Uprchlíci jsou integrovatelní lépe, než ti co pohrdají demokracií

Dav lidí masivně narušoval oslavy Dne sjednocení v Drážďanech. Negativně o sobě dali vědět především příznivci hnutí Pegida. Zde najdete souhrn reakcí německého tisku, na události v saském hlavním městě jak je vybral magazín Stern, další informace pak najdete v článku „Ustaraní občané“ jsou militantní egoisté.

Pokřikující demonstranti narušili slavnostní průběh Dne německé jednoty v Drážďanech. Spolková kancléřka Angela Merkelová (CDU) přesto hovořila o dni radosti a vděčnosti a vyzvala k vzájemnému respektu. Předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert se během slavnostního aktu v Semperově opeře vyslovil za otevřené, různorodé a optimistické Německo. „Žijeme v poměrech, které nám závidí skoro celý svět“, řekl.

Provolávali „Zrádci národa“ a „Vypadněte“

Kancléřka, spolkový prezident Joachim Gauck a další hosté schytali před samotnou slavnostní četné nadávky od davu několika stovek demonstrantů, složeného především z příznivců xenofobního hnutí Pegida. Provolávali hesla jako „Zrádci národa“, Vypadněte“ a Merkelová musí pryč“. Zazněly i píšťalky. Manželce saského ministra průmyslu Martina Duliga (SPD) vyhrkly slzy, když procházela rozzuřeným davem.

Takto komentoval německý tisk narušení oslav v Drážďanech:

Badische Zeitung: „Drážďany se nechají vodit za nos“

Zas jednou je děsivé a nepochopitelné, jak se většina drážďanských občanů nechá xenofobní menšinou, která systematicky ničí pověst města, vodit za nos. Samozřejmě existuje mnoho lidí v Drážďanech, kteří jsou pro demokracii a otevřenost vůči světu, nebo pomáhají uprchlíkům. Ale mnoho měšťanů se cítí moc nóbl, než aby demonstrovali. Drážďany mají na to, měnit věci a zlepšit svou reputaci. Kdyby jen chtěly.

Na Twitteru koluje tato výzva:

Profesor Gerhard Ehninger, drážďanský lékař, který se angažuje proti hnutí Pegida, píše: „Kdy jsme naposledy zažili, aby byla bohoslužba rušena nenávistí a pískotem píšťal? Kdy bylo naposledy spíláno a nadáváno návštěvníkům bohoslužby? Kdy byli uráženi návštěvníci bohoslužby tmavé pleti? Styďte se! Proti této netoleranci a nenávisti musíme stát při sobě. Drážďany a Sasko, nestyďte se jen uzavřeni doma. Při každé příležitosti se vyjádřete za otevřené a tolerantní Drážďany. Zvedněte konečně zadek!“

Ostthüringer Zeitung: „Pegida nemá co nabídnout“

Již léta pochodují v pondělí ulicemi Drážďan lidé a vyřvávají při tom své troufalé názory. Není proto velkým překvapením, když i v Den německé jednoty musí světu dokázat, že i v půlmilionovém městě žije několik tisíc pitomců. Demokracie to vydrží. Demokracie to musí vydržet. Řvoucí krky Pegidy a „Pevnosti Evropa“ oproti tomu žádnou budoucnost nemají; možná jsou proto tak frustrovaní. Pegida se svým odsouzeným vůdcem a zamindrákovanými předměstskými nácky nejsou žádnou alternativou pro Německo. Nemohou nabídnout nic, co by jen náznakem mohlo vyřešit problémy Německa, Evropa, nebo světa.

Autor twitterového profilu SäZReporter (reportér Saských novin) se ptá: „Kde to jsme, když politici a hosté – ať se mi líbí nebo ne – nemohou jít ani v klidu pěšky?“

Landeszeitung: „Uprchlíci se integrují lépe, než Němci co pohrdají demokracií“

Jak ostudný je fakt, že zuřící dav pošpinil tento historický slavnostní den, nápomocná je tato ostuda přesto. Oslavy sjednocení v Drážďanech totiž odhalily novou zeď táhnoucí se Německem. Nekopíruje jednoduše hranice mezi východem a západem, i když se nám to titulky posledních týdnů snaží vsugerovat. Táhnou se napříč republikou. Vztek na demokracii není žádným novým postojem, jen postojem znovu upevněným. Bude zřejmě jednodušší integrovat syrské uprchlíky, než Němce pohrdající všemi demokratickými pravidly.

Tweet taz.de k událostem v Drážďanech: „Pravicové protesty zabraly veřejný prostor.“

Schwäbische Zeitung: „Opuštěni systémem zaručujícím štěstí“

Změna – dnes je toto slovo mnohými chápáno jako ohrožení. Strachy jsou různé – strach z cizinců, z jiných náboženství, ze ztráty blahobytu, strach z kriminality nebo jednoduše z uprchlické politiky kancléřky Merkelové. K tomu právě na východě přichází pocit opuštěnosti systémem, který po desetiletí garantoval štěstí. Těm, kteří politikům nadávají do „zrádců národa“ ale nejde o věcnou konfrontaci v rámci demokratických pravidel. Využívají demokratické zřízení k tomu, aby se ho zbavili.

Neue Osnabrücker Zeitung: „Němci pořád ještě přemýšlí v kategoriích západ-východ“

Vyřvávající pravicoví extremisté na okraji slavnosti Dne sjednocení v Drážďanech zase jednou zřetelně ukázali, že je naše země v mnoha oblastech silně rozdělena. Četné důkazy hovoří o neúspěšné integraci nových spolkových zemí, když vnější jednotu stále ještě nenásledoval jednota vnitřní. Jistě, většina občanů považuje sjednocení za pozitivní událost. Zároveň však ještě stále mnoho Němců uvažuje v kategoriích západ-východ a to ve starých, tak i nových spolkových zemích. Z tendence posledních měsíců nelze doufat ve zlepšení. Vyšší příjmy, nižší nezaměstnanost: je společenskou realitou, že je na tom západ léta lépe, než východ.

Novinář Markus Decker tweetuje: „Pokud musí být východoněmecká kancléřka chráněna před východoněmeckými demonstranty, pak se tu po r. 1989 něco nepovedlo.“

O událostech v Drážďanech se píše i v evropském zahraničí:

Uživatelka Vicki píše: „‚Merkelová musí pryč‘, Německo v plamenech, když rozzuření místní zapálili auta a napadali mešitu.“