vlády populisty Andreje Babiše by mohly být Okamurova SPD jazýčkem na vahách. Kritikové Okamurovi také vytýkají rasismus. Například proto, že příslušníky po staletí v Čechách žijící romské menšiny veřejně vyzval k přesídlení do Indie, vysvětluje Sz německým čtenářům roli nejviditelnější českého xenofoba.
Ve stejném duchu se nesou zprávy německého týdeníku Die Zeit nebo švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung.
TAZ
TAZ: „Hrůza teprve začíná“: berlínská TAZ (Die Tageszeitung) se v článku Alexandry Mostýnové zabývá i totalitními praktikami, s jakými bylo na kongresu zacházeno se zástupci médií.
Bez doprovodu pořadatelů se nesmí nikdo z mála akreditovaných novinářů nesmí samostatně pohybovat za paravany, které znemožňují pohled do tiskového oddělení. „Tak strašně se mnou ještě nikde nebylo zacházeno“, zlobí se anglický kameraman, který se snaží proklouznout kolem tří pracovníků bezpečnostní služby, kteří během projevů účastníků zahradili prostor mezi prostorem vyhrazeným pro média a publikem.
„Už ta hrůza konečně skončila?“, ptají se dvě postarší dámy z Německa, které se do místa konání akce zatoulaly omylem při hledání výstavy koček. Pokud vycházíme ze sebevědomí a projevů, kterými se prezentovaly pohlaváři ENF během pražského setkání, tak hrůza teprve začíná, uzavírá TAZ.
Deutschlandfunk
Alexander Häusler, odborník na pravicový extremismus univerzity v Dûsseldorfu rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že setkání členů frakce ENF mělo za účel nové zformování extrémně pravicových stran před volbami do Europarlamentu v r. 2019. Jejich spojenectví považuje za ryze účelové.